Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Джокович остава непоклатим на трона на "Уимбълдън" (видео и галерия)

Световният номер 1 Новак Джокович затвърди доминацията си в мъжкия тенис. Сърбинът спечели третата си титла на "Уимбълдън" и общо девета от Големия шлем, след като победи на финала в Лондон Роджър Федерер (Швейцария) със 7:6(1), 6:7(10), 6:4, 6:3 след 2 часа и 55 минути престой на корта. Лидерът в схемата на надпреварата показа чудесна игра и не позволи на 33-годишния си швейцарски съперник да завоюва рекордна осма купа в "Ол Инглънд Клъб" и общо 18-а от "Голямата четворка".

След успехите на "Уимбъдлън" през 2011 г. и 2014 г. Джокович прибавя и този трофей, за да се израви по брой със своя треньор Борис Бекер. Сърбинът става четвъртият тенисист в историята на "Оупън ерата", който защитава титлата си във финален мач срещу един и същи опонент. Припомняме, че през миналия сезон Новак се наложи на финала на турнира отново срещу Федерер, но в пет сета. Другите такива случаи са, когато Бьорн Борг побеждава Джими Конърс през 1977 г. и 1978 г., Федерер се справя с Анди Родик на финалите през 2004 г. и 2005 г., а след това и срещу Рафаел Надал в два последователни сезона през 2006-а и 2007-а.
Шампионът си е шампион
Днес вторият в световната ранглиста швейцарец не успя да се настани еднолично на върха в класацията по брой титли на "Уимбълдън" и продължава да дели лидерството с Пийт Сампрас. Двамата имат по седем купи в "Ол Инглънд Клъб". Със своите 33 години и 11 месеца Федерер влезе в историята като най-възрастния финалист в надпреварата от 1974 година насам.

Финалът започна в чудесно темпо и с великолепни сервис-геймове на двамата тенисисти. Федерер взе на нула откриващото си подаване, като същото се случи и в петия гейм. Може би не с чак такава лекота, но и лидерът в схемата Джокович не срещаше трудности при началния си удар. Това обаче се промени в шестия гейм, когато сърбинът прати бекхенд в мрежата и допусна пробив на нула за 2:4. Вместо да се възползва от аванса си, Маестрото от Базел се пропука веднага след това за 3:4. С напредването на срещата сърбинът демонстрира чудесното си движение по корта и защита при дългите разигравания от основната линия. Резултатът се движеше гейм за гейм, но при преднина от 6:5 Федерер стигна до сетбол. 28-годишният сърбин неутрализира опасността с добър сервис, а след това отново благодарение на началния си удар отрази и втората възможност пред швейцареца за край на частта. Така все пак Ноле се пребори за равенството 6:6 и доведе сета до тайбрек. В него сърбинът бе непоколебим. Той реализира ранен минипробив за 1:0, а след това и още един, който му даде аванс от 4:1 точки. До края сърбинът не даде точка на опонента си и затвори тайбрека и сета при 7:1 точки след 45 минути игра на Централния корт в "Ол Инглънд Клъб".
Джокович срещу Федерер в битка за титлата на "Уимбълдън"
Голяма битка се заформи във втората част на финалния двубой в Лондон. И Джокович, и Федерер взимаха сервис-геймовете си без проблеми до 2:2. В петия гейм сърбинът прати удар в мрежата и даде брейкпойнт на опонента си, но до пробив така и не се стигна. Малко след това Ноле трябваше да спасява още един брейкпойнт и след чудесен форхенд измъкна трудния гейм за 3:2. Методично двамата тенисисти взимаха сервисите си, за да се стигне до нов напрегнат момент при 5:4. Тогава опитният швейцарец направи двойна грешка, която бе равносилна на сетбол за Джокович. Сърбинът не се възползва от удобния шанс и няколко минути след това щеше да съжалява. С добро излизане на мрежата и концентрация Федерер спечели подаването си за 5:5, а в следващия гейм имаше брейкпойнт благодарение на форхенд уинър по обратния диагонал. Този гейм бе маратонски и много оспорван, но в крайна сметка световният номер 1 го прибави в актива си за 6:5, след което Федерер доведе частта до нов тайбрек. В него драмата бе пълна - сърбинът пропиля цели шест сетбола и никой от двамата състезатели не можеше да дръпне по-сериозно в резултата. Федерер също имаше нова точка за спечелване на частта, но я пропусна. При 11:10 и свой сервис швейцарецът си набави нужната точка и най-сетне сложи край на интригата за равенството в сетовете.
Статуквото и липсата на кой знае колко пробиви в сблъсъка се промени в началото на третата част. Сърбинът можеше да поведе рано с брейк в първия гейм, но не го направи. Във втория гейм Федерер имаше брейкпойнт, но и той нямаше късмет в тази ситуация - 1:1. Все пак пробивът стана факт за 2:1 и Джокович установи контрол, печелейки следващото си подаване за преднина от 3:1. Именно в този момент над Лондон започна да вали дъжд, но въпреки това играта продължи още малко. Федерер намали разликата на 2:3, след което финалният двубой бе прекъснат за около 20 минути заради лошите метеорологични условия. Подновяването на играта не промени по никакъв начин развоя на събитията. Разликата от един пробив се запази, като двамата тенисисти бяха стабилни при подаванията си. Рекордьорът по титли от Големия шлем обаче така и не получи шанс за връщане на брейка и с гейм на нула Джокович приключи частта в своя полза при 6:4, приближавайки се още повече до третата си титла в турнира.

Четвъртата част определено не се разви според плановете на поставения под номер 2 в схемата Федерер. Публиката на Централния корт не пропусна да поощри с аплодисменти страхотно разиграване на мрежата във втория гейм, но това не бе достатъчно, за да вдъхне допълнителни сили на швейцарския Маестро. Играта бе равностойна до петия гейм, когато Джокович избухна с неспасяем ретур, затрудни Федерер и той загуби подаването си за 2:3. Новак затвърди брейка за 4:2, а в следващия имаше още два брейкпойнта, които обаче не съумя да материализира. При 4:3 и свой сервис сърбинът показа защо е номер 1 в света, обръщайки развоя на гейма от 0:30 и правейки резултата 5:3 в своя полза. Следващото подаването на Федерер в мача се оказа и последно за него. Джокович блесна с бомбени ретури, като по този начин стигна до два мачбола. Още при първия шампионът сложи край на спора и вдигна победоносно ръце в Лондон за втора поредна година.
Дуелът бе 40-и в голямото съперничеството между двамата тенисисти, като вече има пълен баланс - по 20 победи. Новак приключи днешната среща с 13 аса и 1 двойна грешка, докато Федерер се отчете с 14 директни точки от сервис, но и с 3 двойни грешки. Швейцарецът направи повече печеливши удари - 58 срещу 46, но и повече непредизвикани грешки - 35 срещу 16.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ФИНАЛА МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!