Пиронкова взе първа жертва на "Ролан Гарос"

Първата ни ракета Цветана Пиронкова започна с победа участието си на тазгодишното Открито първенство на Франция. Пловдивчанката се наложи със 7:6(5), 6:2 срещу поставената под номер 22 в основната схема Барбора Захлавова Стрицова (Чехия) след час и 35 минути игра. Така българката ще очаква във кръг на надпреварата в Париж победителката от мача между Дениса Алертова (Чехия) и Джоана Конта (Великобритания).

Това бе четвърти сблъсък между Пиронкова и 23-ата в световната ранглиста чехкиня, като най-добрата ни тенисистка вече има три успеха. През 2011-а на турнир в Париж Стрицова печели със 7:6(5), 6:3, но след това българката има успехи със 7:5, 6:3 на "Уимбълдън" през 2013 година и с 6:4, 6:1 в Сидни през януари тази година.

Днешният мач се превърна в истински рецитал на пробивите. В първата част двете тенисистки си размениха шест брейка, а във втората имаше още четири. Стрицова обаче не издържа на напрежението и рухна във втория сет, като по този начин улесни максимално българката.

Пиронкова и чехкинята спечелиха първите си подавания в мача за 1:0 и 1:1, след което започна вихрушката от пробиви - пет поредни. Стрицова поведе с 4:3 и успя да вземе подаването си за 5:3. Цвети взе на нула подаването си за 4:5, като впечателние направи по-агресивната й игра. Пловдивчанката пласираше ударите си в близост до линиите и така създаваше проблеми на 29-годишната си съперничка. В десетия гейм българката блесна с чудесен форхенд по правата, а след това с успешно излизане на мрежата върна пробива пасив и остана в мача - 5:5. При последвалото си подаване 49-ата в света Пиронкова трябваше да отразява брейкпойнт, но се справи - 6:5. След това и Стрицова записа гейм в сметката си, за да се стигне до тайбрек. В него резултатът се движеше точка за точка, но след 5:5 Цвети спечели две поредни разигравания и така затвори сета при 7:6(5) след 61 минути игра.

Във втората част най-добрата ни тенисистка започна ударно и осъществи пробив за 1:0, но минути по-късно загуби подаването си за 1:1. Постепенно непредизвиканите грешки на Стрицова се увеличиха и Пиронкова се възползва. На няколко пъти пловдивчанката демонстрира чудесното си придвижване по корта, както и уменията си в близост до мрежата. Цвети спаси точка за пробив в четвъртия гейм, а след това бе неудържима на корта. Тя остави в статистиката още два пробива - за 3:2 и 5:2, след което при свой сервис сложи край на сблъсъка.

Българката завърши срещата с 2 аса и 3 двойни грешки. Печелившите й удари бяха 22, а непредизвиканите грешки - 24. Стрицова приключи мача с една директна точка от сервис и 3 двойни грешки. Уинърите в актива на чехкинята бяха 17, а непредизвиканите грешки - 23.

Това е десето участие на Пиронкова на "Ролан Гарос". С победата си срещу Стрицова тя защитава точките си от миналогодишното издание. През 2014 г. българката отстъпи във втория кръг срещу Мария Шарапова с 5:7, 2:6.