Синя България в шок! Черно море в историята след велик мач (видео+галерии)

Отборът на Черно море е новият носител на Купата на България след исторически мач. "Моряците" триумфираха с първа купа в своята история, след като надвиха напълно заслужено Левски с 2:1 след продължения пред пълните с над 17 000 зрители трибуни на "Лазур". Интересното е, че момчетата на Никола Спасов сториха това с 10 човека, тъй като в 38-ата минута Стенио дос Сантос бе изгонен за два жълти картона, а в 20-ата директен червен бе спестен на Борислав Стойчев. Въпреки това и попадението на Антонио Аниете в 72-ата минута, "сините" изпуснаха за пореден път трофей, който държаха в ръцете си. Гол на Бакари в 92-ата минута прати срещата в продължение, в което минута преди края Матиас Курьор мина като на парад през защитата на столичани и записа името си и това на своите съотборници в историята на Черно море. Героят за варненци можеше да се превърне в антигерой, ако Ивайло Стоянов бе отсъдил чистата дузпа в 115-ата минута за нарушение в наказателото поле срещу Абди. Секунди преди края Веселин Минев също получи червен картон.Феновете на Левски и Черно море по време на финала

Левски пък остана с празни ръце в шести пореден сезон, като продължи своята мъка и най-вече тази на феновете си, които бяха над 14 000 на стадиона. Малцина от тях, бесни от поредната загуба, изпочупиха около 300 седалки по трибуните след мача, преди да напуснат стадиона.

26-кратните шампиони на България нямат титла от 2009 година, а купа от 2007 година, след като загубиха финала и през 2013 година с дузпи от Берое.

Капитанът на Черно море и един от най-добрите играчи в двубоя Михаил Венков вдигна своята четвърта купа от пет финала и прати в екстаз феновете на "зелено-белите".

Феновете на Левски и Черно море по време на финала Двубоят започна с няколко минути закъснение заради пуснатите множество димки от агитката на "сините".  Хореографията на столичани бе огромно знаме 120х12 метра "С Левски скок напред между два лъва" в Сектор В, и емблемата и надпис "101 години хегемон" в Сектор

Около 3000 фенове от Варна също имаха своята хореография с хубаво знаме с изрисуван кораб на Левски, който символично потъва след сблъсък с този на "моряците".

Още в третата минута Владимир Гаджев отправи силен удар от над 25 метра, но Чанович с отличен рефлекс изби в ъглов удар. Две минути по-късно Клок с глава след ъглов удар стреля над гредата.
Последваха по две опасности, първо удар на Райков бе избит, а след това центриране на Педро не бе засечено от Домовчийски.

Феновете на Левски и Черно море по време на финала В 20-ата минута Борислав Стойчев фаулира грубо Ернандес, който се откъсваше сам срещу Йоргачевич. Ивайло Стоянов показа жълт картон, а трябваше да даде директен червен картон. Райков стреля над гредата от фаула. Малко след това Белаид също бе декориран в жълто. В 27-ата минута Аниете с глава стреля, но Чанович спаси. Веднага след това Белаид се контузи и бе заменен принудително от Емил Нину.

Гол на Аниете в 30-ата минута бе правилно отменен поради засада на Домовчийски. Стенио получи първи жълт картон за "моряците", след като задържа Мигел Бедоя в 34-ата минута. Педро в 35-ата минута направи невероятен пропуск от два метра, когато на шпагат удари лошо топката и тя излезе над горната греда.  Черно море победи Левски за купата на България

В 38-ата минута Стенио получи втори жълт картон, след като задържа откъсващия се Абди и бе изгонен. Спасов върна Курьор десен защитник. В 42-ата минута след центриране на Абди Живко Атанасов бе на път да си вкара автогол, но топката излезе в корнер на милиметри от гредата.

В последната минута на първата част феновете на Левски удариха в главата с предмет Венков, който първо се падна на тревата, а след това продължи двубоя.Феновете на Левски и Черно море по време на финала

Втората част започна с няколко минути забавяне. Причината отново бяха феновете от столицата, които запалиха десетки факли и димки, които затъмниха "Лазур". Аниете бе изведен в 50-ата минута сам срещу Чанович, но прехвърли вратаря и вратата. Поради доста факли от агитката на варненци срещата отново бе прекъсната за минута.

Райков пробва удар в 55-ата минута, но Йоргачевич на два пъти улови. Три минути по-късно Бакари се появи на мястото на Бижев. Божидар Краев замени Педро, а в 64-ата минута Бакари се освободи от Нину и Минев и стреля опасно, но в ръцете на Йоргачевич. Черно море победи Левски за купата на България

Левски се мъчеше и изведнъж в 72-ата минута Аниете взриви над 13 000 по трибуните. Веселин Минев получи дълго подаване от Бедоя, но Курьор имаше преднина. Национълът отне топката на шпагат, след което центрира. Топката попадна в Прохазка, който стреля лошо, но за негов късмет коженото кълбо попадна в Аниете. Испанецът спря топката, след което технично преодоля Паланков и прати топката в мрежата за 1:0.

Абди пропусна да удвои, а Живко Атанасов с глава прати топката в ръцете на Йоргачевич. Коконов и Божилов се появиха на терена. Аниете се контузи и бе заменен в 88-ата минута от Стефан Велев. Стоянов даде петминутно продължение и във втората му минута Бакари шокира столичани. Той получи топката от Божилов, който бе изпуснат от Нину и с глава подаде на "деветката". Тъмнокожият таран стреля от въздуха и подлуди около 3000 фенове от Варна и прати мача в продължения. Домовчийски направи невероятен пропуск в 94-ата минута, когато бе оставен очи в очи след пас с пета на Гаджев, но вместо да вкара стреля високо над вратата.Черно море победи Левски за купата на България

Божидар Краев с глава пропусна нов отличен шанс за "сините", като прати топката в аут в 109-ата минута. 60-секунди по-късно Коконов след бърза контраатака бе изведен, но се подхлъзна и след това Йоргачевич парира удара му с левия крак.

Абди бе фаулиран пред очите на Стоянов от Курьор в наказателното поле в 115-ата минута, но рефера даде знак играта да продължи. Последният след няколко минути направи впечатляващ рейд сред защитниците пред Йоргачевич, след което технично преодоля и него и записа името си със златни букви в историята на Черно море.Черно море е носител на Купата на България

Феновете на Левски побесняха и започнаха да чупят, а Минев бе изгонен в продължението на 120-ата минута за фаул, като последен човек.

Няколко ултраси нахлуха на терена, но с бързата намеса на полицията до ексцесии не се стигна.
Така Левски загуби своя 37-и финал и вече има 11 поражения в сблъсък за трофея, докато играчите на Никола Спасов след две поражения в досегашните си два финала вече имат първа купа във витрината.
Освено това "моряците" се завръщат след няколко години в евротурнирите и ще участавт от втория предварителен кръг на Лига Европа, докато левскарите за  втора поредна година остават извън турнирите.