Неудържим Вавринка разби на пух и прах мечтата на Джокович и покори Париж (видео + галерия)

Световният №1 Новак Джокович не успя и тази година да грабне мечтаната титла на "Ролан Гарос" и да оформи своя кариерен "Голям шлем". Трофеят в Париж е единственият от "Големия шлем", който все още липсва в колекцията на 28-годишния сърбин. Новият шампион на Откритото първенство на Франция по тенис се казва Стан Вавринка. Поставеният под №8 швейцарец надигра намиращия се в изключителна форма сърбин с 4:6, 6:4, 6:3, 6:4. За 30-годишния швейцарец това е втори трофей от "Големия шлем" в неговата кариера. Миналата година Вавринка триумфира на Australian Open.

Стан Вавринка вече има 10 титли на сингъл в кариерата си, докато Джокович остава с 53. От тях 8 са от турнирите от "Големия шлем".

Вавринка стана първият тенисист след Матс Виландер през 1988 година, който е печелил Купата на Мускетарите като юноша, а след това и при мъжете. На 30 години и 71 дни Стан е и третият най-възрастният тенисист в "Оупън ерата", който за първи път в кариерата си печели "Ролан Гарос".

Неудържим Вавринка разби на пух и прах мечтата на Джокович

От своя страна, Джокович не успя да стана осмият тенисит в историята, който е спечелил поне по веднъж всеки от четирите турнира от "Големия шлем". Преди него това са успели да сторят само Фред Пери, Дон Бъдж, Рой Емерсън, Род Лейвър, Андре Агаси, Роджър Федерер и Рафаел Надал. Новак не успя да изравни и постижението от 1992 година на американеца Джим Къриър, който е последният тенисист, печелил в една година Australian Open и "Ролан Гарос".

Това бе 21-ият сблъсък между Джокович и Вавринка, като швейцарецът вече има 4 победи срещу сърбина. Днес Вавринка сложи край на серията на Джокович от 28 поредни победи, като му нанесе трето поражение за сезона. Последната загуба на сърбина тази година бе на финала в Дубай от Роджър Федерер, а преди това той претърпя поражение и от хърватския ветеран Иво Карлович в Доха.

По пътя към финала в Париж Ноле елиминира с 3:0 на 1/4-финалите 9-кратния шампион Рафаел Надал, а Вавринка отстрани в същата фаза и също с 3:0 сета победителя от 2009 година и свой сънародник Роджър Федерер. На полуфиналите Ноле и Стан се справиха съответно с Анди Мъри и Жо-Вилфред Цонга.

Още в първия гейм на мача двамата тенисисти направиха изумително разиграване, в което демонстрираха уменията си преди Джокович да изкара топката малко в аут. В откриващото си подаване в мача Вавринка бе принуден да спасява точка за пробив, но швейцарецът запази самообладание и се справи, като не позволи да изостане рано в резултата. Джокович спечели по-лесно първото си подаване в срещата, но веднага след това Вавринка отговори с гейм на нула, в който направи 2 поредни аса. В четвъртия гейм Вавринка потърси уинър за 0:40, но изкара топката в аут, сърбинът взе следващите три точки и се пребори за подаването си. В петия гейм швейцарецът отново трябваше да отразява брейкпойнт и отново успя да вкара хубав първи сервис, който улесни задачата му. Ноле отново не съумя да стигне до пробив, но го направи малко след това, при 3:3, при това на нула. Три поредни грешки от иначе поразяващия бекхенд на Вавринка доведоха до 0:40, а при следващата точка швейцарецът направи двойна грешка и геймът приключи. С прецизна игра Ноле затвърди пробива, а при 5:4 трябваше да сервира за първия сет. При 30:15 топка от бекхенд на Вавринка бе отсъдена в аут, въпреки че системата за видеоповторения "Ястребово око" показа, че тя е закачила линията. Това означаваше два сетбола за Ноле, но в следващите три точки Стан направи чудеса от храброст и достигна до първата си точка за пробив в двубоя. Тук обаче влезе в употреба първият сервис на Джокович, който не даде възможност на Вавринка да влезе в разиграване при брейкпойнта. След това с отлична комбинация и страхотен бекхенд по диагонала Джокович си спечели нов сетбол и той вече бе реализиран.

