40 години по-късно Голдън Стейт Уориърс отново е шампион в НБА (видео+галерия)

След 40 години в очакване отборът на Голдън Стейт Уориърс отново е шампион на Националната Баскетболна Асоциация. Това стана възможно, след като тази нощ Стеф Къри и компания се наложиха при визитата си на Кливланд Кавалиърс със 105:97 (28:15; 17:28; 28:18; 32:36) в мач №6 и по този начин спечелиха финалната серия с общ резултат 4:2 победи. Това е общо четвърта титла в историята на Уориърс, като първата от тах е през далената 1947-а година, след което тимът от "Златният щат" печели златото още два пъти - 1956-а и 1975-а.

Стеф Къри и Андре Игуидала отбелязаха по 25 точки за историческия успех, Дреймънд Грийн избухна с „трипъл-дабъл” – 16 точки, 11 борби и 10 асистенции, а Фестъс Езели и Шон Ливингстън вараха по 10 точки за Уориърс.

40 години по-късно Голдън Стейт Уориърс отново е шампион в НБА Леброн Джеймс отново бе на познатото ниво – 32 точки, 18 борби и 9 асистенции, но в решителните моменти не получи достатъчно подкрепа от съотборниците си и това се оказа решаващо. Джей Ар Смит вкара 19 точки, Тимофей Мозгов записа „дабъл-дабъл” – 17 точки и 12 борби, а Тристан Томпсън завърши с 15 точки и 13 борби.

40 години по-късно Голдън Стейт Уориърс отново е шампион в НБА Двата отбора си размениха по една четвърт през първото полувреме, след като в началото на двубоя гостите от Голдън Стейт изглеждаха по-мотивирани и концентрирани и успяха да си осигурят двуцифрен актив – 28:15. Във втория период „Кавалерите” се съвзеха и водени от неудържимия Леброн Джеймс успяха да стопят сериозно пасива си, като на почивката домакините бяха назад със само две точки – 43:45.

В началото на третата четвърт Кавалиърс стигнаха до пълен обрат след точни стрелби на Топмсън и Мозгов, но след това Голдън Стейт отново пое диригентската палка и много бързо успя да въстанови двуцифрената си преднина – 73:61.

40 години по-късно Голдън Стейт Уориърс отново е шампион в НБА В заключителните 12 минути домакините се хвърлиха да търсят обрат, но опитите им се разбиха в добре организираната защита на Уориърс. „Кавалерите” успяваха на два пъти да стопят разликата до 7-8 точки, но след това гостите отговаряха с точни стрелби от далечно разстояние, с които успяха да съхранят лидерството до самия край и да триумфират с титлата в Националната Баскетболна Асоциация – 105:97.