България взе само гейм на Канада на старта на Световната лига (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България започнаха със загуба участието си в Световната лига. Момчетата на селекционера Пламен Константинов взеха само гейм и отстъпиха на Канада с 1:3 (20:25, 19:25, 25:22, 21:25) в първия си мач от Група "С" на втората дивизия на турнира, игран тази вечер пред близо 3500 зрители в зала "Арена Ботевград".
България - Канада 1:3
Втората среща между двата тима е утре (31 май) от 20,45 часа отново в "Арена Ботевград".
Първият гейм на мача България - Канада започна по-добре за "кленовите листа", които поведоха с 2:0 след грешка при мрежата на българите и силна контра на Джон Перин. Играта продължи точка за точка до 6:4, след което последва блокада на Грейъм Виграс и 7:4. "Лъвовете" върнаха две точки след силна атака от втора линия и ас на Тодор Скримов - 7:6. Все пак техническата пауза дойде при 8:6 за канадците след грешка от сервис на Скримов. Постепенно преднината на Канада нарасна до 12:8 след технично отиграване и блокада на звездата им Гавин Шмит. Прекъсването, което поиска Пламен Константинов, даде ефект и България намали изоставането си до 12:13 след ас на Теодор Тодоров и атака в аут на Туунте Ван Ланквелт от гостите. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:13 за момчетата на Глен Хоуг след задържана топка на българския разпределител-дебютант Любомир Агонцев и контра през центъра на Виграс. Последва контра блок-аут на Шмит - 17:13 и тайм-аут за Константинов. Преднината на Канада нарасна до 20:15 след единична блокада на Джон Перин срещу Владимир Николов. Резултатът стана 22:16 след грешка в атака на Николай Пенчев. В крайна сметка канадците спокойно взеха гейма с 25:20 след бърза атака през центъра на Виграс.
В началото на втората част Канада дръпна отново с 3:0 след успешна атака на Джон Перин, контра на Гавин Шмит и грешка при мрежата на българите. Въпреки усилията на "трикольорите", канадците запазиха преднината си и дори я увеличиха до 8:4 след два поредни силни аса на Шмит. Последва силна и бърза контра на Туунте Ван Ланквелт - 9:4 и тайм-аут за Пламен Константинов. Преднината на "кленовите листа" стана 12:6 след поредна успешна тяхна блокада. Разликата се запази до 14:8 след ас на канадския разпределител Тейлър Сандърс, което накара Константинов да поиска второ прекъсване. Играта продължи точка за точка до 16:10 след пусната топка на Ван Ланквелт. Преднината на Канада набъбна до 19:10 след страхотен блок на Ван Ланквелт последвана от успешна контра и отлична блокада на Гавин Шмит. България върна три точки за 19:13 благодарение на влезлия като резерва Тодор Алексиев. Двата тима продължиха равностойно до 21:15 след атака в аут на Джон Перин от гостите. Волейболистите на Канада без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:19 след пореден блок-аут на Гавин Шмит и поведоха с 2:0.
Третият гейм започна добре за българите, които поведоха с 2:0 след грешка при мрежата на Канада и силна контра на Тодор Алексиев. Разликата се запази до 4:2 след ас на Владимир Николов, след което последва равенство при 5:5 след атака и ас на Гавин Шмит. Първото техническо прекъсване пък дойде при минимална преднина за канадците - 8:7 след грешка от сервис на Георги Братоев. Преднината на "кленовите листа" стана 9:7 след блок на Джъстин Дъф, но България веднага изравни при 9:9 след атака в аут на Шмит и ас на Николай Пенчев. Равенството се запази до 11:11, след което последваха няколко мини обрата, за да се стигне до 16:15 за "лъвовете" след сервис в аут на Джон Перин от гостите. Играта продължи точка за точка и напълно равностойно до 21:21, след което България поведе с 23:21 след силна атака-пайп на завърналия се в игра Тодор Скримов и успешна контра на Ники Пенчев. В крайна сметка "трикольорите" спечелиха гейма с 25:22 след страхотен блок на Тодор Алексиев.
Четвъртата част стартира равностойно до 3:3, след което България дръпна с 5:3 след атака през центъра на Ники Николов и контра блок-аут на Владо Николов. Последваха атака и единична блокада на Джон Перин и 5:5. Канада дори поведе с 6:5 след видима грешка на главния съдия на мача от Тунис. Играта продължи точка за точка до 8:7 за канадците след блок-аут на Джон Перин. Разликата нарасна до 11:9 след мощна контра от втора линия на Гавин Шмит. Българите веднага изравниха при 11:11 след две отлични блокади на Ники Николов и Тодор Алексиев. След два мини обрата резултатът стана 14:13 за "кленовите листа" след блокада на Джъстин Дъф. Второто техническо прекъсване отново дойде само при точка преднина за Канада - 16:15 след грешка от сервис на Георги Братоев. Равностойната игра продължи до 17:17, след което "лъвовете" поведоха с 18:17 след отличен блок на Владо Николов. Прекъсването, което взе наставникът на Канада Глен Хоуг, даде ефект и гостите обърнаха до 20:18 в своя полза след нова атака на Джон Перин и два поредни силни аса на Гавин Шмит. Преднината на канадците стана 21:18 след единичен блок на Грейъм Виграс. Волейболистите на Канада запазиха предимството си и спечелиха гейма с 25:21 след мощна атака от втора линия на резервата Фредерик Уинтърс, а с това и мача с 3:1.
Над всички за българския тим бе капитанът Владимир Николов с 20 точки (2 блока и 50% ефективност в атака). Теодор Тодоров завърши с 11 точки (1 блок, 2 аса и 73% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха. За "кленовите листа" Гавин Шмит заби страхотните 26 точки (5 аса!!!, 1 блок и 59% ефективност в атака) за победата.
БЪЛГАРИЯ - КАНАДА 1:3 (20:25, 19:25, 25:22, 21:25)

БЪЛГАРИЯ: Любомир Агонцев, Владимир Николов 20, Николай Пенчев 8, Тодор Скримов 6, Теодор Тодоров 11, Николай Николов 8 - Теодор Салпаров-либеро (Валентин Братоев 1, Тодор Алексиев 9, Георги Братоев 2)