Федерер със стабилен старт на "Ролан Гарос", Вавринка също убедителен (видео)

Шампионът от 2009 година и поставен под номер 2 в схемата Роджър Федерер започна с победа участието си на тазгодишното Открито първенство на Франция. Носителят на рекордните 17 титли от "Големия шлем" надигра "щастливия губещ" от квалификациите Алехандро Фая (Колумбия) с 6:3, 6:3, 6:4 в двубой от първия кръг. Федерер реализира 4 от 16-те си точки за пробив в срещата и елиминира съперника си след 1 час и 49 минути игра. Федерер записа 43 уинъра в мача (включително 8 аса) и се поздрави с победа №62 на турнира от "Големия шлем" в Париж. Швейцарецът има 15 поражения в кариерата си на "Ролан Гарос".

В третия гейм на първия сет 33-годишният швейцарец трябваше да спасява точка за пробив. Федерер се справи, а в осмия гейм се пребори за пробив, с който поведе с 5:3. Малко след това швейцарецът затоври първия сет със своя сервис. Във втората част Федерер реализира ранен пробив, който му позволи да контролира развитието на резултата. Швейцарецът взе и втория сет с 6:3, а в третия Фая сервираше за оставане в мача при 4:5, но не издържа и двубоят приключи с осма победа от осем мача за Федерер срещу 111-ия в ранглистата колумбиец.

Следващият съперник на Федерер ще бъде излъчен в мача между Марсел Гранойерс (Испания) и германския квалификант Матиас Бахингер.

Поставеният под номер 8 Стан Вавринка също преодоля първия кръг след трисетова победа. Сънародникът на Федерер разби с 6:3, 6:2, 6:3 турчина Марсел Илхан и чака в следващата фаза победителя от мача между Душан Лайович (Сърбия) и Максимо Гонсалес (Аржентина).

В друга среща при мъжете №19 в схемата Роберто Баутиста Агут срази с 6:3, 6:1, 6:3 Флориан Майер (Германия). Испанецът среща във втория кръг чеха Лукаш Росол, който надигра с 6:2, 7:6 (7), 6:3 Елиас Имер (Швеция). №22 в схемата Филип Колшрайбер пък даде само три гейма на японеца Го Соеда - 6:1, 6:0, 6:2. Бившият финалист на Australian Open Маркос Багдатис победи със 7:6 (5), 6:4, 6:4 №25 в схемата Иво Карлович (Хърватия), а Дамир Джумхур (Босна и Херцеговина) изхвърли от турнира Михаил Южни след 6:2, 6:1 и отказване на руснака.