Неприятна загуба - контузената Пиронкова отпадна от "Уимбълдън" след битка

Първата ракета на България Цветана Пиронкова отпадна в първия кръг на Откритото първенство на Великобритания. 27-годишната пловдивчанка имаше сет преднина, но въпреки това не успя да се поздрави с крайния успех и загуби с 6:3, 1:6, 3:6 срещу Белинда Бенчич (Швейцария). Поставената под номер 30 в основната схема швейцарка, която преди броени дни триумфира на турнира в Ийстбърн, ще се изправи в следващата фаза в "Ол Инглънд Клъб" срещу Анна-Лена Фридзам. Германката навакса изоставане и спечели с 3:6, 6:3, 7:5 срещу Виталия Дятченко (Русия).

Както българката, така и съперничката й, имаха проблеми с травми и това повлия сериозно на качеството на игра. Швейцарката бе с бинтован десен крак още в самото начало на срещата, докато Цвети се оплака от болки в бедрото във втория сет. През миналата година Пиронкова също напусна "Уимбълдън" в първия кръг. През 2010 година тя достигна до полуфиналите, а през 2011 - до четвъртфиналите. Бенчич пък отпадна в 3-ия кръг при дебюта си на на мейджър турнира в Лондон през 2014 година.

Мачът започна с труден откриващ сервис-гейм на Пиронкова, която при 30:40 трябваше да отразява точка за пробив. Българката вкара отличен сервис, след който ретурът на швейцарката излезе в аут - 40:40. Цвети удържа подаването си, а веднага след това реализира пробив на нула. Пловдивчанката затвърди пробива и поведе с 3:0, въпреки че геймът мина през дюс. Бенчич намали изоставането си в резултата на 1:3, но Пиронкова отговори с гейм на нула за 4:1. В шестия гейм Бенчич взе подаването си, въпреки че изоставаше с 0:30, а в седмия върна пробива. Пиронкова спаси един брейкпойнт с великолепна къса топка, но грешка от иначе чудесния й бекхенд донесе на тийнейджърката нова точка за пробив. Последва двойна грешка на Цвети и пробивът бе факт - 3:4. Цвети обаче проби на 15 за аванс от 5:3, а след това със своя сервис сложи край на първата част. Това не стана лесно. Българката трябваше да се измъква от 15:40, но след удар в мрежата на Бенчич, първият сет приключи в полза на нашето момиче.

В първите три гейма на втория сет нямаше пробиви. След края на третия гейм, при резултат 2:1 за Бенчич, Пиронкова взе медицински таймаут, най-вероятно заради проблем с лявото бедро. Още в първия гейм след подновяването на играта Цвети допусна пробив, въпреки че водеше с 40:15 в резултата. Макар и не без известни усилия, Бенчич затвърди пробива и авансът й в резултата стана 4:1. Швейцарката също изглежда изпитваше някакви физически проблеми, но в тези минути бе доминиращата тенисистка на корта. Следващите два гейма също бяха спечелени от Бенчич и победителката трябваше да бъде определена след решаващ трети сет.

В него битката бе голяма. Въпреки че видимо не се чувстваше добре, Пиронкова демонстрира характер и се бори до последно. Заемащата 41-вата позиция в световната ранглиста българка имаше трудности с първия си сервис, както и с увеличения брой на непредизвиканите грешки. Комбинацията от тези два фактора доведе до ранен пробив и изоставане с 1:2 за пловдивчанката. От своя страна, 18-годишната Бенчич бе стабилна при подаванията си. Швейцарката спечели на нула сервис-гейма си за 3:1, след което осъществи още един пробив - пак на нула, за 4:1. Разликата се увеличи значително след дългия шести гейм, в който обаче Бенчич все пак намери начин да удържи сервиса си и така бе на крачка от победата - 5:1. Швейцарската тийнейджърка заслужи овациите на публиката на корт номер 18 с два страхотни ретура в седмия гейм, като именно тук тя изпусна и два мачбола. Пиронкова демонстрира непримиримост и измъкна подаването си за 2:5. Нещо повече - най-добрата ни тенисистка върна един от пробивите след брекхенд в мрежата на съперничката си - 3:5. В деветия гейм Пиронкова отново не можеше да разичта на първия си сервис и така максимално улесняваше агресивната игра на Бенчич. Младата швейцарка получи три нови шанса да затвори сблъсъка, но Цвети ги отрази. При шестия мачбол обаче българката не издържа, загуби подаването си за 3:6, а с това и срещата.

Двубоят продължи час и 53 минути, като Пиронкова завърши с 3 аса и една двойна грешка. Тя направи общо 27 печеливши удара и 18 непредизвикани грешки. При Бенчич директните точки от сервис бяха 5, както и една двойна грешка. Швейцарката се отчете с 35 уинъра - с 12 повече от непредизвиканите грешки. Мачът бе първи в съперничеството между двете състезателки.