Турция и Италия с победи на Международната купа по планинско бягане в Смолян

Битка в индивидуалното и отборното класиране между Италия и Турция се разгоря в бягането при юношите на Международната младежка купа по планинско бягане в Смолян. Даниел Патис (Италия) се откъсна много от съперниците си още в първата обиколка на състезанието и премина дистанцията от 5.4 км за 24.30 минути.

Спорът за второто място беше между турските състезатели Нуркан Дагтекин и Ахмед Алканглу и завърши с 1 секунда разлика съответно 25:19 срещу 25:20 минути. Турските състезателки триумфираха при девойките. Бахар Аталай измина 3.6-километровата дистанция за 18.50 минути и спечели убедително бягането, което се проведе на Смолянските езера. Втора е Гюлсюн Тунч с 19.27 минути, а бронзовата медалистка стана Гюлчан Палаван с 19.34 минути.

Първият тим на Турция зае челното място в отборното класиране при девойките с 6 точки пред тима на Чехия с 31 точки и пред втория отбор на Турция с 39 точки. От българските представителки Наталия Иванова зае 8-о място с 20.04 минути, а Лушка Кокотанекова е 11-а с 20.38 минути. 50 състезателки стартираха и завършиха по тежкото трасе, което е с обиколка - 1.8 км. Девойките направиха 2 обиколки.

Преди официалното състезание имаше масов старт за мъже и жени, където участваха 30 любители. Купата беше открита от кмета на Смолян Николай Мелемов, а сред официалните гости на събитието бяха Добромир Карамаринов (президент на БФЛА и АБАФ, първи вицепрезидент на Европейската атлетика), Бруно Годзелино (президент на Световната асоциация по планинско бягане) и Цветан Цветанов (председател на ПГ ГЕРБ), който преди няколко месеца дари 10 000 лева за провеждането на състезанието в Смолян.

В отборното класиране при юношите Италия изпревари Турция 1 с 12 срещу 14 точки, а трети завърши Русия 1 с 30 точки. Най-добре от шестте български атлети участвали в бягането се представи Християн Стоянов от Габрово. Шампионът на България на 800 и 1500 метра за юноши младша възраст зае 13-о място с 26.38 минути. Първият отбор на България е на 7-а позиция, а България 2 е на 17-а. 60 атлети завършиха състезанието.