Зенит разгроми Белогорие с 3:0 и на победа от титлата в Русия (ВИДЕО)

Шампионът на Русия за 2014 година и победител в Шампионската лига през 2015 година Зенит (Казан) е само на победа от защита на титлата си в Суперлигата на Русия. Възпитаниците на Владимир Алекно разгромиха победителите в редовния сезон и световно клубни шампиони за 2014 година от Белогорие (Белгород) с 3:0 (25:21,  25:16, 25:12) пред 4200 зрители в Центъра по волейбол "Санкт Петербург" в Казан в третата финална среща.

Така Зенит поведе с 2-1 победи във финалната серия и се нуждае само от още един успех, за да е отново шампион на Русия. Играе се до 3 победи от 5 мача. Финал №4 ще се играе днес отново в Казан.

Капитанът на Белогорие Тарас Хтей се завърна в стартовия състав, а капитанът на Зенит Николай Апаликов остана на резервната скамейка. Владимир Алекно гласува доверие на младия си разпределител Игор Кобзар в основния състав, за сметка на иранеца Саид Маруфлакрани.

Двубоят започна отлично за Зенит. Домакините поведоха с 4:2 след единичен блок на Андрей Ащев срещу атака на Тарас Хтей и ас на Велфредо Леон. Тимът от Казан изпълняваще много силен начален удар, а Вилфредо Леон играеще фантастично, както в атака, така и на сервис - 12:9. Зенит дръпна с 16:9 след нов ас на Андрей Ащев. Домакините затвориха сравнително лесно първата част с 25:21.

Волейболистите на Белогорие поведоха в началото на втората част с 4:3 след две поредни успешни атаки на Сергей Тетюхин. Максим Михайлов и Андрей Ащев направиха 3 поредни блокади и Зенит поведе с 8:7. Евгений Сивожелез игра технично с блокадата на два пъти - 10:8. Пореден мощен начален удар на Вилфредо Леон и казанци дръпнаха с 19:12. Генадий Шипулин направи множество смени, но играта на Белогорие така и не потръгна. Зенит затвори втората част с 25:16 след две грешки на Тарас Хтей.

Зенит започна ударно третата част с 4:1 след единична блокада на Андрей Ащев срещу атака на Дмитрий Мусерский. Либерото на тима от Белгород Роман Брагин се контузи и трябваше да бъде сменен от Никита Ерьомин. точно Ерьомин сгреши при атака на Ащев - 9:4. Генадий Шипулин извади от игра на практика целия си основен състав и разликата в резултата скочи изключително бързо в полза на домакините. Александър Гуцалюк заби блок на Дмитрий Илиних - 16:6. Вилфредо Леон също спря с блокада атаки на Максим Жигалов и Александър Косарев – 23:8. Третата част завърши с разгромното 25:12 за Зенит.

Най-резултатни в мача станаха Максим Михалов (2 аса, 3 блока, 57% ефективност в атака) и Вилфредо Леон (3 аса, 2 блока, 63% ефективност в атака, 14% перфектно и 36% позитивно посрещане) с по 17 точки. Александър Гуцалюк добави още 8 точки (1 ас, 2 блока, 83% ефективност в атака) за успеха на Зенит.

Дмитрий Мусерский стана най-резултатен за Белогорие с едва 8 точки (3 блока, 63% ефективност в атака), а Георг Гроцер и Сергей Тетюхин добавиха по 7 точки.