Александър Димитров: Сърбите налагат талантите си, търпят грешките им и бяха възнаградени

Александър Димитров:  Сърбите налагат талантите си, търпят грешките им и бяха възнаградени

Старши треньорът на юношеския национален отбор (до 17 години) Александър Димитров наблюдава завършилото Световно първенство за младежи в Нова Зеландия с особена емоция, тъй като три от участниците от зона Европа бяха съперници на българските юноши на Евро 2014.

"Малко са поизбледнели спомените от Евро 2014, но трябва да отбележим, че ние бяхме в една група с европейския шампион Германия и със сегашния световен шампион Сърбия. Откровено мога да кажа, че малшансът изигра своята роля, за да не се класираме на Световното първенство. Имам предвид срещата с Украйна, в която пропуснахме дузпа, а украинците вкараха в последната минута от доста спорен наказателен удар. Не съм изненадан от резултатите на тези три отбора на Световното първенство, защото футболът на нашия континент се развива много бързо, обяснява Александър Димитров, който имаше щастието да бъде начело и на 17-годишните тази година на Европейското.

Но любопитство със сигурност предизвика световната титла на Сърбия- отбор, който спечели срещу България преди година с 1:0 с гол в добавеното време.

"Радвам се, че Сърбия спечели титлата, защото наруши хегемонията на Бразилия, която пет пъти преди това е била първенец в тази възраст. Срещу тях на Европейското в Унгария направихме много стойностна игра, загубихме нелепо след една изритана топка, когато целият ни отбор беше в атака. То такива бяха и указанията, да търсим победата, равенството не ни устройваше.

Димитров добави, че именно този мач е показал, че разликата между българските млади таланти и тези от други водещи страни не е толкова голяма.

"Колкото и банално да звучи, не се дава път на нашите млади таланти. Когато погледна съставът на Сърбия- световен шампион за младежи до 20 години, почти всички от тях имат по 20-25 мача на сезон в тяхната първа лига. Лидерът им Андрия Живкович е играл в Шампионска лига, а още преди да навърши 18 години е записал 50 мача в професионалния футбол. Сърбите реално играли с почти същия отбор и на Европейското, и на Световното, а и стилът им на игра не бил променен. Но увереността растяла с всеки мач, с всяка победа и това дало своето отражение.

"При нас проблемът е, че момчетата от Евро 2014 в Унгария след това не се наложиха в мъжките отбори. Може би изключение правят само Пламен Гълъбов и Никола Колев, но това си е политика на Литекс. А трябва търпение към грешките на растежа на тези момчета. Ние даваме шанс на всякакви чужденци, но явно не си обичаме нашите деца. Едва когато променим този начин на мислене, ще имаме шансове. Димитров добави, че набор'95- пълен с таланти, е получил първи такава възможност да се докосне в по-ранна възраст до мъжкия футбол и това се видяло веднага. Тимът се класира в топ 8 в Европа в своята възраст. Една година по-големите- 21-годишните сръбски таланти, по същото време играят на Европейско първенство, което показва, че две възрасти в един и същи момент са на два големи форума.

"Няма тайни. Просто западните ни съседи си обичат децата, налагат ги, търпят им грешките и така ги развиват, добави младият специалист. Той поздрави Изпълнителния комитет на БФС с решението да задължи клубовете в А група да стартират мачовете си с един футболист до 21 години. "Това е хубаво нещо. След като клубовете не могат да бъдат убедени да налагат нашите момчета, явно трябва да бъдат задължени и управниците на българския футбол са го решили, добави Димитров. Амбициозният треньор все още има договор с БФС, но предпочете да не коментира бъдещето си за момента.

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти