Чили е на финал! Десет перуанци не издържаха срещу домакина на Копа Америка (Видео)

Отборът на Чили е първият финалист на Копа Америка. Тази нощ домакина на турнира надигра с 2:1 Перу в полуфиналния сблъсък между двата тима. Героят за червено-сините в мача бе Едуардо Варгас, който отбеляза и двете попадения за своя тим в 42-ата и 65-ата минута. Автогол на Гари Медел в 61-ата минута пък даде за кратко надежда на перуанците, но те не успяха да направят нищо повече. Гостите обаче играха с десет души на терена от 20-ата минута, когато Замбрано получи доста спорен червен картон и това до голяма степен предопредели изхода на двубоя.

Срещата започна с натиск на Чили, но всъщност Перу създаваше по-опасните ситуации със своите контраатаки. В 8-ата минута след центриране на Гереро топката стигна до Джеферсън Фарфан, който стреля с глава, но в гредата. След това в 17-ата минута страхотен далечен удар на Лобатон мина опасно близо до вратата.

В 20-ата минута обаче се стигна до най-дискусионната ситуация в мача. Замбрано изрита напред една топка, но кракът му се спря в гърба на Арангис и съдията реши, че това заслужава червен картон, като така остави Перу с човек по-малко на терена.

Чили се възползва от численото си предимство и първо в 28-ата минута Валдивия бе намерен в наказателното поле и отправи нелош удар, но встрани от вратата. След това в 33-ата минута Едуардо Варгас направи страхотен пропуск, като от границата на вратарското поле засече едно центриране по земя, но защитник с решителна намеса предотврати сигурен гол. Все пак в 42-ата минута домакините  стигнаха до откриване на резултата. Алексис Санчес центрира остро в наказателното поле, Арангис пропусна топката, която се отби от гредата, но там Варгас я овладя и някак успя да я промуши зад голлинията за 1:0.

В началото на второто полувреме Варгас за втори път прати топката във вратата, но страничният съдия вдигна несъществуваща засада и попадението не бе зачетено. Обратно на логиката обаче в 61-ата минута Перу стигна до изравняване на резултата. Фарфан напредна отдясно и центрира в наказателното поле, където Гари Медел в опит да изчисти прати топката в собствената си врата за 1:1.

Радостта на гостите обаче бе кратка. В 65-ата минута отново Варгас бе в прегръдките на съотборниците си. Той получи в средата на терена, напредна и с прекрасен изстрел в далечния ъгъл не остави шансове на вратаря за 2:1.

Перу все пак не се предаде и влезлият като смяна Клаудио Писаро можеше отново да възстанови равенството след изстрел с глава в 73-ата минута, но вратарят спаси. След това пък Чили можеше да реши всичко в мача. В 79-ата минута Санчес направи невероятен пропуск, като отблизо прати кълбото над вратата. Минута по-късно пък Артуро Видал пробва далечен изстрел, като топката облиза гредата, а след това той имаше още един добър шанс, но отново не успя да се разпише.

В крайна сметка обаче Чили спечели двубоя и се класира на финал, като продължава да мечтае за първата си титла в турнира.  Домакините ще научат съперника си утре след края на другия полуфинал между Аржентина и Парагвай.