Пресконференция на Николай Костов преди мача със Славия

Литекс не успя да си свърши работата в Латвия (видео)

Отборът на Литекс направи равенство 1:1 с латвийския Йелгава в първи мач от първия предварителен кръг на Лига Европа. Васил Божиков вкара в 50-ата минута за българския тим, а Малашенокс изравни в 84-ата. Ловчанлии бяха по-добри и могат да съжаляват, че не си свършиха работата още като гости. Реваншът е след седмица, а победителят от двойката ще срещне Флора (Естония) или Работнички (Македония). Естонците спечелиха с 1:0 днешната среща.

На стадиона в Латвия играчите на Йелгава можеха да се разпишат първи, след като в 5-ата минута Кенеди Ериба бе изпуснат от защитниците в оранжево, но се засуети преди да стреля и топката бе изчистена в ъглов удар. Минута по-късно Данило Асприля отправи шут към вратата на домакините, но бе твърде далеч от целта. Постепенно ловчанлии установиха контрол върху случващото се на терена и в 12-ата минута бяха близо до първи гол, но удар с глава на Рафаел Перез след корнер премина малко над напречната греда.

В 24-ата минута футболистите на българския тим създадоха най-доброто положение в срещата до този момент. Новото попълнение Арсенио Нунеш взаимодейства отлично с Румен Руменов, след което кълбото бе отправено към Бьорн Йонсен, но ударът на тарана премина встрани от вратата.

Пет минути по-късно новото попълнение Арсенио пак бе в центъра на събитията. Той се оказа на върха на контраатака на Литекс и след като показа отличен контрол при овладяването на топката, отправи опасен изстрел, но Истенс внимаваше и изчисти в корнер.

В 33-ата минута миг невнимание в ловешката отбрана позволи на Сушкинс да се отскубне и да стреля, но Винисиус Баривйера улови сигурно. В 44-ата минута Йонсен получи топката с гръб към вратата, завъртя се и шутира, но вратарят отново спаси.

Литекс продължи да диктува темпото и след почивката и заслужено поведе в резултата. Това се случи в 50-ата минута, когато центриране на Арсенио от ъглов удар бе засечено с глава от Божиков и топката се оплете в мрежата за 0:1.

В 62-ата минута Винисиус сам си създаде неприятности след неубедителна намеса, но след това успя да отрази шут на Ошс. Малко след това Йонсен можеше да предреши изхода на двубоя, но не успя да отправи удар с глава след центриране отдясно.

В следващите минути ловчанлии владееха инициативата и не се виждаше как могат да изпуснат победата. В 84-ата минута обаче силно изпълнение на тъч завари "оранжевата" отбрана неподготвена и Малашенокс с глава възстанови равенството.

В ответната атака Йонсен можеше отново да даде преднина на Литекс, но не намери целта и така всичко ще се решава след седмица на стадиона в Ловеч.

ЙЕЛГАВА - ЛИТЕКС 1:1

0:1 Божиков (50)
1:1 Малашенокс (84)

ЙЕЛГАВА: Икстенс, Фрейманис, Губинс, Диало, Ошс, Богдашкинс, Латка, Ериба (68-Кирилинс), Клушкинс (83-Жудаземс), Сосранов, Сушкинс (70-Малашенокс)

ЛИТЕКС: Винисиус, Попов, Божиков, Р. Перез, И. Горанов, Малинов, Руменов (57-Бумал), Колев Асприля (89-Георгиев), Арсенио (77-Ангелов), Йонсен

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Клушкинс (Й); Малинов (Л)
СЪДИЯ: Т. Мартинш (Португалия)
СТАДИОН: Олимпийски Земгале"