Няма кой да спре Федерер - 1/2-финалът е факт

Поставеният под номер 2 в основната схема Роджър Федерер се класира за десетия си 1/2-финал на Откритото първенство на Великобритания. 33-годишният щвейцарец не срещна никакви проблеми срещу 12-ия в схемата Жил Симон (Франция) и го победи с 6:3, 7:5, 6:2 след час и 34 минути игра на корт номер 1 в "Ол Инглънд Клъб". Така в битка за място на финала в Лондон Маестрото от Базел очаква спечелилия сблъсъка между надеждата на домакините Анди Мъри и Вашек Поспишил (Канада), които играят в момента.

Седемкратният шампион от "Уимбълдън" Федерер бе убедителен в сервис-геймовете си, а първият сет се реши след само един пробив за 2:0. Симон не съумя да навакса изоставането си до края на частта и я загуби след малко повече от половин час игра. Още след третия гейм пък играта бе спряна заради дъжд. Във втората част 30-годишният Симон се пропука за 3:4, но след това успя да върне пробива в десетия гейм, запазвайки шансовете си в сета. Вместо да се възползва от подема в играта си обаче французинът загуби подаването си в 11-ия гейм. Сервирайки за преднина от 2:0 сета, Федерер трябваше отново да се съобрази с капризите на лондонското време и се оттегли на принудителна почивка. При завръщането си на корта малко по-късно швейцарецът записа гейм на нула и така затвори частта при 7:5.

В третия сет носителят на рекордните 17 титли от Големия шлем бе пълновластен господар. Федерер реализира пробив за 1:0, а след това още един за 5:2. Въпреки че пропусна сетбол в осмия гейм, при втората си възможност швейцарецът сложи точка на спора. Това бе шести успех за бившия номер 1 в света срещу Симон от общо осем мача.

Срещата завърши с 11 аса в сметката на Федерер и само 1 за френския му опонент. Швейцарецът направи само една двойна грешка срещу 2 на Симон. Рекордьорът по титли от Шлема се прояви с 36 печеливши удара и 22 непредизвикани грешки, докато при Симон тези показатели бяха съответно 15 и 21.