Гледай на живо

Левски пречупи ЦСКА пред препълнена зала и стъпи на волейболния връх в България - на живо от зала "Левски София" с отзивите и награждаването

Какво е бъдещето на ФФП след думите на Платини

Какво е бъдещето на ФФП след думите на Платини

Предложението на Мишел Платини да олекоти режима на Финансовия феърплей предизвика куп реакции на тревога или облекчение – зависи от коя страна на барикадата сте застанали. Габриеле Маркоти – колонист за ESPN и вестниците “Таймс” и “Кориере дело Спорт”, отговаря на най-важните въпроси около новите идеи на президента на УЕФА.

СВЪРШЕНО ЛИ Е С ТАВАНА НА ХАРЧОВЕТЕ?

Не съвсем. Предстоят консултации с клубове и лиги, после гласуване на предложение – най-вероятно на срещата на Изпълкома на УЕФА в края на юни. Ограниченията на харчовете, които за 2015 г. са 45 млн. евро за три години, ще си останат. Ако има промяна, даже ще е в още по-голямо стягане на коланите, тъй като следващата година се предвижда позволените харчове да намалеят още повече. От УЕФА се надяват да се допуска занапред повече гъвкавост, ако някой ги потърси сам предварително.

КАКВО ЗНАЧИ ТОВА?

Значи, че всичко е още само идея, детайлите трябва да се дообработят. Ако някой ги потърси и им каже: “Вижте, ще налея сумата Х от личните си пари тази година в своя клуб и ще съм в нарушение този сезон, но имам тригодишен план да вкарам къщата си в ред”, ще го вземат под внимание и може да дадат зелена светлина.

КЪДЕ Е ЛОГИКАТА ТУК?

Според тях е нещо такова: Представете си, че си купувате къща и тя се нуждае от основен ремонт. Къщата струва например 200 000 евро, но има закон, че не можете да харчите по повече от 5000 годишно за подобрение на дома. Това не ви помага особено, нали? Вие искате да изсипете, да речем, 100 000 да оправите покрива, да смените дограмата, да си построите басейн и да боядисате проклетото нещо. А ако го сторите, знаете, че къщата ви ще вдигне моментално стойността си до 400 000. Ако обаче можете да харчите само по 5000 годишно, ще ви отнеме цяла вечност да я поправите и може да решите, че не си струва времето ви да я купувате.

СТИГА С ТАЗИ КЪЩА. КАКВО ОБЩО ИМА С КЛУБОВЕТЕ?

Има някои клубове, които са на практика разбити, но с голям потенциал. Те имат или готови да инвестират много в тях, но спрени от ограниченията на ФФП, собственици, или инвеститори, които не искат да купуват клуба, защото не им се чака цяла вечност за “органичния растеж” (чрез подобрени инфраструктура и школа за собствени играчи), позволяван от ФФП.

ЗНАЧИ МОГА ДА СИ КУПЯ ЕВЕРТЪН, ФИОРЕНТИНА И СЕВИЛЯ, ДА ПОХАРЧА 200 МЛН. ЗА ИГРАЧИ И ЗА ЕДНА НОЩ ДА ГИ ПРЕВЪРНА В КОНКУРЕНТИ НА ЧЕЛСИ, ЮВЕ И БАРСА? ЗА ЦЕЛТА ТРЯБВА САМО ДА ДОКАЖА НА УЕФА, ЧЕ КАТО ПОХАРЧА ТЕЗИ ПАРИ, ЩЕ СПЕЧЕЛЯ ШЛ И ЩЕ УДВОЯ ПРИХОДИТЕ СИ? СУПЕР.

Не, не можете. Трябва да представите на УЕФА план, който тя да сметне за задоволителен. Можете и да похарчите малко повечко, ала трябва вложението да е реалистично и оправдано. Затова може би ще трябва да напомпате търговските си операции или, ако сте наследил куп дългове нов инвеститор, да помолите обслужването на дълговете да не се брои към общата сума на мониторинга и така да си осигурите малко място за дишане. Всичко обаче трябва да е обосновано и да се цели видимо към достигане на параметрите на ФФП до няколко години – на всяка стъпка ще трябва да постигате определени цели, иначе ставате нарушител. Тъй че не може просто да удвоите харчовете си за трансфери и заплати с надеждата да си върнете парите от наградни фондове след време.

ЖАЛКО. КАК ОБАЧЕ УЕФА ЗНАЕ КОЕ Е РЕАЛНО И КОЕ НЕ Е? ЗАЩО ТЕ ОЦЕНЯВАТ БИЗНЕСПЛАНОВЕТЕ НА КЛУБОВЕТЕ?


От УЕФА вероятно биха казали, че и сега това правят с клубовете, нарушаващи настоящите ограничения. Помните ли как Манчестър Сити и Пари Сен Жермен получиха онези огромни глоби миналата година? Е, 2/3 от тези удържани им пари ще им бъдат върнати, ако постигнат определени финансови цели. Това е същото. Само дето вместо да ти налагат тези стриктни цели след прекомерен харч, ти искаш предварително разрешение за това и, ако го получиш, трябва да постигаш зададените резултати.

Я ПАК... НА ПСЖ И СИТИ ТОВА НЯМА ДА ИМ ХАРЕСА. АКО ТЕЗИ ПРАВИЛА БЯХА ВЪВЕДЕНИ ПРЕДИ НЯКОЛКО ГОДИНИ, СЕГА ТЕ НЕ БИХА БИЛИ В НАРУШЕНИЕ НА ФФП...

Ако правилата бяха въведени тогава и ако двата клуба бяха представили задоволителен бизнесплан с одобрение от УЕФА, те можеше и да не са в нарушение, съответно да не бъдат така сурово наказани. Да, и аз бих бил леко бесен. Все едно да имаш в досието си арест за пушене на медицинска марихуана дни преди промяна на закона, която го позволява. При все това, такива бяха правилата тогава. И бяха напълно ясни за всички.

ТОГАВА ЗАЩО УЕФА ПРАВИ ТОВА? ДА НЕ БИ ФФП ДА НЕ РАБОТИ?

Мисля, че ФФП работи в смисъла на това, че постига главната си цел: да ограничи загубите на европейските клубове. След 2011 г. общо те спаднаха с цели 75%, което е нещо огромно. Това искаха всички. Проблемът е в нежелания ефект: богатите да си остават богати, а бедните – бедни. Най-големите клубове правят и най-много пари, следователно могат да купуват най-добрите играчи и печелят най-много трофеи, пари от наградни фондове и нови фенове, защото, нека си го кажем, множеството нови фенове искат да викат за отборите, които виждат как печелят по телевизията. Тъй че на практика това създава непрекъсваем цикъл, при който разликата между малкото суперклубове на елита и всички останали се увеличава постоянно.

И ВСИЧКО ТОВА СЕ ДЪЛЖИ НА ФФП?

Не само, има и други фактори: например бума на медийните и търговски права, лъвският пай от печалбите в които отива, логично, в най-големите клубове. Когато “Шевролет” реши да стане спонсор на екипи, избра Манчестър Юнайтед, не някой средняк или пък водещ клуб от по-малко популярна лига. Тези нови приходи отиват почти изключително и само към елита. Това не се дължи на ФФП, но в сбор с ограниченията от него задълбочи проблема.

ЗНАЧИ УЕФА НАЙ-НАКРАЯ ГО Е ЗАБЕЛЯЗАЛА?

Мисля, че го забелязаха отдавна и знаят, че не е добре за бизнеса им. Вижте из Европа: Барселона и Реал Мадрид взеха 10 от последните 11 титли в Ла Лига; Байерн (Мюнхен) – 7 от последните 11, включително 3 поред, в Бундеслигата; Ювентус – 4 поредни в Серия А; ПСЖ – 3 поредни във Франция; Бенфика и Порто – 13 поредни в Португалия; Олимпиакос – 10 от последните 11 в Гърция. В полуфиналите на последните пет сезона в ШЛ пък Байерн и Мадрид имат по пет участия, а Барса – четири.

ОК, СХВАЩАМ НАКЪДЕ БИЕШ.

Това е един от начините да се обясни: позволяване на клубове с кохерентен бизнесплан да инвестират малко над обичайните ограничителни параметри с цел възвръщане на вложенията. Но не е само това: УЕФА намали също така т.нар. маркет пул (порцията от наградния фонд, базирана на стойността на сделката с продажбата на ТВ права в дадена страна, а не на представянето) и постави шампионите на Топ 7 от лигите в ранглистата като водачи в груповата фаза на ШЛ. Не бих бил изненадан и ако изиска увеличение на броя домашно изградени играчи, с цел да се разпръснат големите футболисти в повече клубове.

ДА, НО ТОВА СА БЕБЕШКИ СТЪПКИ...

Истина е, не е съвсем радикална реформа: не се получава напълно равно разпределение на приходите като в НФЛ или въвеждане на таван на заплатите и неща от този род. Това и не би било реалистично. От УЕФА търсят малките ходове, които в крайна сметка ще доведат до устойчив растеж. Не искат да наказват големите клубове, но осъзнават, че съсредоточаването на силата изцяло при най-богатите е лошо за бизнеса. Затова идеята е баницата да се уголемява генерално, та големите клубове да са щастливи и същевременно да расте броят на по-малките, които да стават конкурентоспособни чрез привличане на точния тип инвестиции.

КАКВО ЗНАЧИ ТОВА “ТОЧНИЯ ТИП”?

Инвестиция, която носи устойчив растеж. От УЕФА не искат някой си да дойде и да натовари клуба с 300 млн. евро дълг, мислейки си погрешно, че ще печели още на момента, а при първите неуспехи да си тръгне. Или пък някой друг да хвърли 300 млн. свои пари и после да реши да спре да харчи, оставяйки клуба да се оправя с куп договори с тежки финансови условия за поддръжка. Всичко това създава “оръжейна надпревара” от типа, който в крайна сметка банкрутира клубове.

ЗНАЧИ ТОВА Е ДОБРО ЗА ФУТБОЛА?

Е, хубаво е, че в УЕФА осъзнават наличието на проблем и правят нещо по въпроса. Докато нямаме повече детайли, е трудно да съдим индивидуалните мерки, но би трябвало новите решения да привлекат повече, и вероятно по-добри, инвеститори. Дали ще се получи, или не, предстои да видим.

Габриеле Маркоти, ESPN

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти