Арсенал се позабавлява с Астън Вила за рекордна Купа на Англия (видео)

Арсенал се превърна в най-успешния отбор в турнира за Купата на Англия, след като днес победи с 4:0 Астън Вила на "Уембли" и спечели трофея за втора поредна година и общо за 12-и път в своята история. Така "топчиите" изпревариха Манчестър Юнайтед, който има 11 купи от най-старата футболна надпревара.

Превъзходството на лондончани бе тотално и головете на Тио Уолкот (40'), Алексис Санчес (50'), Пер Мертезакер (62') и Оливие Жиру (90') бяха най-малкото, с което си тръгнаха бирмингамци, които пропуснаха възможността да спечелят Купата на Англия за осми път и да играят в Лига Европа. Вместо тях във втория по сила турнир ще участва седмия в крайното класиране на Премиър лийг - Саутхамптън.  Финалът за ФА Къп: Арсенал - Астън Вила

Войчех Шчесни започна на вратата на лондончани, а Тио Уолкот, който през миналата седмица отбеляза хеттрик, бе на върха на атаката. Джак Уилшир и Оливие Жиру оставанаха на скамейката за началото, но се появиха в заключителните минути.

Шей Гивън стартира за Вила 17 години след предишната си поява във финал за ФА Къп - тогава с екипа на Нюкасъл. Тинейджърът Джак Грилиш запази титулярното си място, а Кристиан Бентеке водеше атаката на бирмингамци, като според мнозина това бе и последния му мач с екипа на Астън Вила.

"Топчиите" започнаха по-агресивно и Алексис Санчес и Косиелни поставиха под напрежение отбраната на Вила. В 15-ата минута Гивън спаси сигурен гол във вратата си, след като изби с една ръка точен удар с глава на Косиелни. Малко след това Рамзи засече отблизо подаване на Белерин, който проби добре отдясно, но топката премина встрани. Уелсецът пропусна нова чудесна възможност в 20-ата минута, когато след грешка в отбраната на бирмингамци получи топката в наказателното поле, но стреля над вратата. Четири минути след това Уолкот не успя да се разпише от границата на малкото наказателно поле, след като Ричардсън блокира изстрела му от въздуха. В 40-ата минута обаче именно английският национал откри резултата. Монреал центрира отляво, Алексис свали с глава, а Тио Уолкот с прострелен шут прати топката в далечния ъгъл - 1:0. Финалът за ФА Къп: Арсенал - Астън Вила

Пет минути след подновяването на играта Алексис Санчес покачи на 2:0 след много техничен и силен удар от близо 25 метра. Топката рикошира в напречната греда и влезе във вратата на Гивън за втори път. В 56-ата минута чилиецът вкара отново, но попадението правилно бе отменено заради засада на Уолкот преди това. Пер Мертезакер направи преднината на Арсенал класическа в 62-ата минута, когато засече с глава центриране на Санти Касорла от корнер.

Десет минути преди края бирмингамци претендираха за дузпа за нарушение на Коклен срещу Агбонлахор. Играта на дефанзивния халф не бе чиста, но нарушението по-скоро бе извън наказателното поле. Джон Мос обаче така и не даде никакъв сигнал и играта продължи. Малко по-късно и Грилиш претендираше за нарушение срещу него в наказателното поле, но отново нямаше реакция от страна на рефера.

В добавеното време Жиру, който се появи като резерва, оформи крайното 4:0, след като засече по техничен начин центриране отдясно на Окслейд-Чембърлейн.

Така Арсенал записа трета победа от три мача срещу Астън Вила през този сезон, като общата голова разлика от тези сблъсъци е 12:0 в полза на лондончани.

АРСЕНАЛ - АСТЪН ВИЛА 4:0

1:0 Уолкот (40')
2:0 Санчес (50')
3:0 Мертезакер (62')
4:0 Жиру (93')

Арсенал (4-2-3-1): Войчех Шчесни; Ектор Белерин, Пер Мертезакер, Лоран Косиелни, Начо Монреал; Франсис Коклен, Сантиаго Касорла; Аарън Рамзи, Месут Йозил (77'-Уилшир), Алексис Санчес (89'-Окслейд-Чембърлейн); Тио Уолкот (77'-Жиру)

Астън Вила (4-2-3-1): Шей Гивън; Алън Хътън, Рон Влаар, Джорс Окоре, Киърън Ричардсън (68'-Бакуна); Ашли Уестууд (71'-Санчес), Фабиан Делф; Том Клевърли, Джак Грилиш, Шарл Нзогбия (52'-Агбонлахор); Кристиан Бентеке

Съдия: Джон Мос