Григор с обрат срещу коравия Фонини, следващото препятствие е Вавринка

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров се класира за 1/8-финалите на "Мастърс" турнира на клей в Мадрид с награден фонд 4 185 405 евро, след като надделя трудно с 3:6, 6:2, 7:5 срещу Фабио Фонини (Италия). Така поставеният под номер 10 в основната схема българин ще срещне в следващата фаза на надпреварата номер 8 в схемата Стан Вавринка (Швейцария).

Двубоят между 23-годишния хасковлия и италианския му съперник продължи точно 2 часа и 5 минути и предложи на зрителите чудесни изпълнения, пробиви и обрат в полза на Григор. Първата ни ракета загуби откриващия сет с 3:6, но се мобилизира във втория и изравни след 6:2. В решаващата трета част имаше пет пробива и голяма интрига, но в крайна сметка нервите на хасковлията се оказаха по-здрави.

С преодоляването на втория кръг Димитров ще си заслужи чек за 52 090 евро и защити 90-те точки за ранглистата от миналия сезон.

Началото на срещата не бе никак добро за Григор. Той загуби първото си подаване и изостана с 0:2. Без проблеми 27-годишният Фонини затвърди преднината си и направи резултата 3:0 в своя полза. Въпреки че постепенно стабилизира сервиса си, българинът правеше непредизвикани грешки и се противопоставяше трудно на агресивната игра от основната линия на италианеца. На няколко пъти в този сет световният номер 31 показа уменията си в близост до мрежата, което сякаш изненада неприятно Димитров. В шестия гейм най-добрият тенисист на Италия стигна до два брейкпойнта след воле на мрежата, но Григор ги неутрализира за 2:4. До края на тази част нямаше повече пробиви и без излишно напрежение Фонини си осигури аванса от един сет - 6:3 след 33 минути игра.

Във втората част българинът показа различно лице. Той можеше да осъществи пробив още във втория гейм, но така и не се възползва. Голяма битка имаше в третия гейм, в който Григор спаси цели пет точки за пробив. Окрилен от спасяването на подаването си, хасковлията осъществи пробив веднага след това за 3:1. Минути по-късно Димитров взе на нула сервис-гейма си и преднината му стана 4:1. Тенисистите спечелиха следващите си две подавания, за да се стигне до осмия гейм, в който българинът отново проби и затвори сета в своя полза при 6:2.

Изравнените сили си проличаха в третата част на мача, в която пробивите бяха цели пет. Италианецът можеше да поведе рано, но не се възползва от шанса си в първия гейм. Веднага след това Григор наказа опонента си с пробив на нула, след което го затвърди за 3:0. Вместо да продължи да доминира обаче Димитров показа слабост и загуби подаването си в петия гейм, в който отсъждане на съдията при спорна топка се оказа ключово и бе в полза на италианеца - 3:2. Радостното за българина бе, че още в следващия гейм той отново нанесе удар на Фонини, реализирайки нов пробив за 4:2. Както и в предишните два сета, в този отново преобладаваха дългите разигравания от основната линия. Голяма част от тях минаваха под контрола на опитния италианец. Фонини не се отчая от този пробив пасив и регистрира брейк на нула за 3:4. След това взе гейма си на нула и върна баланса в резултата - 4:4. Последва размяна на подавания, за да се стигне до 12-ия гейм. Чудесно воле на българина му донесе преднина от 30:0 при сервис на съперника, а малко по-късно Григор получи две възможности да завтори сблъсъка. Избликът на ярост и хвърлената на земята ракета не помогнаха на Фонини, който трябваше да спасява два мачбола секунди по-късно. Той се справи с първия, но след нова непредизвикана грешка даде победата на Димитров - 7:5.

Това бе четвърти сблъсък между двамата тенисисти и трети успех за българина. Григор остави в статистиката 2 aса и 1 двойна грешка. Фонини пък се отчете с 5 директни точки от сервис и без двойни грешки.