Отличен Григор преодоля и втория кръг, следва сблъсък с неудобен съперник (видео + галерия)

Първата ни ракета при мъжете Григор Димитров се класира за третия кръг на "Уимбълдън", където миналата година достигна до 1/2-финалите. Поставеният под №11 в схемата хасковлия надигра във втория кръг на Корт №2 52-ия в ранглистата американец Стийв Джонсън със 7:6 (8), 6:2, 7:6 (2) и записа втора поредна трисетова победа в тазгодишното издание на турнира от "Големия шлем" в Лондон. Успехът не дойде лесно, като особено в първата част Джонсън оказа сериозна съпротива на 24-годишния българин, но Григор показа характер, надделя в ключовите моменти и не позволи на противника си да вземе дори сет.

Григор се справи с Джонсън във втория кръг на "Уимбълдън"

В следващата фаза Григор ще мери сили с французина Ришар Гаске, който притежава един от най-добрите бекхенди с една ръка в тура. Димитров има 4 поражения от 4 мача срещу Гаске до момента. Поставеният под номер 21 французин малко по-рано днес разгроми с 6:0, 6:3, 6:3 сънародника си Кени дьо Шепе, който тръгна от квалификациите.

Григор имаше трудно откриващо подаване, в което трябваше да се измъква от 15:40. С отличен сервис при едната точка и след това с чудесно проведена атака и прецизно воле при следващата Димитров стигна до равенство. След това Димитров имаше нужда от няколко геймбола, но все пак удържа първия гейм, в който сервираше. Джонсън спечели на 30 откриващия си сервис-гейм и изравни за 1:1. Второто подаване на българина в мача бе спечелено много по-лесно от него - на 15. Двамата тенисисти печелеха лесно геймовете, в които сервираха в следващите минути, но при 4:3 за българина, пред хасковлията се откри много добър шанс да притисне противника си. При 0:30 обаче Димитров сбърка ретур на втори сервис, а Джонсън взе следващите три точки и изравни за 4:4. При 6:5 в полза на Григор и 15:30 при сервис на Джонсън, българинът имаше нелош шанс да се доближи до пробив в последния момент, но не съумя да го стори и се стигна до тайбрек.

Тайбрекът бе много оспорван и в неговия край имаше доста напрегнати и драматични моменти. Както в геймовете нямаше пробиви, така и в тайбрека липсваха мини-пробивите, тъй като и двамата тенисисти сервираха много стабилно. Първи до сетбол стигна американецът - при 6:5. Димитров обаче взе следващите 2 точки на свой сервис и на свой ред стигна до сетбол - 7:6. При следващата точка топката пофлиртува с филето след ретура на хасковлията, но тупна в полето на българина. При 8:7 Джонсън получи втори сетбол, но той бе отразен. При 8:8 Григор изпрати топка на линията от много трудна позиция от бекхенд, но бе отсъден аут. Системата за видеоповторения "Ястребово око" показа, че топката е била добра, но съдията на стола назначи преиграване на точката, а не точка в полза на българина. Григор запази спокойствие и си спечели втори сетбол при 9:8. При следващата точка дойде и първият мини-пробив в тайбрека, който се оказа и фатален за Джонсън. Сетът приключи с удар в мрежата на американеца и Григор се добра до успеха в този толкова труден и важен първи сет.

Вторият сет започна отлично за Димитров - с пробив още в първия гейм. Джонсън бе видимо изнервен от загубата на тежкия първи сет и при 30:40 направи двойна грешка, след която първият пробив в двубоя стана факт. Григор допусна 2 двойни грешки в първото си подаване във втората част, но все пак затвърди пробива с гейм на 30 за аванс от 2:0. Григор не бе далеч и от втори пореден пробив при 0:30 в подаването на Джонсън, но американецът все пак измъкна гейма. Процентът на вкаран първи сервис при Джонсън рязко падна във втория сет и при 3:1 Димитров реализира пробив на нула. Авансът на българина набързо стана 5:1, а силите на Джонсън във втория сет стигнаха само за още един гейм - 6:2 за Григор.

В първия гейм на третия сет Григор отпусна ръката, спечели две точки директно от ретур и стигна до 0:40, но сервисът спаси Джонсън и той удържа подаването си. В следващия гейм пък Григор взе подаването си от 0:30, показвайки при едно от разиграванията, че и бекхендът му функционира отлично днес. Постепенно Джонсън си върна нивото на игра от първата част и започна да печели доста лесно геймовете, в които сервираше. Григор също сервираше стабилно, а при 4:4 получи брейкпойнт. Джонсън обаче го отрази с изключителна къса топка, с която изненада българина и в крайна сметка измъкна подаването си. В десетия гейм Григор трябваше да проявява характер при 30:40 в своето подаване. Българинът отрази брейкпойнта, който бе и сетбол за противника с мощен сервис, а секунди по-късно изравни за 5:5. Двойна грешка на Джонсън при 5:5 и 30:30 донесе брейкпойнт и скрит мачбол на Димитров, но при следващата точка българинът сгреши ретур на втори сервис. Хасковлията допусна твърде много грешки от ретур в този гейм и при 5:6 трябваше отново да сервира за оставане в сета, докато Джонсън си гарантира минимум тайбрек.

Действително отново се стигна до тайбрек и в неговото начало Димитров направи 2 поредни аса, а след форхенд в аут на американеца, нашето момче взе аванс от 3:1 в резултата. Малко след това преднината на българина стана 5:2. Форхенд в мреажата на Джонсън донесе 4 поредни мачбола на Григор при 6:2. Още първият бе реализиран след двойна грешка на американеца и Димитров се класира за третия кръг.

В първия мач между Димитров и Джонсън българинът направи 17 аса срещу 13 за съперника. Димитров допусна 24 непредизвикани грешки - с 2 по-малко от американеца, а при печелившите удари нашето момче имаше сериозно предимство: 47 срещу 29 за Джонсън. Григор не загуби нито веднъж подаването си, отразявайки 3 брейкпойнта, като реализира 2 пробива и пречупи 25-годишния си противник след 2 часа и 10 минути игра.