Нов кошмар за Надал на "Уимбълдън" (видео)

За поредна година двукратният шампион на "Уимбълдън" Рафаел Надал приключи рано участието си на турнира от "Големия шлем" в Лондон. Бившият №1 в света, поставен под №10 в схемата, загуби с 5:7, 6:3, 4:6, 4:6 от 102-ия в ранглистата на ATP квалификант от Германия Дъстин Браун във втория кръг.

След 5 поредни финала на "Уимбълдън" между 2006 и 2011 година, за четвърта поредна година Рафа губи в "Ол Инглънд Клъб" от играч, заемащ място между 100 и 150 в ранглистата на ATP. През 2012 година той загуби във втория кръг от №100 Лукаш Росол (Чехия), през 2013 отстъпи още в пъривя кръг пред №135 Стив Дарсис (Белгия), а миналия сезон преклони глава пред изгряващата звезда от Австралия Ник Кирьос на 1/8-финалите. Кирьос бе номер 144 в света по това време.

Това е втора победа от 2 мача за Браун срещу Надал. Миналата година атрактивният германец разби испанеца с 6:4, 6:1 отново на трева, само че на турнира в Хале.

За първи път в кариерата си Браун преминава втория кръг на "Уимбълдън". Негов съперник в следващата фаза ще бъде поставеният под №22 сърбин Виктор Троицки.

Надал направи 15 непредизвикани грешки и 42 печеливши удара в мача, пласира 9 аса, реализира и 3 пробива. Браун записа 13 аса, 58 уинъра и 24 непредизвикани грешки, като 4 пъти спечели подаването на испанеца.

В първия сет Надал взе ранен аванс с пробив, но той бързо бе върнат от 196-ия германец. Рафа трябваше да сервира за оставане в сета при 5:6, но бе притиснат от противника си и се стигна до пробив, който сложи край на първата част. Във втория сет шампионът от 2008 и 2010 година напомни за себе си. Той реализира един пробив в началото и един в края на частта и изравни резултата в сетовете.

Браун обаче бе твърдо решен да се бори с всички сили за най-голямата победа в кариерата си, а и 29-годишният испанец определено не показваше най-добрата си игра. Браун проби в третия сет и успя да го спечели, а в самото начало на четвъртата част още веднъж спечели подаването на левичаря от Манакор. 30-годишният Браун сервираше на много високо ниво в тези минути и не даваше шанс на съперника си в подаванията си. Браун дори достигна до два поредни мачбола при 5:3 и сервис на Надал. При първия мачбол германецът предпочете да остави топката вместо да отиграе воле, но преценката му се оказа погрешна и топката тупна в полето, а не излезе в аут. Втория мачбол Надал отрази с ас, след което се пребори за подаването си и принуди противника си да сервира за мача. Десетият гейм започна с двойна грешка на Браун, но след това германецът "бомбардира" Рафа с мощните си сервиси, при 40:15 направи ас и двубоят приключи.