България победи Гърция с 3:0 в София (ВИДЕО)

Националният отбор на България за мъже, който се готви за участие на първите Европейски олимпийски игри в Баку (12 - 28 юни), победи Гърция с 3:0 (25:19, 25:20, 25:19) в приятелска среща, която се игра в столичната зала "Христо Ботев" пред около 500 зрители.

Възпитаниците на Николай Желязков бяха убедителни срещу гостите в първите 3 части, а след това Николай Желязков и Сотирис Дрикос се разбраха двата тима да изиграят още два гейма. Въпреки множеството промени, които направи Никиолай Желязков, българските волейболисти не загубиха нито един от допълнителните два гейма.

Първият гейм на срещата България - Гърция започна много добре за българите, които поведоха с 3:1 след ас на Николай Николов и блокада на разпределителя Георги Братоев. Последваха две грешки на Гошо Братоев и 3:3. Техническата почивка пък дойде при 8:5 за българския тим. Постепенно разликата нарасна до 14:8 след няколко грешки на гърците и страхотна изява на Ники Николов. Втората техническа пауза пък дойде при 16:10 за България след бърза атака през центъра на Светослав Гоцев. Българските "лъвове" продължиха да водят до 19:13 след отлична атака на Валентин Братоев и контра на Ники Николов. Двата тима продължиха равностойно и в крайна сметка момчетата на Ники Желязков взеха спокойно първия гейм с 25:19 след грешка от сервис на Рафаил Кументакис от гърците.

Във втората част Ники Желязков не направи промени по състава, а българските момчета играеха с настроение и не пропускаха да зарадват феновете по трибуните с атрактивни атаки испечели с 25:22.

В третата част за първи път гръцките волейболисти успяха да поведат за по-дълго време с 8:6, въпреки че селекционерът на България отново не направи промени и запази същия състав. При второто техническо прекъсване, българските волейболисти бяха наваксали изоставането, а след това поведоха и с 19:14. И по нищо не изглеждаше, че могат да бъдат спрени да запишат чиста победа - 25:19 и 3:0 гейма.

В първия допълнителен гейм Николай Желязков остави от стартовия състав само Георги Братоев и Светослав Гоцев на терена, а останалите на които заложи бяха Розалин Пенчев, Яни Георгиев, Борислав Апостолов, Велизар Чернокожев и либерото Петър Каракашев.

Първоначално гръцките волейболисти направиха разлика, но това не смути по-младите български играчи и те на свой ред поведоха с 20:18, а след това спечелиха с 25:21.

В последния 5-и гейм Ники Желязков даде шанс за изява и на Добромир Димитров, Бранимир Грозданов и Венцислав Рагин, а България продължи да играе все така уверено и водеше в резултата с 14:9. Това бе достатъчно, за да бъде спечелен гейма с 25:17.

Жани Желязков стана най-резултатен за България с 15 точки (1 ас, 3 блока, 55% ефективност в атака), въпреки че игра само в първите 3 части. Николай Николов (2 аса, 2 блока, 75% ефективност в атака) и Светослав Гоцев добавиха по още 10 точки (1 ас, 2 блока, 54% ефективност в атака).

Страхотно включване направи и младият Яни Георгиев, който записа 6 точки (1 блок, 83% ефективност в атака, 44% перефектно и 56% позитивно посрещане) за 2 гейма игра.

За Гърция се отличи Николаос Паленцас с 16 точки (2 блока), а Йоргос Цумакас добави още 13 отчик (4 блока).

Утре, на 24 май, двата отбора ще проведат съвместна тренировка отново в зала "Христо Ботев", но заниманието ще бъде закрито за фенове и журналисти.

БЪЛГАРИЯ - ГЪРЦИЯ 5:0 (25:19, 25:20, 25:19, 25:21, 25:17)
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 4, Жани Желязков 15, Валентин Братоев 5, Тодор Алексиев 9, Николай Николов 7, Светослав Гоцев 10 - Мартин Божилов-либеро (Розалин Пенчев 3, Яни Георгиев 6, Борислав Апостолов 5, Велизар Чернокожев 7, Петър Каракашев-либеро, Добромир Димитров, Бранимир Грозданов 4, Венцислав Рагин 2)
Старши-треньор: Николай Желязков