Югоизточна Трета лига: Локомотив (Пловдив) II - Ботев (Пловдив) II - 1:0

България без шанс за финалите на Гран При след 2:3 от Чехия в Самоков (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България останаха без шанс да се класират за финалите във втората дивизия на световното Гран При. Момичетата на селекционера Драган Нешич отстъпиха драматично на Чехия с 2:3 (23:25, 25:18, 17:25, 25:18, 11:15) във втория си мач от турнира в Група "М", игран тази вечер пред едва около 250 зрители в зала "Арена Самоков".
България - Чехия 2:3
По този начин българките са 3-ти във временното класиране в групата с 3 точки след 1 победа и 1 загуба, с колкото е и Чехия на второ място. В общото класиране на втора дивизия в Гран При, обаче, "лъвиците" са едва 5-ти с 6 точки след 2 победи и 3 загуби и без реални шансове за класиране на финалите в Полша. Чехкините пък имат реална възможност да се класират за финалната четворка, след като на 3-то място в общото класиране с 9 точки след 3 победи и 2 загуби. Утре (12 юли) в последните мачове от турнира в Самоков България играе със силния тим на Пуерто Рико, а Чехия излиза срещу аутсайдера Хърватия. Срещите са съответно от 16,40 и 14,10 часа българско време.
Първият гейм бе изключително оспорван и равностоен до 21:21. От едната страна на мрежата Юлия Стоянова и Ева Янева водеха българския тим, а от другата основни реализаторки Михаела Млейнкова и Тереза Ванжурова. В края на гейма, обаче, чехкините го взеха с минималното 25:23, след като преди това бяха повели при 23:21 след ас на Вероника Трънкова. Българските "лъвици" отвърнаха на предизвикателството и след много силна игра на Стоянова изравниха след 25:18. Третата част се разви по идентичен начин като втората, но в полза на Чехия - 25:17 и 2:1. Българките успяха да се съберат и да спечелят четвъртия гейм с 25:18 благодарение отново на Юлия Стоянова и Габриела Коева и вкараха мача в тайбрек. Петият решителен гейм започна лошо за България, след като Ева Янева сгреши в атака, а Мира Тодорова изкара топка в аут за 0:2. Българките се амбицираха и обърнаха до 3:2, но този аванс беше задържан само няколко минути и чехкините си върнаха преднината при размяната на полетата - 8:7 след силна атака на Хелена Хавелкова. Разликата нарасна до 11:8, което реално сложи край на мача. Чехия спокойно спечели тайбрека с 15:11.
Най-резултатна за българския тим стана Юлия Стоянова с 24 точки (2 блока, 1 ас и 48% ефективност в атака). Десислава Николаева, Габриела Коева и Ева Янева завършиха с по 13 точки, но и това не бе достатъчно за успеха. За чехкините резервата Тереза Ванжурова (1 блок, 1 ас и 47% ефективност в атака) и Хелена Хавелкова (4 блока, 28% ефективност в атака и 41% перфектно посрещане) реализираха съответно 18 и 17 точки за победата.
БЪЛГАРИЯ - ЧЕХИЯ 2:3 (23:25, 25:18, 17:25, 25:18, 11:15)
БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 3, Юлия Стоянова 24, Ева Янева 13, Десислава Николова 13, Габриела Коева 13, Мира Тодорова 9 - Жана Тодорова-либеро (Силвана Чаушева 1, Кристина Гунчева, Гергана Димитрова 1)
Старши-треньор: Драган Нешич
ЧЕХИЯ: Луцие Смутна 4, Михаела Квапилова 4, Хелена Хавелкова 17, Михаела Млейнкова 12, Вероника Трънкова 7, Никол Сайдова 4 - Сарка Мелихаркова-либеро (Тереза Ванжурова 18, Павла Винчурова, Марие Туфарова, Барбора Пурхартова 10, Ева Ходанова 1 Вероника Досталова-либеро)
Старши-треньор: Карло Паризи.

Снимки: FIVB.ORG

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - ЧЕХИЯ 2:3 - ТУК!!!