За първи път в кариерата си Корне е 1/8-финалистка пред родна публика

За първи път от общо 11 участия на Откритото първенство на Франция Ализе Корне достига до 1/8-финалната фаза. Представителката на домакините не бе преминавала втория кръг на изданието в Париж, но през тази седмица показва хъс пред родна публика. 25-годишната Корне изоставаше със сет, но все пак успя да обърне развоя на срещата с 8 години по-възрастната от нея Миряна Лучич-Барони (Хърватия) - 4:6, 6:3, 7:5. Френската тенисистка се нуждаеше от малко повече от 2 часа и половина, за да се класира в следващата фаза на надпреварата, а нейна съперничка там ще бъде Елина Свитолина. Поставената под номер 19 в основната схема украинка се наложи също в трисетов дуел срещу Аника Бек (Германия) - 6:3, 2:6, 6:4.

Корне започна лошо мача с Лучич-Барони и изостана с 0:4 в първия сет след два пробива. Въпреки че успя да върне единия брейк за 3:5, надеждата на домакините загуби частта с 4:6 след 40 минути игра на централния корт "Филип Шатрие". Във втората част имаше сериозна размяна на пробиви - общо пет. От четвъртия до осмия геймове нито една от двете тенисистки не успяваше да вземе подаването си. В крайна сметка разликата от един пробив се оказа достатъчна за Корне, за да изравни резултата в частите. В третия сет не липсваше и интрига. Поставената под номер 29 в схемата французойка реализира пробив за 2:1, но в следващия гейм самата тя се пропука. При 4:4 Корне отново проби сервиса на хърватската си съперничка, но сервирайки за мача минута по-късно рухна. Устремът на френската представителка не спря и тя се пребори за нов брейк за 6:5, а след това при собствено подаване сложи точка на спора. Победата бе посрещната с голяма радост и сълзи както от самата Корне, така и от щаба й.

Това бе втори двубой между двете тенисистки и втори успех за Корне. Предишният бе на турнира в Сидни през 2012 година, когато отново в три сета надделя срещу Лучич-Барони - 6:4, 1:6, 6:1.

Без особени трудности места в 1/8-финалната фаза в Париж си осигуриха още Екатерина Макарова (Русия) и Луцие Шафаржова (Чехия). Поставената под номер 9 в основната схема рускиня се наложи с 6:2, 6:4 срещу сънародничката си Елена Веснина, докато 13-ата поставена Шафаржова не се даде срещу 20-ата в схемата Забине Лизицки и я отстрани с 6:3, 7:6(2). Следващата съперничка на Макарова е шампионката от "Ролан Гарос" през 2008 година Ана Иванович, а Шафаржова ще мери сили на 1/8-финалите срещу победителката от титаничния сблъсък между Саманта Стоуър (Австралия) и Мария Шарапова (Русия), които играят по-късно днес.

ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ ОТ ДНЕС МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!