Шампионът оцеля след 0:2 (видео)

Настоящият шампион на "Уимбълдън" Новак Джокович се пребори за място на 1/4-финал след успех в пет сета срещу Кевин Андерсън (6:7 (6), 6:7 (6), 6:1, 6:4, 7:5). Сръбският майстор изоставаше с 0:2 сета след два драматично загубени тайбрека, но преобърна срещата след 6:1 и 6:4. Организаторите решиха петият решаващ сет да се доиграе днес поради настъпваща тъмнина. Днес след кратко забавяне поради дъжд най-добрият тенисист в света съумя да пробие своя опонент и да затвори мача със 7:5. Андерсън заби цели 40 аса, но се пропука в най-важния момент след две поредни двойни грешки, осигурили на Ноле възможността да продължи защитата на трофея си. Следващият съперник на номер 1 в схемата е Марин Чилич.

Южноафриканецът позволи на своя съперник да играе само веднъж с топката в първия гейм. Равносметката от него беше - три аса и едно воле на мрежата. Ноле също отговори със сервис гейм без колебание - 1:1. При следващото подаване на Андерсън се стигна до напрежение при 40:40 след непредизвикана грешка в мрежата. При последвалия сервис системата "ястребово око" помогна и африканецът записа директна точка от втори сервис вместо двойна грешка.

При 2:1 сърбинът трябваше да спасява две последователни точки за пробив, но не се справи. Ръката на Андерсън не трепваше и асовете се редяха един след друг. При 3:2 Ноле допусна изравняване 40:40 след непредизвикана грешка от бекхенд. Неговият съперник обаче не получи шанс за контраатака - 3:3. Последваха два гейма на нула за поредното равенство - 4:4.

Андерсън достигна 40 аса в деветия гейм на сета и също го затвори в своя полза без особено напрежение. Джокович изравни геймове след едва 13-ия си ас - 5:5. Южноафриканецът направи две поредни двойни грешки в 11-ия гейм и това се оказа ключово - 15:40. Въпреки великолепния сервис Ноле "избухна" със страхотен ретур в краката на своя съперник - 6:5 за Джокович и сервиране за мача. Гигантът от ЮАР даде надежда на своите фенове при 0:30 след убийствен форхенд, но след това бързо беше отказан от устремения напред Ноле, който приключи сета за 7:5.

Така Джокович запълни финалната осмица в схемата и утре му предстои балкански сблъсък с Марин Чилич.

Снимки: Getty Images/Guliver