Добруджа с историческа първа Купа на България (видео)

Волейболният отбор на Добруджа 07 (Добрич) спечели за първи път в историята си Купата на България. Момчетата на треньора Мирослав Живков надиграха Монтана с 3:0 (25:20, 32:30, 25:18) във финала на турнира, игран тази вечер пред близо 2000 зрители в зала "Добротица" в Добрич.

Така добруджанци спечелиха Купата на България за първи път в историята си при втория опит, след като миналата година загубиха на финала от Левски Боол с 0:3 гейм. Сезонът за волейболистите на Добруджа е изключително добър, след като преди седмица станаха и вицешампиони в Суперлигата. И годината за Монтана може да се приеме за много добра, след като спечелиха бронзовите медали в първенството и играха на финала за Купата на България. С този мач приключва сезонът за клубния волейбол в България при мъжете.

Първият гейм на финала за Купата на България започна по-добре за домакините от Добруджа 07, които поведоха с 3:1 след ас на Светослав Арнаудов и атака в аут на Денис Чавдаров от монтанчани. Разликата леко нарасна до 5:2 след мощен ас на Костадин Стойков. Добруджанци запазиха преднината си до първата техническа пауза, която дойде при 8:5 след грешка от сервис на Минчо Минчев от Монтана. Предимството на Добруджа стана 10:6 след страхотна атака от втора линия на Симеон Александров, което накара треньорът на Монтана Георги Петров да вземе тайм-аут. Въпреки това преднината на момчетата на Миро Живков продължи да расте до 12:7 след силен ас на Валентин Димов и до 15:8 след нова директна точка от начален удар на Арнаудов и контра през центъра на Венцислав Рагин. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:9 за домакините след блок-аут на Стойков. Постепенно разликата нарасна до 19:10 след силен ас и контраатака-пайп на Александров. След това волейболистите на Монтана успяха да намалят изоставането си до 16:21 след блокада на резервата Цанков Цанков и аут на Стойков от домакините. В крайна сметка Добруджа взе първия гейм с 25:20 след грешка от сервис на Цанков от Монтана.

И в началото на втората част Добруджа дръпнаха с 4:1 след бъркана топка и атака в аут на национала Николай Николов от Монтана и нов ас на Светослав Арнаудов, което принуди наставникът на монтанчани Георги Петров да поиска прекъсване. Независимо от това, разликата набъбна до 8:2 след няколко грешки на Монтана и силен ас на Костадин Стойков. Последва нова директна точка от начален удар на Стойков и 9:2. Резултатът стана 12:4 след атака-пайп на Симеон Александров и втори тайм-аут за Георги Петров и Монтана. След отлична блокада на разпределителя Георги Манчев Добруджа поведе с 13:4. Втората техническа пауза пък дойде при 16:7 за добруджанци след грешка от сервис на Явор Генов от Монтана. Страхотна единична блокада на Арнаудов и 17:7. Момчетата на Миро Живков продължиха да водят до 20:12, след което монтанчани намалиха до 16:20 след няколко грешки на домакините и контра на Цанко Цанков. Монтана продължи да стопява изоставането си до 19:21 след две атаки в аут на резервата Димитър Маринков и Стойков и до 22:23 след ас на Явор Генов. Момчетата на Георги Петров успяха дори да спасят два геймбола и да изравнят при 24:24 след атака в аут на Валентин Димов от домакините и контра на Златко Кьосев. Двата тима се "захапаха" в резултата до 30:30, но все пак Добруджа измъкна гейма с 32:30 при 8-ия си геймбол след блокада на Стойков и атака в аут на Кьосев от Монтана.

Третият гейм също стартира много добре за домакините, които поведоха с 4:1 след атака в аут на Цанко Цанков от Монтана и пореден ас на Светослав Арнаудов. Въпреки усилията на монтанчани, Добруджа запази преднината си до 8:6 след силна атака на Валентин Димов. Последваха блокада на Костадин Стойков, ас на разпределителя Георги Манчев и аут на Денис Чавдаров от гостите и 11:6. Двата тима продължиха напълно равностойно до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:10 за добруджанци след отлична блокада на Георги Манчев. Последва контра блок-аут на Стойков и 17:10. Волейболистите на Добруджа запазиха преднината си до 21:14, след което спокойно спечелиха гейма с 25:18 след грешка от сервис на резервата Трифон Лапков от Монтана, а с това мача с 3:0 и Купата на България.

ДОБРУДЖА 07 (ДОБРИЧ) - МОНТАНА 3:0 (25:20, 32:30, 25:18)

ДОБРУДЖА: Георги Манчев, Костадин Стойков, Валентин Димов, Симеон Александров, Венцислав Рагин, Светослав Арнаудов- Христо Христов-либеро
Старши-треньор: Мирослав Живков
МОНТАНА: Любомир Агонцев, Минчо Минчев, Златко Кьосев, Явор Генов, Николай Николов, Денис Чавдаров - Ивайло Лалов-либеро
Старши-треньор: Георги Петров.