Сензационно! Каратанчева не даде сет на бивша №1 в света

Втората ни ракета при дамите Сесил Каратанчева сензационно победи бившата №1 в света и поставена под №25 в схемата сръбкиня Йелена Янкович с 6:3, 6:4 в мач от първия кръг на "Ролан Гарос". На Корт №3 Каратанчева водеше с 6:3, 5:1 в резултата, но Янкович даде всичко от себе си, за да направи обрат. Все пак българката успя да затвори втория сет, а с това и мача и 10 години след четвъртфинала си на "Ролан Гарос" се поздрави с впечатляваща победа в Париж. 106-ата в световната ранглиста в момента Каратанчева записа три победи в квалификациите, за да заслужи участие в основната схема на турнира от "Големия шлем" във френската столица.

Това е втора победа от два мача за 25-годишната Сесил срещу Янкович. През 2005 година българката разгроми сръбската си съперничка с 6:2, 6:1 в Москва.

Каратанчева започна отлично мача, спечелвайки лесно откриващото си подаване, а веднага след това българката реализира пробив. Янкович сбърка наглед лесно воле при точката за пробив и това даде възможност на Сесил да поведе с 2:0 гейма. Каратанчева обаче не успя да затвърди пробива. При 15:30 тя направи елементарна грешка в близост до мрежата и това донесе 2 точки за пробив на сръбкинята. Още първата бе реализирана от сръбкинята с мощен форхенд по правата и Янкович намали изоставането си в резултата на 1:2. В следващите два гейма двете тенисистки си размениха по още един пробив, а след това Янкович спечели подаването си и изравни резултата - 3:3. Каратанчева отговори с лесно спечелен сервис-гейм, след което проби на нула и при 5:3 получи шанс да сервира за първия сет. Българката се справи със задачата и спечели първата част.

Вторият сет започна по подобие на първия - още в първия сервис-гейм на Янкович се стигна до пробив и той бе затвърден от българката за аванс от 2:0. Пробив на нула направи преднината на Сесил още по-сериозна - 3:0. Следващият гейм бе много оспорван, но Каратанчева успя да го измъкне, въпреки че трябваше да отразява две точки за пробив. В този гейм имаше любопитно разиграване, при което Каратанчева спечели важна точка в близост до мрежата, след което се пребори за 4:0. Янкович най-сетне сложи край на серията на българката от 7 поредни гейма и намали изоставането си в резултата на 1:4.

При 5:1 Каратанчева дори стигна до мачбол, но сервиращата Янкович успя да го отрази, пребори се за подаването си, а след това стигна и до пробив в един много оспорван гейм. С гейм на нула Янкович се съкрати максимално аванса на българката в резултата - 4:5. Десетият гейм бе много оспорван и в него сръбкинята имаше точка за 5:5, но в крайна сметка българката се пребори за победата. При третия мачбол на Сесил Янкович заби топката в мрежата от наглед удобна позиция и мачът приключи.

Каратанчева не направи ас днес и допусна 4 двойни грешки. Янкович пък пласира 4 аса и допусна 3 двойни грешки. Българката регистрира 17 непредизвикани грешки и 14 печеливши удара, докато Янкович направи 24 уинъра, но допусна цели 45 непредизвикани грешки, въпреки че в последните геймове на мача значително намали техния брой.

Съперничката на Каратанчева във втория кръг ще бъде определена в срещата Ирина Фалкони (САЩ) - Манон Арканджоли (Франция).