Лукойл оцеля в ботевградския ад, титлата ще се реши в пети мач (ВИДЕО)

Лукойл Академик оцеля в ада, който повече от 4000 зрители по трибните на "Арена Ботевград" създадоха и изравни финалната серия в плейофите на НБЛ до 2-2 победи след успех с 80:78 (16:16, 17:19, 21:19, 26:24) в мач №4. Така серията се връща в Правец за решаващ пети мач в понеделник, който ще излъчи новият шампион на България.

Срещата започна мудно и нервно и за двата отбора, които реализираха общо 7 точки в рамките на първите пет минути - 4:3 за домакините. Две поредни силни отигравания на Върбанов, едно от които гарнирано с нарушение, дадоха на Балкан аванс от 9:3, преди Шундов да вкара тройка за 9:6. Последваха два безответни коша на "зелените" и 13:6 три минути преди края на частта, когато Тони Дечев взе прекъсване. Това даде ефект и гостуващия тим заличи изоставането си след серия от 10-3, която изравни резултата - 16:16 след 10 минути игра.

Двата отбора си размениха водачеството по веднъж в първите три минути на втората четвърт, като Милованович вдигна залата на крака със забивка за 21:20. Отговорът на Лукойл обаче не закъсня - Драгович намери на два пъти по идентичен начин Веселин Веселинов, който реализира две поредни тройки от ъглите за 21:26. Постепенно нервите взеха връх, а щабът на домакините бе санкциониран с второ техническо нарушение, но въпреки това Балкан намери сили отново да поведе с 28:27 малко повече от три минути преди почивката. Играчите на Влада Вукойчич надделяха в последвалата до почивката гонитба в резултата и поведоха с с 35:33 след кош на Педжа Стаменкович секунди преди сирената.

Качеството спадна значително след подновяването на мача, като и двата тимапоказхаа липса на каквато и да е организация и в двете фази на играта. В първите пет минути на третата четвърт бяха реализирани общо 14 точки и имаше ново равенство - 41:41. Веселинов и Груев на три пъти извеждаха гостуващия тим напред с три точки, като гардът вкара за 47:50 при оставащи 1:55 игра, но до края Балкан изравни за 54:54 след отлични изяви на Мартин Маринов и Педжа Стаменкович.

Интригата бе запазена за заключителнтие 10 минути, които бяха изпълнение с множество смени на лидерството и изравнявания на резултата. Гостите показаха характер и първи успяха да поведат с повече от две точки - 65:69 след тройка на Тери Смит в средата на тази част. Балкан не се предаваше и намали пасива си до точка след поредната забивка на Милованович (69:70), но Захариев хладнокръвно реализира от тройката - 69:73.  Нови две точки на сръбския център на домакините направиха резултата 71:73, а Захариев и Мартин Маринов реализираха последователно за 73:75 по-малко от 120 секунди преди края на двубоя. Иван Лилов взриви трибуните с тройка и даде аванс на своя тим за първи път от пет минути насам - 76:75 точно 35 секунди преди финалната сирена. Драгович обаче отвърна със същото и даде на гостуващия тим аванс при оставащи 18 секунди - 76:78. Иван Лилов бе фаулиран и не трепна на два пъти за 78:78, но Тери Смит повтори упражнението и донесе победата на своя тим с два успешни опита за 78:80. Балкан имаше последно нападение, но така и не успя да реализира, а победата бе за гостите.

Веселин Веселинов направи отлично включване от пейката и бе най-резултатен за победителите със 17 точки и 8 борби. Тери Смит се отчете с 16, Никола Драгович остана с 15, а Христо Захариев приключи с 13.

Капитанът Павел Маринов отново бе най-добър за своя тим - 21 точки, но нямаше ден в стрелбата (4/17). Той добави 7 борби и 4 отнети топки към статистиката си. Мартин Маринов, Иван Лилов и Николай Върбанов вкараха по 11 точки всеки. Милан Милованович остана с 10, а Педжа Стаменкович завърши със 7 точки при стрелба 2/10 и 7 асистенции.

БАЛКАН (БОТЕВГРАД) - ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 78:80 (16:16, 19:17, 19:21, 24:26)

БАЛКАН (БОТЕВГРАД): Цветослав Острев 5, Иван Лилов 11, Павел Маринов 21, Вукота Павич 2, Николай Върбанов 11 (Педжа Стаменкович 7, Мартин Маринов 11, Милан Милованович 10, Димитър Маринчешки)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Тери Смит 16, Крис Минков 6, Христо Захариев 13, Никола Драгович 15, Бруно Шундов 5 (Веселин Веселинов 17, Николай Грозев, Александър Груев 6, Димитър Димитров 2, ТЕнчо Банев)