Левски с последна тренировка преди срещата с Берое, "сините" са амбицирани да се върнат към победите

Попето и компания загубиха най-важния мач в историята на Кубан (видео+галерия)

Локомотив (Москва) победи с 3:1 след продължения Кубан и спечели Купата на Русия. Цял мач за краснодарци игра българският национал Ивелин Попов, а Станислав Манолев не беше в групата за двубоя. По този начин тимът от Краснодар пропусна да завоюва първи значим трофей в историята, а "железничарите" грабнаха отличието след 8-годишна пауза.

Загубата беше още по-болезнена за наставника на Кубан Леонид Кучук, който преди време беше уволнен от Локомотив. Така, неговият отбор няма да може да участва в евротурнирите.Ивелин Попов се размина с Купата на Русия

Финалът се игра на стадиона в Астрахан, а на трибуните присъстваше и националният селекционер на Русия Фабио Капело.

Кубан беше близо до победата, след като поведе в 28-ата минута с гол на Владислав Игнатиев, но в 73-ата Байе Ниасе изравне и така се стигна до продължения. В тях първо Мбарк Бусуфа, а след това и Алексей Миранчук отбелязаха головете, с които купата стана притежание на столичните "железничари".Ивелин Попов се размина с Купата на Русия

И за двата отбора сезонът в Премиер лигата се превърна в разочарование и националната купа остана единствената възможност да зарадват привържениците си. Всъщност, на теория Кубан още не си е осигурил оставането в елита и при определени обстоятелства може да играе баражи за оцеляване. "Железничарите" пък смениха трима треньори от началото на сезона и след оставката на Миодграг Божович отговорността да изведе тима във финала за Купата на Русия се падна на Игор Черевченко.

Локомотив спечели за последно отличието през 2007 година, а от тогавашния състав в отбора все още е само Александър Самедов. Кубан пък никога не беше стигал по-далеч от четвъртфиналната фаза, а единственият футболист на краснодарци, триумфирал с купата преди днес, беше вратарят Евгений Помазан, който ликува през 2009 година с ЦСКА (Москва).Ивелин Попов се размина с Купата на Русия

Наставникът на Кубан Леонид Кучук изненадващо остави на пейката централния защитник Шандао. Вместо него започна Игор Армаш, който си партнираше с Тони Шунич. Ивелин Попов действаше зад тарана Уго Алмейда, а по двата фланга атакуваха двама бивши играчи на Локо - Владислав Игнатиев и Сергей Ткачов.

Новината в състава на столичани беше решението на Черевченко да заложи на върха на атаката на Роман Павлюченко, който рядко играе в първенството. Самедов, Мбарк Бусуфа и Алан Касаев бяха другите офанзивни футболисти на "червено-зелените".Ивелин Попов се размина с Купата на Русия

Кубан започна с повече настроение и можеше да поведе още в 6-ата минута, когато Алмейда леко отклони топката, тя се отби от крака на Ведран Чорлука и като по чудо не влезе във вратата. Краснодарци продължиха да държат инициативата и четвърт час по-късно отново бяха близо до гола. Алмейда стреля с всичка сила, но уцели рамото на Чорлука. Малко след това бърза контра на Кубан, започната от Попов, завърши с пас към Игнатиев, но той беше изпреварен от Гилерме.Ивелин Попов се размина с Купата на Русия

В 28-ата минута поредната грешка на левия бек на Локо Виталий Денисов остави Игнатиев сам срещу вратаря на Локомотив и той технично прокара кълбото между краката му - 1:0 за Кубан. До края на полувремето "железничарите" се опитаха да изравнят, но стигнаха само до един удар на Бусуфа от фаул, който Александър Беленов изби.

В началото на втората част и двата отбора създадоха по едно голово положение. Първо Уго Алмейда стрел слабо в ръцете на Гилерме, а след това Денисов не можа да изкупи вината си за гола и пропусна да вкара за 1:1.Ивелин Попов се размина с Купата на Русия

Кубан все по-често разчиташе на дълги подавания, а Локомотив се настани в противниковата половина и търсеше изравняването с многоходови комбинации. В 71-ата минута Касаев върна на точката на дузпата към Мануел Фернандеш, който стреля високо над вратата. Три минути по-късно появилият се като резерва Байе Ниасе се отскубна от Тони Шунич и с плътен шут изравни.

Малко след гола Самедов можеше да реши всичко в полза на Локо, но от позицията, от която Игнатиев откри резултата, прати топката в аут. В 81-ата минута великолепен пас на Ивелин Попов намери свободния Ибрахима Балде, но неговият удар мина встрани от целта. Секунди по-късно Мохамед Рабиу също пропусна да донесе победата на Кубан. Последната възможност за гол в редовното време се откри пред Попов, който сам си спечели нарушение около границата на наказателното поле, но после стреля в стената.Ивелин Попов се размина с Купата на Русия

В края на първото продължение Касаев центрира, защитата на Кубан не се ориентира добре и Мбарк Бусуфа прати топката в мрежата зад Беленов. Отборът на Ивелин Попов се втурна да изравнява, но в 11а-ата минута младата надежда на Локомотив Алексей Миранчук направи резултата 3:1 и сложи точка на спора.

ЛОКОМОТИВ (МОСКВА) - КУБАН 3:1 след прод.
0:1 Игнатиев (28)
1:1 Ниасе (73)
2:1 Бусуфа (104)
3:1 Миранчук (111)