Григор се срина срещу Гаске и отпадна от "Уимбълдън" (видео)

Най-добрият български тенисист Григор Димитров не успя да вземе дори сет срещу Ришар Гаске в мача между двамата от третия кръг на "Уимбълдън". Поставеният под №11 българин загуби с 3:6, 4:6, 4:6, допускайки по един пробив във всеки сет. Това бе пето поражение от пет мача за 24-годишния хасковлия срещу поставения под номер 21 французин. Съвсем наскоро Димитров победи със 7:6, 6:4 Гаске на демонстративен турнир на трева извън официалната статистика, но днес нещата от самото начало се развиха лошо за българина, който след този неприятен резултат ще се срине и в ранглистата на ATP, тъй като миналата година игра полуфинал на "Уимбълдън" и сега ще загуби много точки.

Григор пропусна и 5-те открили се пред него възможности за пробив в мача и пропиля шансовете си в подаванията на съперника, като в същото време Гаске твърде лесно реализира своите пробиви. Французинът игра стабилно и направи само 13 непредизвикани грешки - с 11 по-малко от Димитров. Гаске допусна 5 двойни грешки, а Григор само 2, но една от тях дойде в много неприятен момент - при брейкпойнт още в първото подаване на хасковлията. Григор записа 36 печеливши удара - с 15 повече от 29-годишния Гаске, но това не наклони везните в полза на нашето момче. Димитров заби 11 аса срещу само 3 на Гаске, но французинът показа силата на своя бекхенд и в това отношение превъзхождаше категорично българския си противник.

Мачът не започна добре за Григор, който допусна пробив още в първото си подаване. При 30:30 той изкара топката в аут, а след това направи първата си двойна грешка в срещата и Гаске поведе с 2:0. Димитров стигна до 40:40 във второто подаване на французина, но Гаске все пак си взе гейма за аванс от 3:0. Димитров прекъсна серията на противника си с гейм на нула, но Гаске отговори също с гейм на нула за преднина от 4:1. В седмия гейм бе големият шанс на Димитров да се върне в битката за първия сет. Той имаше три, макар и не поредни, точки за пробив, но не се възползва от тях. При първата той изкара топката в аут от бекхенд след продължително разиграване, при втората Гаске вкара хубав сервис, който българинът не съумя да върне, а при третата мрежата помогна на французина. В крайна сметка, Гаске се пребори за подаването си и поведе с 5:2. С гейм на 15 Гаске сложи край на първия сет и го взе с 6:3.

За разлика от първия сет, във втория Димитров спечели убедително на 15 откриващото си подаване за тази част, но след това същото стори и Гаске. В шестия гейм сервиращият Гаске бе доста колеблив, направи 2 двойни грешки, Григор стигна до 15:40, но и сега пробивът не стана и французинът изравни за 3:3. Последва изключително слаб гейм на Григор, който допусна изоставане от 0:40 и въпреки че отрази първата точка за пробив, при втората Гаске показа класа на мрежата и проби. Французинът затвърди пробива, а при 5:4 не трепна, сервирайки за втората част и Григор вече беше само на сет от отпадането.

В петия гейм на третия сет Григор трябваше да отразява брейкпойнт и отново не успя да се справи. Българинът направи лоша преценка, че бекхендът на Гаске ще излезе в аут, но топката намери очертанията на корта и французинът проби за 3:2. Пробивът бе затвърден с гейм на нула и 29-годишният французин вече изглеждаше съвсем близо до победата. При 5:4 Гаске сервираше за място на 1/8-финалите и допусна усложняване на нещата от 40:0. Стигна се до 40:40, след което Димитров отрази и четвърти мачбол. Грешка от бекхенд на Димитров донесе пети мачбол на французина, а следващата точка завърши с нов бекхенд в мрежата на Григор и българинът се прости с шансовете си за нещо повече на тазгодишния "Уимбълдън" след само 1 час и 55 минути игра.