Бразилия запази шансове за полуфиналите след 3:1 над САЩ (ВИДЕО)

Световният №1 в мъжкия волейбол - Бразилия, запази шансове за класиране на полуфиналите на финалната шестица в Световната лига, на която са домакини. Волейболистите на "Селесао" надиграха миналогодишните победители в турнира от САЩ с 3:1 (28:26, 22:25, 25:22, 27:25) във втория си мач от Група I на финалите, игран тази вечер пред над 7000 зрители в зала "Мараканазиньо" в Рио де Жанейро.

Така бразилците имат 3 точки след 1 победа и 1 загуба и геймово съотношение 4:4, като имат реални шансове за полуфиналите. За целта Бразилия трябва да се надява утре (17 юли) Франция да победи американците с какъвто и да е резултат или САЩ да спечели категорично с 3:0. По този начин напред ще продължат Франция и Бразилия или САЩ и Бразилия. Срещата между двата тима утре е от 20,05 часа българско време. При успех на американския тим пък, трите отбора ще се изравнят по победи, загуби и геймово съотношение и тогава ще се гледа показателя точково съотношение.

Домакините от Бразилия поведоха на САЩ с 6:4 след ас на Лукас Сааткамп в началото на мача от финалите на Световната лига, които се играят в зала "Мараканазиньо" в Рио. Мика Кристенсън изравни след единичен блок срещу атака на Мурильо Ендрес 6:6. Бърза атака през центъра на Исак Сантош и 8:7 при първото техническо прекъсване за Бразилия. домакините поведоха с 10:8, но САЩ изравни при 11:11 след тройно блокада. САЩ поведе с 12:11 след мощен сервис на Аарън Ръсел. Бразилците направиха пълен обрат и на свой ред поведоха с 15:13 след атака на Мурильо Ендрес. Матю Андерсън успя да изравни при 15:15, а САЩ поведе с 16:15 при второто техническо прекъсване. Атака на Максуел Холт и 19:17 за американците. Бразилия изравни при 19:19 и успя да поведе с 21:20 след мощна атака на Рикардо Лукарили. Мат Андресън изравни при 22:22. Рикардо Лукарели изведе "Селесао" напред с 23:22. Аарън Ръсел изравни при 23:23. Бразилия стигна до геймбол при 24:23, но САЩ изравни при 24:24. "Селесао" стигна до нов геймбол при 25:24. Мощна атака на Матю Андерсън по правата от зона 2 - 25:25. Максуел Холт би сервис в аут и трети геймбол за Бразилия при 26:25. Аарън Ръсел изравни след атака по диагонала от зона 4 - 26:26. Рикрадо Лукарели вкара топката между мрежата и блокадата на САЩ за 27:26 и геймбол №4 за "Селесао". Атака а Дейвид Лий бе блокирана перфектно от Лукас Сааткамп и Бразилия спечели първата част с 28:26.

Домакините поведоха с 4:2 в началото на втората част. Последваха 3 поредни точки за САЩ и ас на Дейвид лий за 5:4. Максуел Холт изведе САЩ до 8:7 при първото техническо прекъсване. Атака нан мат Андерсън и 11:10 за американците. Рикардо Лукарели изравни при 14:14 след мощна атака, но американците пак поведоха с точка при 16:15. Аарън Ръсел заби ас за 18:17 за САЩ. Американците дръпнаха с 3 точки при 21:18 и това накара Бернардо Резенде да вземе прекъсване. Тройна американска блокада доведе до 23:20. Нова блокада на американците им донесе успаха във втората част с 25:22.

Третият гейм започна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Бразилия - 8:7 след грешка от сервис на Максуел Холт. Последва отлична блокада на Лукас Сааткамп и 9:7. Постепенно САЩ успя да изравни при 11:11 след две грешки на Евандро Гера и дори поведоха при 12:11 след мощен ас на Матю Андерсън. Разликата нарасна до 16:13 след бъркана топка на бразилския разпределител Бруно Резенде и страхотен блок на Холт срещу Сааткамп. Постепенно "Селесао" успя да изравни при 19:19 след грешка от сервис на Аарън Ръсел от американците и контра през центъра на Исак Сантош. Равенството се запази до 22:22, след което последваха блок-аут на Рикардо Лукарели и аут на Андерсън - 24:22 за домакините и тайм-аут за Джон Спероу. Въпреки това, последва силна контра на Лукарели - 25:22 и 2:1 за Бразилия.

Четвъртата част тръгна отлично за бразилците, които бързо дръпнаха с 4:1 след няколко силни изяви на Луис Фелипе Фонтелеш - Липе и отлично отиграване на разпределителя Бруно Резенде. Техническата пауза пък дойде при 8:4 за "Селесао". Играта продължи точка за точка до 12:8 след мощна атака на Евандро Гера, след което последва ас на Бруно, контраатака-пайп на Рикардо Лукарели и грешка на САЩ и 15:8. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:10 за домакините след силна атака на Липе. При това разиграване контузия в американския отбор получи Аарън Ръсел,който бе заменен от Пол Лотмън. Постепенно "янките" стопиха изоставането си до 15:18 след няколко добри изяви на Лотмън и Матю Андерсън. Въпреки тайм-аута за Бернардо Резенде, САЩ стигна до равенство при 19:19 след атака и отличен блок на Тейлър Сандър. Последваха успешна атака на Липе и страхотна блокада на Бруно и 21:19 за домакините. Американците отново изравниха при 21:21 след силна атака на Андерсън и единична блокада на плеймейкъра Мика Кристенсън. САЩ дори поведоха с 22:21 след силен ас на Андерсън. Последва обрат и 23:22 за "Селесао" след контра на Липе. Двата тима се "захапаха" в резултата до 25:25, след което Бразилия успя да спечели с 27:25 след атака на Гера и контра блок-аут на Лукарели, а с това и мача с 3:1.

Най-полезен за бразилския тим стана Рикардо Лукарели с 21 точки (1 блок, 1 ас, 53% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане), а Евандро Гера добави още 16 точки (59% ефективност в атака) за ценната победа. За американците над всички бе Матю Андерсън със страхотните 30 точки (3 блока, 4 аса и 68% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за успеха.

БРАЗИЛИЯ - САЩ 3:1 (28:26, 22:25, 25:22, 27:25)

БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 3, Евандро Гера 16, Рикардо Лукарели 21, Мурильо Ендрес 4, Исак Сантош 7, Лукас Сааткамп 9 - Сержио Сантош-либеро (Леандро Висото 2, Уилям Аржона, Луис Фелипе Фонтелеш 6)