Федерер загуби първия си сет, но продължава уверено напред

Седемкратният шампион и поставен под №2 в схемата Роджър Федерер загуби първия си сет на тазгодишния "Уимбълдън". 33-годишният швейцарец преодоля третия кръг на турнира от "Големия шлем" в Лондон след победа с 6:4, 6:4, 6:7 (5) 6:2 срещу мощно сервиращия австралиец Сам Грот. На 1/8-финалите носителят на рекордните 17 титли от "Големия шлем" ще се изправи срещу испанеца Роберто Баутиста-Агут.

Федерер печелеше рутинно и без напрежение геймовете, в които сервираше, особено в първите два сета. Роджър не даде нито една възможност за пробив на съперника си, а самият той 4 пъти спечели подаването на Грот в срещата. Федерер направи 17 аса - 4 по-малко от Грот. Швейцарецът записа 56 печеливши удара - с 9 повече от австралиеца. Федерер допусна само 8 непредизвикани грешки в двубоя и след 2 часа и 16 минути игра си гарантира място в следващата фаза.

В петия гейм на първия сет Федерер притисна сервиращия Грот и се възползва от третата си точка за пробив. Излизащият постоянно на мрежата австралиец заби воле в мрежата и геймът свърши с пробив за швейцареца - 3:2. Миналогодишният финалист без проблеми задържа аванса си от един пробив и взе първия сет с 6:4.

Във втория сет сценарият бе подобен, но пробивът за Федерер дойде още по-рано - в първия гейм. Двойна грешка на Грот при 30:30 даде брейкпойнт на Федерер, а при следващата точка швейцарецът с превъзходен ретур "препарира" противника си. Роджър без кой знае какви трудности затвори и втория сет, със същия резултат като първия - 6:4.

В два гейма в третия сет се стигаше до брейкпойнт за Федерер, но Грот успя да се спаси и в двата случая. При 4:4 австралиецът отрази точката за пробив с невероятно воле, след което топката кацна на линията. При 6:5 за Грот, Федерер за първи път бе тестван на свой сервис от противника си. Стигна се до първото равенство 40:40 в подаване на швейцареца днес, но Роджър внимаваше и третият сет трябваше да бъде решен с тайбрек. В него Федерер направи първата си двойна грешка в мача в много неподходящ момент - при 3:3, и това реши третата част. Грот не допусна нито един мини-пробив, въпреки че при третия сетбол за австралиеца, Федерер имаше чудесен шанс за минаващ удар по правата, но пропусна целта, изкарвайки топката в аут.

Четвъртият сет започна по възможно най-желания от Федерер начин. С перфектен ретур-уинър при предимство швейцарецът спечели откриващото подаване на съперника си и не след дълго авансът на 7-кратния шампион стана 3:0. При 5:2 Федерер реализира още един пробив и сложи точка на двубоя.

Федерер вече има 19 поредни победи срещу австралийци в турнирите от "Големия шлем". Единственото му поражение от австралиец в мейджър турнирите е от бившия №1 в света Пат Рафтър - на "Ролан Гарос" през 1999 година.