Вавринка прекърши съпротивата на Цонга и е първият финалист в Париж

Вече е известно името на първия финалист на Откритото първенство на Франция в мъжката надпревара. Поставеният под номер 8 в основната схема Стан Вавринка (Швейцария) прекърши надеждата на домакините Жо-Вилфред Цонга и го победи на 1/2-финалите в Париж с 6:3, 6:7(1), 7:6(3), 6:4 след 3 часа и 46 минути битка на централния корт "Филип Шатрие". Така за първи път в своята кариера 30-годишният швейцарец ще играе в мача за титлата на "Ролан Гарос". Неговият съперник там ще бъде определен от другия 1/2-финален дуел, който по-късно днес противопоставя лидера в световната ранглиста Новак Джокович (Сърбия) и третия в класацията на ATP Анди Мъри.

От своя страна, Цонга пропусна великолепна възможност да се класира на втория си финал в Големия шлем след този на Откритото първенство на Австралия през 2008 година. Освен това поставеният под номер 14 в схемата тенисист не успя да влезе в историята като първия французин след Анри Льоконт през 1988 година, който е финалист пред родна публика.

Сблъсъкът между Вавринка и Цонга бе наистина оспорван, а пробивите се брояха на пръстите на едната ръка. Още в откриващото си подаване Вавринка трябваше да отразява три брейкпойнта, но се справи. В четвъртия гейм швейцарецът реализира пробив, а малко по-късно в седмия гейм неутрализира нов брейкпойнт. Все пак пробивът аванс се оказа достатъчен, за да вземе частта с 6:3. Във втория сет двамата тенисисти си размениха по един брейк - първо Вавринка проби сервиса на съперника си за 1:0, но в осмия гейм Цонга го върна - 4:4. При 5:5 швейцарецът попиля цели пет брейкпойнта и така се стигна до тайбрек. В него французинът бе безмилостен и даде само точка на опонента си - 7:1.

Подкрепян от публиката на централния корт, Цонга играеше със самочувствие в третата част. Той имаше шансове за пробив в първия, третия и деветия геймове на този сет, но не успя да ги материализира и после съжаляваше за това. Тъй като пробивите липсваха, отново тайбрейк реши изхода на сета. За разлика от предишния обаче Вавринка бе по-инициативният и агресивен тенисист и заслужено спечели със 7:3 точки. Само на сет от финала във френската столица, швейцарецът нанесе рано своя удар и в четвъртата част. Той проби сервиса на Цонга за 1:0, а след това показа по-здрави нерви и при собственото си подаване, което взе трудно за 2:0. Френският представител имаше серия от възможности за пробив в маратонския четвърти гейм, но благодарение на сервиса си и на грешките на съперника Вавринка се измъкна. Ролите се размениха в седмия гейм, в който Цонга трябваше да спасява четири брейкпойнта, за да не изостане с два пробива разлика. Той удържа подаването си, но до края така и не намери начин да навакса пасива си. Още при първия си мачбол в десетия гейм и при собствен сервис Вавринка си осигури победата.

Това бе четвърти успех за швейцареца от общо седем сблъсъка срещу този съперник. Шампионът от Australian Open през 2014 година приключи двубоя с 15 аса и 6 двойни грешки. При Цонга тези показатели бяха съответно 8 и 2. Швейцарецът имаше сериозно предимство при печелившите удари - 60 срещу 39. Непредизвиканите грешки на Стан бяха 48, а тези на французина - 53.

Вавринка влиза в историята на турнира като първия поставен под номер 8 в схемата тенисист в "Оупън ерата", който достига до финала. Това е и негов втори мач за титлата в надпревара от "Голямата четворка".