Нюкасъл ликува след първа победа от февруари (видео)

Отборът на Нюкасъл ще играе в Премиър лийг и през следващия сезон, след като надигра с 2:0 гостуващия Уест Хам в двубой от последния кръг. Успехът гарантира оставане в елита без значение от развоя на мача Хъл Сити - Манчестър Юнайтед. Муса Сисоко (54) и Хонас Гутиерес (85) реализираха двата важни гола. Публиката на "Сейнт Джемсис Парк" видя и изключителен пропуск, след като в 83-ата минута Върнан Анита получи страхотна възможност, а имаше и двама съотборници до рамото си. Това беше първа победа за "джордитата" от 28 февруари.

Двубоят започна с искания за дузпа от страна на "чуковете". Във втората минута Енер Валенсия падна лесно след борба с Майк Уилиямсъм - съдията не откликна на претенциите. В шестата Еманюел Ривиер изпълни прекрасна странично-задна ножица от пет метра и топката профуча опасно покрай близката греда, за да излезе в аут.

След по-активните първи минути за гостите домакините направиха няколко опасни рейда по крилата. В 19-ата шут на Хонас беше блокиран, а след това Дарил Янмаат шутира остро близо до далечната греда. През това време в Хъл не зачетоха два гола за домакините заради засади. В 24-ата Стюърт Даунинг беше изведен сам срещу Тим Крул и вратарят направи първо силно спасяване.

Десет минути по-късно "джордитата" имаха добра възможност за опасно центриране от пряк свободен удар, но не се подредиха добре. В 40-ата Гутиерес хвърли пас към далечната греда към непокрития Джак Колбек, който не стреля точно с глава.

Втората част започна с натиск на домакините. В 50-ата минута Янмаат прати чудесна топка към Ривиер, който от шест метра стреля несериозно и насочи в аут. В 54-ата Гутиерес центрира отляво, Муса Сисоко надскочи двама бранители и заби мощно топката в мрежата от пет метра - 1:0.

Този резултат беше достатъчен за Нюкасъл дори и при успех на Хъл Сити, които имаха кадрово предимство в последния четвърт час. В 79-ата бившият играч на "джордитата" Кевин Нолан можеше да изравни, но топката прелетя близо до дясната греда на Крул след хубав изстрел от 20 метра.

В 83-ата минута домакините имаха повече от страхотен шанс за гол. След изпълнен корнер пред вратата на гостите, Върнан Анита получи истински подарък и имаше 60 метра празно пространство пред себе си. Халфът се оказа фронтално срещу вратаря с двама свои съотборници встрани, но допусна стражът да протегне ръка и да пресечи късата топка. Две минути по-късно публиката на "Сейнт Джеймсис Парк" можеше да си отдъхне, след като все пак падна втори гол във вратата на лондончани. Големият любимец Хонас Гутиерес изстреля топката от 20 метра, тя се отклони от защитник, залъга и вратаря и попадна в мрежата - 2:0.

Нюкасъл ще празнува тази вечер, а последната част от сезона трябва да служи за поука на целия отбор. Хонас Гутиерес пък се превърна в символ на борбата, след като се завърна на терена, преодолял рака. Уест Хам приключи спокойно в средата на класирането.

Снимки: Getty Images/Guliver