Ели Василева и Вакъфбанк тръгнаха с две победи във финалите в Турция

Волейболната националка Елица Василева и нейният Вакъфбанк (Истанбул) започнаха с две победи в първия финален турнир на турската Лига 1.

Първо, снощи момичетата на италианския треньор Джовани Гуидети надиграха Галатасарай Дайкин (Истанбул) с 3:1 (25:23, 24:26, 25:23, 25:22) в първия си мач на турнира, игран пред около 1000 зрители в зала "Ататюрк" в Измир. Ели Василева започна като титулярка за своя тим, но бе сменена във втория гейм от Гюлдениз Йонал, след което се появи за малко като резерва в последната четвърта част. Българската посрещачка завърши със скромните 6 точки (1 ас, 29% ефективност в атака, 33% позитивно и 22% перфектно посрещане). Над всички за Вакъфбанк бе Гьозде Сонсирма с 20 точки (2 блока, 47% ефективност в атака, 62% позитивно и 57% перфектно посрещане) за победата. За тима на Галатасарай холандската националка Флуурте Майнерс завърши с 21 точки.

Днес следобед пък Василева и компания биха категорично Еджзаджъбашъ ВитрА (Истанбул) с 3:0 (25:18, 25:16, 25:20) във втората си среща от турнира, играна пред около 2000 зрители. В този мач българската националка игра цял мач и завърши със 7 точки (30% ефективност в атака, 50% позитивно и 50% перфектно посрещане) за успеха. Най-полезна за Вакъфбанк отново стана Гьозде Сонсирма с 12 точки (2 блока, 1 ас, 33% ефективност в атака, 64% позитивно и 55% перфектно посрещане), Кюбра Акман добави още 11 точки (5 блока и 43% ефективност в атака) за победата. За отбора на Еджзаджъбашъ Неслихан Демир и Есра Гюмюш се отчетоха с по скромните 8 точки.

По този начин волейболистките на Вакъфбанк поведоха във временното класиране с 6 точки след 2 победи от 2 мача. Утре (24 април) в последната си среща на турнира Ели Василева и съотборничките й играят с другия основен фаворит за титлата Фенербахче Грундиг, който пък по-късно тази вечер излиза срещу Галатасарай. Мачът утре е от 19,30 часа българско време.