Сърбия детронира САЩ след драматично 3:2 в Рио (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на Сърбия се класираха на финала в Световната лига в Рио де Жанейро (Бразилия), след като в първия полуфинал победиха изключително драматично носителя на трофея от 2014 година от САЩ с 3:2 (25:23, 25:21, 25:27, 20:25, 15:12) пред 6000 зрители в зала "Мараканазиньо". Колосалният сблъсък продължи 2,41 часа и в крайна сметка възпитаниците на Никола Гърбич и Камило Плачи успяха да стигнат до финалната среща. На финала Сърбия ще срещне победителя от срещата между Франция и световния шампион Полша.
Полуфинал №1: САЩ - Сърбия 0:2
Никола Гърбич и Камило Плачи заложиха в стартовия състав на братята Никола и Урош Ковачевич, които игра почти безупречно. Сърбия набързо поведе с 2:0 гейма и когато се очакваше, че лесно може да спечели с 3:0, американците се окопитиха. Все пак Сърбия стегна до мачбол още в третата част при 25:24, но волейболистите на САЩ го спасиха и на свой ред успяха да се доберат до успех в третата част с драматичното 27:25. Шампионите от 2014 година от САЩ спечелиха сравнително лесно 4-ата част с 25:20 и поведоха убедително в тайбрека с 9:6 и 10:7, но Сърбия изравни при 12:12. Резервите Саша Старович и Александър Околич се оказаха златните жокери на Никола Гърбич и имаха основен принос за победата на "плавите" с 3:2 гейма.
Полуфинал №1: САЩ - Сърбия 2:3

Волейболистите на Сърбия поведоха с 8:6 в началото на първата полуфинална среща на финалите на Световната лига в зала "Мараканазиньо", след като атака на Матю Андърсън излезе в аут. Американците, които спечелиха Световната лига през 2014 година, успяха да изравнят при 12:12 след атака на Тейлър Сандър. САЩ поведе с 13:12 и това накара Никола Гърбич да вземе прекъсване за Сърбия. Ас на Сречко Лисинац даде предимство от 2 точки - 15:13. мощна атака на Урош Ковачевич и "плавите" дръпнаха с 16:14 при второто техническо прекъсване. Мощна атака през центъра на Дийдид Смит и равенство при 16:16. Ас на Александър Атанасийевич изведе Сърбия напред с 20:18. Максуел Холт успя да изравни при 22:22 след единична блокада срещу атака на Сречко Лисинац. Тройна американска блокада спря атака на Александър Атанасийевич - 23:23. Две поредни атаки в аут на Мат Андърсън дадоха успеха на Сърбия в първата част с 25:23.
Американците поведоха с 3:0 в началото на втората част след атака на Тейлър Сандър. Урош Ковачевич намали до 3:5. Ас на Мика Кристенсън и 7:5 за САЩ. Последваха 3 поредни точки за "плавите" и блок на Урош Ковачевич изведе Сърбия напред - 8:7.  Разликата нарасна на 3 точки при 12:9 след блокада на Александър Атанасийевич. Ас на Дейвид Смит - 11:12. Урош Ковачевич направи страхотно спасяване в защита, след което сам реализира атаката за 16:13 за Сърбия при второто техническо прекъсване. Единичн блок на Александър Атанасийевич доведе до 20:17 за "репрезентацията". Александър Атанасийевич атакува мощно по правата от зона 2 и Сърбия спечели втория гейм с 25:20.
