Кралете на колене, Юве мечтае за финал (видео + галерия)

Италианският хегемон Ювентус хвърли бомбата, след като победи европейския клубен шампион Реал (Мадрид) с 2:1 в първия сблъсък от 1/2-финалите в Шампионската лига. Попаденията за "Старата госпожа" отбелязаха младият испански нападател Алваро Мората в 8-ата минута и Карлос Тевес от дузпа в 58-ата. За Реал почетно се разписа Кристиано Роналдо в 26-ата. Това беше гол №76 за португалеца в Шампионската лига, с което той изпревари с един големия си съперник Лионел Меси, който може да си върне върха, ако се разпише в другия 1/2-финал между Барселона и Байерн (Мюнхен).

Успехът на "Ювентус Стейдиъм" идва 12 години след последната среща на двата тима в тази фаза на надпреварата. През пролетта на 2003 г. Ювентус победи с 3:1 и заличи пасива от 1:2 в първата среща в Мадрид, с което се класира на финала. С резултата от тази вечер всички в Торино мечтаят любимците им отново да стигнат до битката за трофея. Иначе двата тима са играли общо 17 пъти след това, като са си разменили по 8 победи, а само веднъж не са излъчвали победител.

Масимилиано Алегри се спря на система 4-3-1-2. Алваро Мората и Карлос Тевес водеха "бяло-черното" нападение. Артуро Видал влеза в ролята на офанзивен халф. Карло Анчелоти подреди състава си в 4-4-2. Гарет Бейл се завърна в стартовия състав като партньор на Кристиано Роналдо в атака. Серхио Рамос отново беше поставен в средната линия на терена до Тони Кроос и по-офанзивните Хамес Родригес и Иско.

Домакините от Ювентус започнаха вихрено двубоя и още в първата минута стигнаха до страхотна възможност. Артуро Видал беше изведен в наказателното поле, където беше повален, но претенциите за дузпа не бяха уважени. В следващата атака пък Алваро Мората пък отправи удар, Касийяс улови. Последваха нови силни минути за Юве, а натискът се материализира в 8-ата минута. Карлос Тевес отправи удар, вратарят Касийяс успя да отклони топката с върха на пръстите си и тя попадна в Мората, който отблизо не сгреши. Футболистите на Реал имаха претенции за засада на голмайстора, но такава нямаше.

Гостите се опитаха да изравнят играта, но без особен успех. В същото време атаките на Ювентус отново бяха по-опасни. В 17-ата минута Серхио Рамос допусна грешка, което позволи на Тевес да напредне в наказателното поле и да стреля, но този път реферът отсъди засада на Кристиан Стураро, който дебнеше около гредата.

В 23-ата минута Кристиано Роналдо имаше отлична възможност да изравни, след като беше изведен с далечно подаване зад отбраната на Ювентус, но ударът му от движение мина встрани. Още в следващата атака мерникът си пробва и Стефан Лихтщайнер, но топката мина далеч от вратата на Касийяс.

Натискът на Реал обаче даде резултат в 26-ата минута, когато името си сред голмайсторите записа Кристиано Роналдо, който от близо с глава засече центриране на Хамес Родригес.

След попадението двата отбора продължиха да играят открито и да се атакуват непрестанно, но до опасни ситуации не се стигаше. Постепенно играта се пренесе в центъра.

В 40-ата минута гостите можеха да излязат напред в резултата, но Хамес Родригес от близка дистанция направи по-трудното и уцели напречната греда, вместо да порази мрежата.

Ювентус започна отново по-активно и втората част. Карлос Тевес отправи силен удар в 47-ата минута, но топката попадна право в тялото на Касийяс и стражът улови.  В 55-ата минута Юве организира страхотна контраатака, Карлос Тевес нахлу в наказателното поле, където беше повален от Даниел Карвахал, а реферът Мартин Аткинсън не се поколеба и отсъди дузпа. Аржентинецът стреля мощно в центъра на вратата и изведе тима си напред в резултата.

В 63-ата минута Роналдо можеше да вкара втори гол, но не успя да достигне топката след едно разбъркване в наказателното поле пред Буфон.

Въпреки че водеше, Ювентус продължи да играе офанзивно, а в защита играчите на Алегри действаха дружно и не позволяваха на гостите да застрашат вратата им, което ги изнервяше. Чудесна илюстрация на настроението в "кралския клуб" стана безмисленото нарушение на Хамес Родригес, който ритна в коляното играч на Ювентус, след като загуби топката.

В 87-ата минута Ювентус можеше да отбележи трети гол във вратата на Реал. Фернандо Йоренте се възползва от грешка на Варан в защита и пръв достигна топката. Ъгълът обаче се оказа прекалено малък и нападателят върна топката към точката за изпълнение на дузпа, но там нямаше негов съотборник. В последната минута на редовното време Йоренте отново беше близо до гол, след като засече с глава центриране отляво на Пирло, но Касийяс спаси.

Испанският страж минута по-късно отново опази мрежата си суха след удар отдалеч. Това беше и последната интересна ситуация в мача и така Ювентус грабна победата и при разумна игра в Мадрид може да сбъдне мечтата на "тифозите" да стигне до финала в Берлин.

Ювентус: Буфон; Лихтщайнер, Бонучи, Киелини, Евра; Пирло, Стураро (64-Бардзали), Маркизио; Видал; Мората (78-Йоренте), Тевес (86-Перейра);
Реал Мадрид: Касийяс; Карвахал, Варан, Пепе, Марсело; Хамес, Рамос, Кроос, Иско (63-Хавиер Ернандес); Бейл (85-Хесе), Кристиано;

Ж.К. - Бонучи, Видал, Тевес (Ю);Марсело, Родригес, Карвахал (РМ)