Сълзи и край на една ера: Клоп вкара Дортмунд в Европа и се сбогува (видео)

Краят на една ера. Юрген Клоп изведе Борусия (Дортмунд) до победа в последната си шампионатна среща начело на тима, който превърна в страшилище през последните седем години. Подопечните му се справиха с 3:2 с гостуващия Вердер (Бремен) и си гарантираха седмото място в крайното класиране на Бундеслигата, като по този начин си осигуриха със сигурност участие в европейските клубни турнири.

На Клоп и Дортмунд им предстои финал за Купата на Германия с Волфсбург, но дори да загубят от “вълците”, те ще играят в Европа през следващия сезон, тъй като Волфсбург ще участва в Шампионската лига и така се освобождава една квота в Бундеслигата.

Освен Клоп, от Дортмунд си тръгва и Себастиан Кел, който слага край на професионалната си футболна кариера. И двамата трудно сдържаха сълзите си след прозвучаването на последния съдийски сигнал.

Домакините сякаш бяха окрилени от създалата се еуфория по трибуните и имаха отличен шанс да поведат преди да са изминали дори 10 минути от началото. Пиер-Емерик Обамеянг получи добра възможност да открие резултата, но прати топката в гредата.

Логичното се случи пет минути по-късно, когато Шинджи Kагава прати топката в мрежата след отлична асистенция на Илкай Гюндоган - 1:0 след 15 минути игра. Натискът на Борусия продължи и едва 120 секунди по-късно падна и втори гол, който отново бе за домакините. Голмайсторът Кагава асистира на Обамеянг за 2:0, а бързоногият национал на Габон изрази радостта си с атрактивно предно салто.

Гостите от Бремен се активизираха и започнаха по-често да поглеждат към вратата на съперника и в крайна сметка това даде резултат малко повече от 10 минути след второто попадение на Дортмунд. Вердер върна един гол в 29-ата минута, когато Левин Йозтунали завърши по страхотен начин многоходова комбинация на “бременските музиканти”, оставяйки на място Матс Хумелс, след което препарира Роман Вайденфелер за 2:1.

Хенрих Мхитарян внесе спокойствие в редиците на Борусия две минути преди почивката, когато реализира трето попадение - 3:1, като арменското острие овладя топката отлично след перфектен дълъг пас на Кагава.

Възпитаниците на Клоп се настаниха трайно в половината на съперника след подновяването на играта, търсейки четвърти гол. В 61-ата минута Обамеянг опита да реализира с атрактивен ножичен удар, който обаче не успя да намери очертанията на вратата.

Треньорът на домакините направи две смени в хода на второто полувреме, като първо Чиро Имобиле замени Марко Ройс, а след това Милош Йоич влезе на мястото на отличния днес Шинджи Кагава.

Пет минути преди края гостите стигнаха до втори гол, който падна след статично положение. Златко Юнузович центрира топката в наказателното поле, а там тя бе закачена от чешкия национал Теодор Гебреселасие, който я прати в мрежата за 3:2. Попадението бе зачетено, въпреки сериозните протести от страна на Борусия, чийто футболисти претендираха за засада.

Минута по-късно бе направена и третата смяна в състава на Борусия - Себастиан Кел напусна под мощните овации на 80 хиляди фенове по трибуните, сбогувайки се със “Сигнал Идуна Парк”. 35-годишният халф слага край на кариерата си, след като от 2001 година до днес остана верен на “жълто-черните”.

Гостите нямаха сили за нещо повече в оставащите минутии така Борусия закономерно приключи епохата на Клоп така, както протече този фантастичен период за клуба - победно.