Третата част започна изключително равностойно. Равенството се запази до 5:5. Атака в аут на Урош Ковачевич и двоен блок срещу атака на Урош Ковачевич даде преднина от 2 на САЩ при 8:6. Сърбия поведе отново с 9:8, след като Дейвид Лий направи грешка в атака. Атака на Александър Атанасийевич и 10:8 за "плавите". Блокаут на Никола Ковачевич и авансът на "репрезентацията" нарасна до 3 точки - 11:8. Американците намалиха до 11:12, след което Никола Гърбич взе прекъсване. Тейлър Сандър изравни при 13:13 след атака срещу двойна блокада. Никола Ковачевич атакува технично за 15:13 за Сърбия. Атака на Матю Андерсън и блокада изравниха резултата до 15:15. Сърбия поведе с точка при второто техническо прекъсване - 16:15. Томаш Джаешке изравни до 16:16 след атака по диагонала от зона 4. Нова атака на Томас Джаешке и САЩ поведе с 18:17. Александър Атанасийевич израни при 18:18. Ас на Тейлър Сандър и 20:19 за САЩ. Никола Ковачевич изравни до 20:20 след страхотен пайп.Дейвид Лий изведе САЩ напред с атака през центъра - 21:20. Николай Ковачевич съумя да изравни след блокаут 21:21. Атака в аут на Тейлър Сандър даде преднина на "плавите" от 22:21. Марко Подрасчанин би сервис в мрежата - 22:22. Нов блокаут на Никола Ковачевич от зона 4 - 23:22. Матю Андерсън изравни след атака над блокадата - 23:23. Геймбол за САЩ след блокада на Мат Андерсън срещу Никола Ковачевич 24:23. Никола Гърбич взе прекъсване за "плавите". Тейлър Сандър би началния удар в мрежата - 24:24. Александър Атанасийевич изведе Сърбия до мачбол при 25:24 след атака по правата от зона 2. Мат Андерсън изравни за 25:25 след атака по диагонала от зона 2. Ас на Максуел Холт и геймбол №2 за САЩ 26:25. Александър Атанасийевич атакува в аут и САЩ спечели третата част с 27:25.
Четвъртият гейм отново започна равностойно до 5:5. Атака на Дейвид Лий през центъра даде преднина на САЩ - 6:5. Урош Ковачевич изравни при 6:6 с мощна атака. Урош Ковачевич едва, едва върна топката в полето на САЩ, но тя донесе точка за Сърбия - 7:6. Нова атака на Урош Ковачевич и 8:7 за "плавите" при първото техническо прекъсване. Тейлър Сандър изравни до 10:10 след страхотен пайп. Единична блокада на Максуел Холт - 12:11. Атака по блокадата на Томас Даешке и 13:11 за САЩ. Урош Ковачевич игра с блокадата за 13:13. Сърбия поведе с 16:15 при второто техническо прекъсване, след като Томас Джаешке пристъпи линията за атака. Американците поведоха с 19:17. Мика Кристенсън спря с единична блокада атака на Марко Ивович и САЩ дръпна с 3 точки при 21:18. Никола Гърбич взе прекъсване за Сърбия. Пайп на Тейлър Съндър и 22:19. Атака по правата от зона 2 за Мат Андерсън и 23:20. САЩ стигна до геймбол след атака на Томас Джаешке от зона 4 - 24:20. САЩ спечели 4-ия гейм с 25:20.
Волейболистите на САЩ дръпнаха с 3:1 в началото на тайбрека, след като Матю Андерсън заби ас. Единична блокада на Максуел Холт и 4:2 за САЩ. Сричко Лисинац намали до 3:4. Никола Ковачевич заби ас за равенството при 4:4. Блокада на Сречко Лисинац и 5:4 за "плавите". Джон Спироу взе прекъсване за американците. Томас Джаешке успя да изравни до 5:5, след което пък Тейлър Сандър се сблъска с либерото Дъснит Уотън. Мат Андерсън атакува мощно по диагонала от зона 4 за 7:6. САЩ дръпна с 2 точки благодарение на атака на Томас Джаешке. Блокада на Мат Андресън срещу атака на Урош Ковачевич и 9:6 за американците. Никола Гърбич взе прекъсване за Сърбия. САЩ поведе с 10:7 след атака на Томас Джаешке. Троен сръбски блок намали резултата до 8:10. Дейвид Лий атакува мощно през центъра за 11:8. Мощен сервис на Сречко Лисинац и ас 10:11. Максуел Холт бързо върна една точка за 12:10. Мат Андерсън сгреши началния удар и 12:11 за САЩ. Саша Старович се появи в игра заедно с Александър Околич. Атака в аут на Мат Андерсън и равенство при 12:12. Сърбия успя да поведе след атака по блокадата на Саша Старович. Джон Спироу веднага взе таймаут за САЩ. Ас на Урош Ковачевич и Сърбия стигна до мачбол №2 при 14:12. Мощна атака на Саша Старович по правата от зона 2 и победа за Сърбия с 15:12 в тайбрека и 3:2 гейма в мача.

Александър Атанасийевич стана най-резултатен за Сърбия с 22 точки (2 блока), а Никола и Урош Ковачевич (2 блока) добавиха по 18 точки за успеха на Сърбия.
Матю Андерсън заби 21 точки (1 ас) за САЩ, а Томас Джаешке добави още 20 точки . Тейлър Сандър се отличи със 17 точки.
САЩ - СЪРБИЯ 2:3 (23:25, 21:25, 27:25, 25:20, 12:15)