Кралят запази короната си, Реал пак посече Атлетико в най-важния мач (видео + галерия)

Европейският първенец Реал Мадрид се класира много трудно за 1/2-финалите в Шампионската лига след късна победа с 1:0 над Атлетико Мадрид в реванша на "Сантиаго Бернабеу". Хавиер Ернандес реализира гола в 88-ата минута, който остана единствен за двете срещи. Кралете на Европа продължават защитата на трофея си и гонитбата на неизпълнимата до момента задача за триумф във втора поредна година. "Дюшекчиите" се браниха усърдно, но допуснаха грешка в самия край, когато бяха и останали с човек по-малко след червения картон на Арда Туран в 76-ата минута. Любопитното е, че в предните седем двубоя през този сезон "белите" нямаха нито една победа. Последният триумф на Реал в Дерби Мадриленьо беше преди почти година в Лисабон, когато "червено-белите" сълзи бяха след финал в Шампионската лига.

Притиснат до стената от множество кадрови проблеми, Карло Анчелоти постави Серхио Рамос в средата на терена, а в центъра на защитата гласува доверие на Пепе и Рафаел Варан. Хавиер Ернандес и Кристиано Роналдо поведоха нападението на "лос бланкос" в система 4-4-2. Диего Симеоне също разположи 4-4-2 с Антоан Гризман и Марио Манджукич в атака. Квартетът халфове беше изграден от Саул, Тиаго, Коке и Арда Туран.

Двубоят започна със сериозен натиск на европейските крале. Гостите от "Висенте Калдерон" хвърляха усилия единствено в покриване на пространствата в защита. Първият удар дойде от крака на Тони Кроос във втората минута и остана само за статистиката като доста неточен. Единоборствата бяха с всякакви средства, като неколцина се оплакаха от удари в лицето при въздушни двубои. Още в петата минута Саул без умисъл шамароса Рамос. Десет по-късно Пепе влезе доста остро в краката на Арда Туран, размахвайки ръце. В 19-ата Арда удари с лакът в лицето Фабио Коентрао, а две минути след това и Кристиано нацели в лицето Хесус Гамес, ала с рамо.

"Лос бланкос" бяха пълни господари в първите 20-ина минути, но без да създадат чисто положение. В 12-ата Чичарито и Хамес Родригес разиграха прекрасно по десния фланг, но завършекът на мексиканеца беше изключително неточен. Минута по-късно Роналдо получи пространство за стрелба, но може би прибърза и топката премина покрай гредата в аут. В 15-ата кълбото попадна на крака на Коке, който шутира прекалено високо от 19 метра.

В средата на полувремето "лос колчонерос" изнесоха играта напред и изпитаха защитата на съперника с няколко опасни центрирания и захождания по крилата. В 27-ата Хамес завъртя топката от фаул, ала тя прелетя над целта. В 29-ата колумбийският халф допусна грешка, Хесус Гамес отне и стреля от 22 метра - Икер Касийяс беше подготвен и улови. В 31-ата Чичарито изпусна първо много добро положение, след като не засече точно с глава след пас отдясно.

Минута по-късно се появи коварният удар от фаул на Кристиано, на който Ян Облак реагира с вещо спасяване в долния ляв ъгъл. В 40-ата минута Коке центрира от фаул, а Коентрао насочи топката към собствената врата - Икер беше на мястото си. В 43-ата Хуанфран изчисти насигурно в корнер след опасно центриране на Кристиано отдясно. В 44-ата се откри най-чистото положение за първото полувреме. "Лос рохибланкос" опитаха да изнесат топката със самочувствие и къси подавания, но допуснаха отнемане на кълбото. Топката бързо се озова в краката на CR7 в наказателното поле, но португалецът стреля в тялото на словенския страж.

Втората част стартира с прекрасен пас на Иско, Чичарито се отскубна при тънка ситуация за засада, обърна се и стреля много близо до далечната греда. В 50-ата минута Арда Туран поиска дузпа, а съдията Феликс Брих правилно не посочи бялата точка. Четири минути по-късно Даниел Карвахал центрира, а Хавиер Ернандес настояваше за нарушение след въздушна борба с Жоао Миранда. Опасностите пред Облак идваха предимно след високи центрирания, но словенският страж не трепваше.

В 59-ата минута Варан скочи високо, но заби топката в земята и тя се озова в ръцете на вратаря. В 60-ата френският бранител се отличи с важно изчистване пред погледа на Манджукич. В 62-ата Роналдо центрира отляво, а Рамос отправи удар с глава в ръцете на вратаря. Пет минути по-късно Чичарито се пребори, намери Роналдо, който не стреля добре и усука лошо коляното си, но без видими последствия. В 73-ата Раул Гарсия изрита Варан в наказателното поле на Реал.

В 76-ата Арда Туран влезе остро в краката на Рамос и получи втори жълт картон, оставяйки своите с човек по-малко. В 80-ата топката някакси не влезе във вратата на Атлетико. Чичарито се измъкна от захвата на Диего Годин, стреля по диагонала, Облак отклони леко, но достатъчно топката да оближе гредата от външната страна. В 82-ата Хамес шутира по земя, ала вратарят отново внимаваше. В 84-ата Манджукич остана на тревата и играта беше спряна за повече от минута.

В 88-ата минута защитата на Атлети допусна Кристиано да нахлуе в наказателното поле. Португалецът беше задържан от Миранда, но успя да продължи към Чичарито, който от осем метра насочи ниско в мрежата за така ценното 1:0. Мексиканецът се превърна в големия герой тази вечер с големия гол, който заслужено класира Реал Мадрид сред най-добрите четири. Тимът на Карло Анчелоти справедливо продължава с оглед голямото превъзходство в двете срещи.

Така на жребия за 1/2-финалите в петък ще участват Реал, Барселона, Байерн (Мюнхен) и Ювентус с големи амбиции за най-ценния трофей в клубния футбол.