Футболът в Бразилия е грозота и лъжи

Футболът в Бразилия е грозота и лъжи

Едуардо Гонсалвес де Андраде, или просто Тостао (68 г.), е бивш нападател, световен шампион с Бразилия от Мондиал 1970 в Мексико. Роден е в Бело Оризонте, града, който миналото лято стана арена на най-голямото унижение в историята на селесао - онова 1:7 срещу Германия на 1/2-финалите на Мондиал 2014. А в същото време в ролята си на свиреп футболен анализатор е сред най-големите критици на бразилския футбол в момента. Човек, който описва нещата такива, каквито са.

- Тостао, в Бразилия се говори за 7:1, а не за 1:7. Защо?

- Става дума за психология, така не звучи толкова драматично. Макар че би било по-хубаво, ако не се залъгваме. Така този резултат би могъл да послужи и за някаква поука. Като знак за слабостта на бразилския футбол, като събуждане и ново начало.

- Такова нещо обаче към момента няма. Местното първенство е тъжна история, а на Копа Америка Бразилия отпадна още на 1/4-финалите срещу Парагвай.

- Проблемът на това 7:1 е, че резултатът е толкова голям, че на федерацията й беше лесно да го представи като изолиран случай, като изключение. През 1950 г. Бразилия се поучи от загубата от Уругвай на финала на световното. А след това 7:1 почти нищо не се промени, само се лъже.

- Колко е голямо днес в Бразилия страданието от онова 1:7?

- През 1950 г. загубата на "Маракана" от Уругвай беше трагедия, народът беше травматизиран, играчите бяха тормозени. След 7:1 много феновете бяха тъжни, засрамени. След мача обаче преобладаваха шегите. Което показва еволюцията на обществото, сега за хората има и по-важни неща от селесао!

- Това е процес на помъдряване.

- Да, но още не е приключил. Тук все още много функционери се държат арогантно, все едно Бразилия е страната на истинския футбол. Tова беше отдавна. Но въпреки това продължава да се твърди, че Бразилия разполага с най-добрите играчи. И ако селесао загуби, се твърди, че отборът не се е представил добре, а не че съперникът му е бил по-силен.

- Какво е значението на ранното отпадане на Копа Америка в сравнение с 1:7?

- Дано то да е показало и на сладкодумците, че Бразилия е просто една от многото футболни нации, въпреки че има голям потенциал. Иначе при голяма част от феновете отпадането затвърди впечатлението, че вече не можем да издържаме на темпото на най-добрите.

- Наистина ли Бразилия вече е №3 или №4 в Южна Америка?

- Чили и Колумбия настигнаха Бразилия, Аржентина и Уругвай, вече са на едно ниво. Не само сега, още по време на световното. Германия е заслуженият световен шампион, има и други силни европейски отбори. Ако имаме късмет, може би ще попаднем в топ 5 или топ 6 на света.

- Защо много фенове вече са загубили вяра в селесао?

- Заради лошото качество на целия футбол. Първенството ни е най-много втора класа в международен план, нивото е слабо, работата с юношите е слаба. Освен това има насилие по стадионите и имиджът на функционерите е лош. Освен най-крайните фенове никой друг вече няма интерес да гледа. Иначе селесао си играе от време на време. И ако спечели, има радост. Ако не, тогава се псува. Като в сапунен сериал.

- Често се говори, че бразилците, които играят в чужбина, са мошеници. Защо?

- Не им се вярва заради генералното недоволство на народа срещу футбола, срещу властта. Хората си имат други проблеми - престъпността, безработицата, ежедневните мъки. Тези неща са им по-важни и същевременно показват, че за нас, бразилците, футболът продължава да е важен. Но отдавна не е толкова важен, колкото си мислят останалите.

- Неймар и още 10. Наистина ли нещата в селесао изглеждат така?

- За съжаление е така, въпреки че имаме добри играчи по най-добрите клубове в Европа. Но освен Неймар нямаме истинска звезда. Така беше и по време на световното. Германия например нямаше свой Неймар, но разполагаше с безброй първокласни футболисти като Лам, Кроос, Швайнщайгер, Мюлер, Нойер.

