Зенит (Казан) с луд обрат до 3:2 срещу Белогорие във финал №2 в Русия (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Победителите в Шампионската лига през 2015 година и шампиони на Русия за 2014 година от Зенит (Казан) успяха да направят луд обрат и да спечелят финал №2 в Суперлигата на Русия, след като се наложиха като гост над победителят в редовния сезон и световен клубен шампион от 2014 година от Белогорие в Белгарод с 3:2 (23:25, 23:25, 25:18, 25:23, 15:12) за 2,09 часа игра пред 5000 зрители в Двореца на спорта "Космос".
Зенит (Казан) с луд обрат до 3:2 срещу Белогорие във финал №2 в Русия
Така Зенит изравни резултата в серията до 1-1 победи, след като загуби първия мач с 0:3.
Наставникът на Белогорие Генадий Шипулин заложи в стартовия състав на Дмитрий Илиних за сметка на опитния Тарас Хтей. Владимир Алекно започна със същия стартов състав като в първия финал.
Домакините от Белогорие успяха, макар и доста трудно, да поведат с 2:0 гейма, но от волейболистите на Зенит не се предадоха. Владимир Алекно пусна в средата ан третата част Игор Кобзар и Александър Гуцалюк и това напарви играта на тима от Казан много по-силна. Зенит спечели следващите две части и изравни резултата до 2:2 гейма.
Казанци поведоха в началото на тайбрека с 5:3 след серия от силени начални удари на Евгений Сивожелез и две единични блокади на Андрей Ащев. Блогое успя да изравни, но стархотен пайп на Вилфредо Леон и единичен блок на Сивожелез срещу атака на Георг Гроцер доведоха резултата до 11:8 в полза на Зенит. Нова единична блокада на Андрей Ащев срещу атака на Гроцер и мачбол за Зенит при 14:11. Възпитаниците на Владимир Алекно спечелиха 5-ата част с 15:11 и мача с 3:2 след атака на Георги Гроцер в аут.
Вилфредо Леон заби 30 точки (5 аса, 2 блока, 46% ефективност в атака, 27% перфектно и 46% позитивно посрещане) за успеха на Зенит, а максим михайлов добави още 16 точки (1 ас, 3 блока, 30% ефективност в атака). Евгений Сивожелез се отличи с 10 точки (3 аса 1 блок).

Георг Гроцер стана най-резултатен в мача с 31 точки (4 аса, 5 блока, 58% ефективност в атака) за Белогорие, а Сергей Тетюхин добави още 21 точки (1 ас, 2 блока, 67% ефективност в атака, 20% перфектно и 55% позитивно посрещане). Дмитрий Мусерский записа "скромните" 14 точки (1 ас, 2 блока, 44% ефективност в атака).