Фортуна се усмихна на Борусия! Драма с дузпи реши битката с Байерн (видео)

Борусия (Дортмунд) елиминира Байерн (Мюнхен) в голямото дерби на 1/2-финала за Купата на Германия. Драма с дузпи реши изхода на сблъсъка на "Алианц Арена". В редовното време и продълженията двата тима не излъчиха победител като мачът завърши 1:1. Роберт Левандовски откри в 30-ата минута, а Пиер-Емерик Обамеянг изравни в 75-ата. При дузпите обаче дортмундци показаха по-здрави нерви и с 2:0 точни удара триумфираха и така спряха "баварците" по пътя към трети пореден дубъл в Германия. Домакините така и не успяха да отбележат от четири опита от бялата точка, като страхотни пропуски направиха Филип Лаам, Чаби Алонсо, Марио Гьотце и Мануел Нойер. Така точните изстрели на Илкай Гюндоган и Себастиан Кел бяха достатъчни на гостите за победата и класиране на финал в турнира.

Срещата започна с по-внимателна игра от страна и на двата отбора, но постепенно Байерн взе инициативата. В 13-ата минута домакините стигнаха до първата си голова възможност, като след центриране от корнер Томас Мюлер се извиси и стреля с глава, но покрай вратата. След това в 15-ата минута Филип Лаам направи хубав пробив от дясно и опита центриране във вратарското поле, но Митчъл Лангерак внимаваше и улови. В 18-ата минута пък Митчел Вайзер направи страхотен пробив между няколко защитници и падна в наказателното поле, но се видя ясно, че това бе симулация и няма основания за дузпа.

За кратко изглеждаше, че Борусия се опитва да изнесе играта в предни позиции, но това им изигра лоша шега. В 30-ата минута Шинджи Кагава сбърка един пас, който бе отнет от Меди Бенатия. Защитникът веднага прати топката с дълъг пас към Роберт Левандовски, който изскочи очи в очи с вратаря и пробва прехвърлящ удар. Топката се отби от гредата, но при добавката полякът от малък ъгъл успя да насочи кълбото зад голлинията и откри резултата в мача - 1:0. Това бе негов трети гол срещу Борусия в третия мач срещу бившия му тим.

Малко преди края на полувремето Левандовски можеше да удвои резултата. Той опита изненадващ прехвърлящ удар от около 30 метра и за малко да хване Лангерак неподготвен, но за късмет на вратаря кълбото тупна до гредата.

И втората част Байерн продължи да доминира. Още в 48-ата минута Мюлер бе изведен сам срещу вратаря, но от близо стреля в тялото му. След това в 55-ата минута Левандовски стреля от границата на наказателното поле и нацели напречната греда. При последвалото разиграване Мюлер опита да преодолее Марсел Шмелцер в пеналта, като защитникът игра с ръка, но съдията отново не видя основания да даде дузпа. Две минути по-късно обаче "баварците" имаха нов прекрасен шанс, като Тиаго Алкантара бе изведен в наказателното поле, обърна се и стреля, но отново Лангерак спаси.

В 71-ата минута Борусия стигна до един от малкото си шансове в мача. Шмелцер центрира хубаво в наказателното поле, където Пиер-Емерик Обамеянг се извиси и стреля с глава, но без особено да затрудни Мануел Нойер. Това обаче явно бе знак за съвземането на гостите, които четири минути по-късно стигнаха и до изравняване на резултата. Хенрик Мхитарян бе изведен в наказателното поле, той пусна успоредно на голлинията към Обамеянг, който с шпагат успя да прати топката зад голлинията, въпреки усилията на Нойер и оспорванията от играчите на Байерн.

В заключителните минути гостите бяха по-добрият тим на терена и можеха да стигнат и до пълен обрат. В 79-ата минута Мхитарян отправи бомбен изстрел от границата на наказателното поле, но Нойер някак успя да спаси. В 82-ата минута пък Марко Ройс имаше прекрасен шанс изведен очи в очи срещу вратаря, но ударът му бе отразен от Нойер. След това в 85-ата минута Сократис Папастатопулос стреля с глава след корнер, но встрани от вратата. В 88-ата минута и Байерн стигна до интересно положение, като Вайзер напредна от дясно и стреля от малък ъгъл, но Лангерак успя да избие топката.

В крайна сметка редовното време завърши без победител и се наложи да се играят продължения. В 101-ата минута Байерн имаше добър шанс за гол, като Чаби Алонсо центрира от фаул и Бастиан Швайнщайгер стреля опасно с глава, но над вратата. В 108-ата минута пък гостите останаха с човек по-малко, като Кевин Кампъл получи втори жълт и червен картон за професионален фаул в средата на терена. С човек повече "баварците" отново бяха близо до гола в 114-ата минута, когато Швайнщайгер стреля с глава от близо, но Лангерак спаси.

Така се стигна и до рулетката на дузпите. Там обаче домакините бяха сполетени от страхотен малшанс. Филип Лаам и Чаби Алонсо се подхлъзнаха при своите изпълнения и пратиха топката над вратата. След това ударът на Гьотце бе спасен от вратаря Лангерак, а Мануел Нойер нацели напречната греда и така нито един играч на Байерн не успя да се разпише. В същото време Илкай Гюндоган и Себастиан Кел хладнокръвно реализираха, а пропускът на Матс Хумелс не се оказа фатален и с 2:0 Борусия си гарантира победата и продължаването на финал в турнира.

БАЙЕРН - БОРУСИЯ (Д) 1:1 (0:2 след дузпи)