- Хубаво, но Роберто Фирмино отиде в "Ливърпул" срещу 40 млн. евро.

- Това нищо не значи. Фирмино е нормален играч, добър или даже много добър. Но още е млад. Трябва да изчакаме.

- Луис Густаво от "Волфсбург" не игра на Копа Америка. Наистина ли той е толкова важен за Бразилия?

- Да, без съмнение. Но той е по-скоро фактор за дисциплина и дух, тактически и физически е добре, бори се за топката, но с нея в крака е съвсем нормален. И вината не е негова.

- Какво конкретно имате предвид?

- Днешният бразилски футбол е грозен и непредсказуем като стил и ниво. Има много нарушения, статични положения и дълги топки вместо подавания. Халфовата линия е разделена на две - тези като Луис Густаво и Фернандиньо подсигуряват, а другите тичат по крилата. Обаче липсва систематичността. Бразилия се върна назад, докато тези на върха като Германия подобриха играта и школите си.

- Дунга, Менезес, Сколари и сега пак Дунга. Защо никой селекционер в последните 10 г. не направи крачка напред със селесао?

- Менезес искаше да наложи модерен стил, но бе сменен още преди Купата на конфедерациите през 2013 г. Федерацията предпочете да заложи на притегателния ефект на познатите лица - Сколари като селекционер и Карлос Алберто Парейра като технически директор. Но дали така се печели световно? В крайна сметка резултатът бе 7:1.

- След това се върна Дунга. Дали капитанът от Мондиал 1994 е точният човек за поста?

- Не, не, не! Дунга е по-младият Сколари. Много битка, дълги топки, много тичане. Дунга рециклира идеи, не дава алтернативи. Дисциплината и точността са нещо добро, но Бразилия се нуждае от идеи.

- От тази гледна точка достатъчно добро ли е обучението на треньорите в Бразилия?

- В последните 2 г. стана по-добре, но преди това 20 г. бяха подарени. Тук, в Бразилия, те си живеят в собствен свят, работят във второкласно първенство. Треньори от слабо първенство трудно могат да направят крачка напред със селесао.

- Защо няма консенсус за ангажиране на селекционер от чужбина?

- Заради вече споменатата арогантност и заради натиска на местните треньори да не девалвира гилдията им. Тъпи причини, провинциализъм!

- Клубове с традиции като "Фламенго" и "Васко да Гама" се борят да не изпаднат. "Ботафого" е втородивизионен. Това ли са примерите за слаба организация в страната на футбола?

- Организация, пари, образованост, навсякъде липсва сериозност. Освен това има и много агенции, които държат правата на играчи. А това води до там, че в центъра на вниманието не са младите играчи, а бързите пари.

- Какво донесе Мондиал 2014 на бразилския народ?

- Нищо друго освен чувство на неудовлетвореност и Бели слонове. Това са модерните стадиони, такива като тези в Манаус или столицата Бразилия, които са хубави, но не се използват. Инфраструктурата им също не носи нищо особено на хората. Още повече че бяха изхарчени много повече държавни средства от предвиденото. Хората бяха излъгани.

- От какво се нуждае Бразилия, за да вземе световната титла през 2018 г.?

- От втори Неймар. Не стига, от още двама-трима като него. А за това ще помогнат единствено молитвите.

- Най-новият бразилски сапунен сериал се казва "Седем живота". Колко живота има селесао?

- Селесао няма да умре никога. Но по принцип винаги става така - отборът отразява организацията на федерацията. А там е хаос. Бразилия се нуждаеше от смяна на посоката, както направи Германия преди 15 г. Но как да стане това, при положение че бившият президент на федерацията е в ареста в Швейцария (б.р., покрай акцията на ФБР срещу ФИФА), а настоящият е разследван? Това също показва какво е положението в бразилския футбол.

Йорг Волфрум

превод: "7 дни спорт"

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти