България с втора загуба в Световната лига след 1:3 от Канада (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България допуснаха втора загуба в Световната лига. Воденият от селекционера Пламен Константинов тим падна категорично като гост на Канада с 1:3 (18:25, 19:25, 25:21, 20:25) във втората среща помежду им от 3-ия кръг в Група "С" на втората дивизия на турнира, игран тази нощ пред около 2000 зрители в зала "Ийст Линк Арена" в градчето Съмърсайд на остров Принц Едуард.
Канада - България 3:1
Така българите останаха на второ място във временното класиране с 10 точки след 4 победи и 2 загуби. От друга страна "кленовите листа" продължават да са еднолично начело в Група "С" с 18 точки след 5 победи и 3 загуби и са на път да се класират за финалната четворка на втората дивизия на Лигата, която ще бъде във Варна. Следващия уикенд България гостува на Аржентина, а Канада е гост на Куба.
Двамата селекционери Пламен Константинов и Глен Хоуг направиха по няколко промени в стартовите си състави в сравнение с първия мач вчера. Константинов заложи на Мирослав Градинаров като диагонал вместо Данаил Милушев, Красимир Георгиев на мястото на Теодор Тодоров и либерото Владислав Иванов вместо Теодор Салпаров. Хоуг пък пусна в игра разпределителя Тейлър Сандър, Стивън Маршъл вместо звездата на тима Гавин Шмит, посрещачът Туунте Ван Ланквелт и центъра Макс Бърт.
Първият гейм на срещата започна по-добре за българите, които поведоха с 2:0 след атака на Миро Градинаров и контра на Тодор Скримов. Последваха атака на Стивън Маршъл и аут на Скримов и 2:2. "Лъвовете" отново дръпнаха при 5:3 след нова атака на Градинаров и контра блок-аут на Николай Пенчев. Канада веднага изравни при 5:5 след сервис в аут на Скримов и блокада на Туунте Ван Ланквелт. След равенството при 6:6 "кленовите листа" поведоха с 8:6 след успешни контри на Ван Ланквелт и Джон Перин. Последваха ас на Ван Ланквелт и контра на Маршъл - 10:6 и тайм-аут за Пламен Константинов. Въпреки това, разликата стана 12:6 след единична блокада на Маршъл и нов ас на Ван Ланквелт. Постепенно България стопи изоставането си до 13:10 след успешна атака на Градинаров и грешка при мрежата на Перин. Канадците моментално си върнаха преднината при 15:10 след атака в аут на Скримов и контра през центъра на Макс Бърт. Техническото прекъсване пък дойде при 16:11 за домакините след нова атака по правата на Маршъл. Последва задържана топка на разпределителя Андрей Жеков - 17:11 и второ прекъсване за Пламен Константинов. Волейболистите на Канада запазиха предимството си и даже го увеличи до 21:14 след бърза атака през центъра на Джъстин Дъф и отлична изява при мрежата на Перин, след което спокойно взеха гейма с убедителното 25:18 след ас тип "чекмедже" на Перин.
В началото на втората част канадците дръпнаха с 3:1 след грешка от сервис на Тодор Скримов и контра през центъра на Макс Бърт. Играта продължи точка за точка до 8:6 за домакините след блок-аут на Джон Перин. Последва нова контра на Бърт и 9:6. Разликата набъбна до 13:9 след технично отиграване на Туунте Ван Ланквелт. При резултат 13:10 Пламен Константинов пусна в игра разпределителя Георги Манчев на мястото на опитния Андрей Жеков, а малко преди това на полето се появи и центърът Мартин Палийски вместо Виктор Йосифов. До второто техническо прекъсване преднината на "кленовите листа" нарасна до 16:11 след успешна атака на Джъстин Дъф и контра на Перин. Последва атака в аут на Миро Градинаров - 17:11 и тайм-аут за Константинов. Независимо от това, преднината на Канада стана 18:11 след блокада на Перин. Българите успяха да върнат две точки за 19:14 след блокада на Станислав Петков и ас на Красимир Георгиев. Момчетата на Глен Хоуг продължиха да водят до 23:18 след поредна успешна атака на Ван Ланквелт, след което без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:19 след силен ас на влезлия като резерва Кейси Шутън и поведоха с 2:0.
Третият гейм стартира много добре за България, които бързо поведоха с 4:1 след грешки на Джон Перин от сервис и Туунте Ван Ланквелт в атака и блокада на появилия се в игра за началото на частта Теодор Тодоров. Разликата стана 8:2 след две отлични контри на Миро Градинаров и атака в аут на Стивън Маршъл. Последваха сервис в аут на Тодоров, блокада на разпределителя Тейлър Сандърс и две грешки в атака на Краси Георгиев - 8:6 и тайм-аут за Пламен Константинов. Това даде ефект и българите си върнаха преднината при 11:6 след нова атака на Миро Градинаров, грешка на Ван Ланквелт и контраатака-пайп на Ники Пенчев. Постепенно "кленовите листа" стопиха разликата до 12:10 след силни атаки на Стивън Маршъл и Джон Перин. Последваха атака на Градинаров, грешка на Макс Бърт и ас на Краси Георгиев - 15:10 и прекъсване за Глен Хоуг. Въпреки това, последва контра блок-аут на Градинаров и 16:10. Играта продължи точка за точка до 20:14 след нов блок-аут на Градинаров. В крайна сметка България спечели гейма с 25:21 след успешна атака на Тодор Скримов и намали изоставането си на 1:2.
Четвъртата част тръгна добре за канадците, които дръпнаха с 3:1 след атака на Джон Перин и блокада на Стивън Маршъл. Постепенно България успя да изравни при 6:6 и дори да поведе със 7:6 след силни изяви на Миро Градинаров. Последваха грешка от сервис на Краси Георгиев и контра на Перин и 8:7 за Канада. Последваха атака и ас на Джъстин Дъф и аут на Ники Пенчев - 11:7 и тайм-аут за Пламен Константинов. Въпреки това, резултатът стана 12:7 след грешка в атака на Градинаров. Преднината на домакините нарасна до 14:8 след отлична блокада на Макс Бърт и второ прекъсване за Константинов. "Кленовите листа" продължиха да водят до 16:10 след поредна успешна атака на Маршъл. За пореден път играта продължи точка за точка до 21:15 след пусната топка на разпределителя Тейлър Сандърс. Канада без проблеми спечели гейма с убедителното 25:20 след грешка от сервис на Миро Градинаров, а с това и мача с 3:1.
Най-полезен за българския тим бе Мирослав Градинаров с 18 точки (1 блок, 1 ас и 52% ефективност в атака). Тодор Скримов заби още 12 точки и 46% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха. За канадците Джон Перин реализира 17 точки (2 блока, 1 ас, 48% ефективност в атака и 24% перфектно посрещане), а Стивън Маршъл добави още 12 точки (2 блока и 42% ефективност в атака) за победата.

КАНАДА - БЪЛГАРИЯ 3:1 (25:18, 25:19, 21:25, 25:20)

КАНАДА: Тейлър Сандърс 3, Стивън Маршъл 12, Джон Перин 17, Туунте Ван Ланквелт 7, Джъстин Дъф 3, Макс Бърт 10 - Блейър Бан-либеро (Кейси Шутън 1, Руди Верхьоф 3, Фредерик Уинтърс)
Старши-треньор: Глен Хоуг
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 2, Мирослав Градинаров 18, Николай Пенчев 2, Тодор Скримов 12, Красимир Георгиев 5, Виктор Йосифов - Владислав Иванов-либеро (Станислав Петков 4, Мартин Палийски, Георги Манчев 1, Любомир Агонцев, Теодор Тодоров 10)
Старши-треньор: Пламен Константинов.

ГАЛЕРИЯ от мача КАНАДА - БЪЛГАРИЯ 3:1 - ТУК!!!