Полша с драматично 3:2 над Иран в Световната лига (ВИДЕО)

Световният волейболен шампион Полша постигна много трудна 4-а поредна победа в тазгодишната Световна лига. Момчетата на селекционера Стефан Антига надделяха изключително драматично у дома над силния тим на Иран с 3:2 (22:25, 25:22, 25:16, 22:25, 15:6) във втория мач помежду им от Група "В" на първа дивизия на най-престижния волейболен турнир, игран късно тази вечер пред над 6000 зрители в спортната зала в Ченстохова.

Така поляците имат 10 точки във временното класиране след 4 победи от 4 мача, а волейболистите на Иран са само една единствена спечелена точка, но без победа до момента. Следващата седмица Полша гостува на настоящия победител в Лигата САЩ, а иранците са гости на олимпийския шампион Русия.

В началото на първия гейм на мача нямаше голяма разлика в точките между двата тима. "Персите" успяха да дръпнат в резултата едва при втората техническа пауза - 16:13 след грешка на Пьотър Новаковски последвана от ас на Сейед Мохамад Мусави и блокада на Фархад Гаеми. От тук нататък играчите на Иран поддържаха преднината си и спокойно взеха гейма с 25:22. Втората част също започна равностойно, но постепенно "Дружина полска" поведе с 13:8 след три последователи грешки на иранците. Благодарение на играта на Матеуш Мика, Михал Кубяк и Матеуш Биениек Полша продължи да води. Все пак, гостите от Иран успяха да намалят изоставането си до 22:24. В крайна сметка поляците затвориха гейма в своя полза при 25:22 след спорно отиграване и изравниха на 1:1.

Домакините от Полша тръгнаха силно и в третия гейм и постепенно поведоха с 13:9 след фантастични сервиси на Матеуш Биениек и Бартош Курек. Младият Биениек продължи да играе невероятно добре в атака и на блокада, а Полша спечели гейма с убедителното 25:16. Напрежението си каза думата в четвъртата част като Михал Кубяк и Сейед Мохамад Мусави получиха червени картони. В същото време Иран намери начин как да спре Биениек и Курек и взе лека преднина при 16:14. Разликата стана 21:18, след което воденият от Слободан Ковач тим спечели с 25:22 след мощна атака на Шахрам Махмуди, с което вкара мача в тайбрек. Волейболистите на Полша бързо поведоха в петия решителен гейм с 8:2, след което подкрепяни от феновете си без проблеми спечелиха тайбрека с 15:6, а с това и мача с 3:2.

Най-полезен за "Дружина полска" бе Бартош Курек с 21 точки (2 блока, 1 ас и 58% ефективност в атака) за победата. Михал Кубяк добави още 14 точки (3 блока, 3 аса, 38% ефективност в атака и 35% перфектно посрещане), а Матеуш Мика (2 блока, 50% ефективност в атака и 17% перфектно посрещане) и Матеуш Биениек (1 блок, 3 аса и 69% ефективност в атака) завършиха с по 13 точки за успеха на световните шампиони. За иранците Шахрам Махмуди (1 блок, 1 ас и 50% ефективност в атака) и Милад Ебадипур (2 блока, 52% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане) реализираха съответно 20 и 18 точки, но и това не помогна за успеха.

ПОЛША - ИРАН 3:2 (22:25, 25:22, 25:16, 22:25, 15:6)
ПОЛША: Бартош Курек 21, Пьотър Новаковски 5, Фабиан Джизга 3, Михал Кубяк 14, Матеуш Мика 13, Матеуш Биениек 13 - Павел Заторски-либеро (Якуб Ярош, Анджей Врона 4, Марчин Мозджонек, Рафал Бушек 2)
Старши-треньор: Стефан Антига
ИРАН: Шахрам Махмуди 20, Милад Ебадипур 18, Мир Саеид Маруфлакрани 1, Фархад Гаеми 6, Сейед Мохамад Мусави 12, Адел Голами 6 - Фархад Зариф-либеро (Мехди Махдави, Мохамад Хасан Сенобар 4, Мохамад Джавад Манавинежад, Абдулреза Ализадех-либеро)
Старши-треньор: Слободан Ковач.