България завърши с 0:3 от Холандия на Игрите в Баку

Волейболистките от националния отбор на България завършиха със загуба участието си на първите в историята Европейски игри в Баку. Момичетата на селекционера Драган Нешич паднаха от Холандия с 0:3 (20:25, 18:25, 19:25) в последния си мач от предварителна Група "В" на турнира, игран тази сутрин пред едва около 500 зрители в Кристалната зала в азербайджанската столица.

По този начин българките завършиха с едва 4 точки след 1 победа и 4 загуби. Така България ще остане със сигурност на едно от последните две места в крайното класиране в групата и от по-нататъшно участие на Игрите. От друга страна пък "лалетата" ще приключат в Група "В" с 11 точки след 4 победи и 1 загуби и ще са на едно от първите две места, като се класират за 1/4-финалите.

Срещата започна отлично за холандките, които поведоха бързо с 4:1 след атака на Лонеке Шльоежес, грешка на Елица Василева и ас на Марет Гротюс-Балкещайн. България успя да изравни при 5:5 след успешни атаки на Емилия Николова и Ели Василева и блокада на Христина Русева. Първата техническа пауза пък дойде при 8:6 за Холандия след атака през центъра и блокада на Робин Де Кройф. Последваха грешка в атака на Гергана Димитрова и ас на Селесте Плак и 10:6. Двата тима продължиха равностойно до 16:12 след успешна атака на Плак. Постепенно преднината на "лалетата нарасна до 21:14 след грешка на Еми Николова, ас на Де Кройф и блок на Ивон Белиен. Момичетата на италианския наставник Джовани Гуидети спокойно взеха гейма с 25:20 след грешка на влязлата като резерва за България Петя Баракова.

И втората част тръгна добре за Холандия, които дръпнаха с 4:1 след атака на Ивон Белиен, блокада на Селесте Плак и грешка в нападение на Еми Николова. Въпреки усилията на българките, холандките продължиха да водят до 8:4 след ас на Лонеке Шльоежес. Последва нова грешка на Петя Баракова и 9:4. "Трикольорките" продължиха да опитват да стопят изоставането си, но холандските волейболистки запазиха преднината си до 16:11 след атака на Шльоежес. Разликата нарасна до 18:12 след успешни атаки на Робин Де Кройф и Плак. Холандия продължи да води до 23:17 след две поредни атаки блок-аут на Шльоежес, след което без проблеми затвори гейма в своя полза с убедителното 25:18 след нова атака през центъра на Плак.

Третият гейм стартира с две грешки на Гергана Димитрова и 2:0 за Холандия. Разликата се запази до първото техническо прекъсване, което дойде при резултат 8:6 след блокада на Робин Де Кройф. Двата тима продължиха равностойно до 12:10, след което последваха грешка от сервис на Гергана Димитрова и контра на Селесте Плак и 14:10. Втората техническа пауза пък дойде при 16:12 за "лалетата" след силна атака на Марет Гротюс-Балкещайн. Постепенно България стигна до равенство при 18:18 след грешка на Ивон Белиен и блокада на Нася Димитрова. Холандките успяха да си върнат преднината при 21:19 след нова атака на Лонеке Шльоежес и страхотна блокада на Плак. Въпреки тайм-аута за Драган Нешич, холандският тим стигна до мачбол при 24:19 след две блокади на Шльоежес и Плак и ас на Белиен. В крайна сметка Холандия спечели гейма с 25:19 след поредна атака на Плак, а с това и мача с 3:0.

Над всички за българския тим бе капитанката Елица Василева с 13 точки (2 блока, 44% ефективност в атака, 59% позитивно и 28% перфектно посрещане). За "лалетата" Селесте Плак (3 блока, 1 ас, 43% ефективност в атака, 33% позитивно и 33% перфектно посрещане) и Лонеке Шльоежес (1 блок, 1 ас и 38% ефективност в атака) реализираха съответно 16 и 15 точки за победата.

ХОЛАНДИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:0 (25:20, 25:18, 25:19)
ХОЛАНДИЯ: Лаура Дайкема, Лонеке Шльоежес 15, Селесте Плак 16, Марет Гротюс-Балкещайн 10, Ивон Белиен 6, Робин Де Кройф 10 - Мирте Шуут-либеро
Старши-треньор: Джовани Гуидети
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 1, Емилия Николова 9, Елица Василева 13, Гергана Димитрова 9, Габриела Коева 1, Христина Русева 7 - Мария Филипова-либеро (Петя Баракова 1, Силвана Чаушева, Нася Димитрова 3)
Старши-треньор: Драган Нешич.