Във втория сет Вавринка отново трябваше да спасява точка за пробив още в откриващото си подаване. Стан отговори на предизвикателството с ас и след това взе гейма. В четвъртия гейм Стан имаше два брейкпойнта, първо при 30:40, а после и при предимство, но и в двата случая изкара топката в аут и в крайна сметка Ноле изравни за 2:2. И в шестия гейм Стан имаше брейкпойнт, но пак не го реализира и пробив пак нямаше - 3:3. След това пък Вавринка имаше известни проблеми, тъй като от 40:0 допусна 40:40 и усложняване на гейма, но в крайна сметка поведе с 4:3. В осмия гейм Вавринка имаше пореден брейкпойнт, но изкара топката в аут и тази възможност също бе пропиляна от швейцареца. Поредният шанс за Вавринка се откри при 5:4 в негова полза. При 30:40 в подаването на Джокович, швейцарецът имаше брейкпойнт с цената на сетбол. Последва дълго разиграване, в което сърбинът не издържа и изкара топката в аут, а това сложи и край на втората част.

Във втория гейм на третия сет Вавринка за първи път от началото на мача имаше лукса на два поредни брейкпойнта при 15:40. Джокович обаче издържа и стигна до равенство, въпреки че в няколко поредни точки не можеше да вкара първи сервис. Швейцарецът достигна и до трети брейкпойнт, но не успя да го реализира и геймът бе спечелен от Джокович. В шестия гейм обаче Вавринка проби на нула за аванс от 4:2, след като направи два поредни изумителни печеливши удара, първо от форхенд, а след това и от бекхенд. В сервис-гейма си след това Вавринка показа колебания и това донесе брейкпойнт на Джокович. Тук обаче в употреба влезе мощният сервис на Вавринка, който запази спокойствие и поведе с 5:2. Джокович съкрати аванса на противника си на 3:5, но Вавринка сложи край на сета с гейм на нула - 6:3.

Четвъртият сет започна отлично за Джокович, който реализира ранен пробив и това му позволи да дръпне напред в резултата с 3:0. Вавринка обаче бързо върна пробива, който стана факт след епично разиграване, в което накрая сърбинът сгреши. Вавринка изравни резултата за 3:3, а в седмия гейм Джокович бе притиснат до стената при 15:40, но показа класа и успя да се измъкне от критичната ситуация. При една от точките той се разтегна максимално, за да направи трудно воле на мрежата и в крайна сметка удържа подаването си за 4:3. В следващия гейм пък Вавринка показа характер и се измъкна от 0:40, за да изравни при 4:4. В деветия гейм Стан си осигури скрит мачбол при 30:40 с изключителен минаващ удар, но Ноле я отрази. Вавринка обаче стигна до нов брейкпойнт и със смразяващ бекхенд по правата го реализира, получавайки възможността да сервира за трофея при 5:4. Последният гейм в мача бе изпълнен с драматизъм. Първо, при 40:30, Вавринка си извоюва мачбол. При шампионската топка Стан изстреля мощен сервис по правата, но той бе отсъден в аут. Джокович стигна до брейкпойнт, но допусна лесна грешка и секунди по-късно Вавринка имаше втори мачбол. Швейцарецът заложи на страхотния си бекхенд и не сбърка - с печеливш удар по правата той сложи точка на спора и спечели ценния трофей, който през годините се е изплъзвал на редица големи играчи.

Вавринка направи невероятните 60 уинъра - точно два пъти повече от Джокович, който допусна 41 непредизвикани грешки - с 4 по-малко от щастливия шампион.

Стан си заработи 1 800 000 евро от наградния фонд и 2000 точки за световната ранглиста и се изкачва с 5 места нагоре в световната ранглиста на №4. Джокович остава на върха в ранглистата, като продължава да има огромен аванс от над 4000 точки пред втория Роджър Федерер. Сърбинът си заслужи 1200 точки и 900 000 евро от наградния фонд, като за Ноле това вече е трети загубен финал на турнира от "Големия шлем" във френската столица.

Купата на Мускетарите бе връчена на Вавринка от трикратния шампион в Париж Густаво Кюртен. Любопитно за отбелязване е, че през 2000 година бразилецът побеждава на финала настоящия наставник на Вавринка - шведа Магнус Норман.