Рилецо мечтае за нова титла в Балканската лига след минимална загуба в Прищина

Отборът на Рилски спортист (Самоков) загуби с минимална разлика – 72:74 първия двубой от финалната серия в ЕВРОХОЛД Балканска лига срещу Сигал Прищина, като по този начин момчетата на Росен Барчовски запазиха реални шансове за спечелването на втора титла в регионалната надпревара.

Жарко Ракочевич беше най-резултатен за самоковци – 21 точки, а Върнан Тейлър и Йордан Бозов добавиха съответно по 20 и 12 точки.

Един Бавчич вкара 23 точки за Сигал, а Дардан Бериша приключи с 18 точки.

Върнан Тейлър поведе Рилски спортист с два хубави пробива и бомба от тройката, но отговорът на домакините не закъсня – далечна стрелба на Бериша и зверска забивка на Мавунга, след което Сигал поведе за 7:6. В следващите минути Рилецо показа добра защита, а в нападение момчетата на Росен Барчовски бяха безпощадни и поведоха с 16:10 благодарение на нова тройка на Тейлър и отлични изяви на Ракочевич и Гуджино. Спортно-техническият щаб на Сигал взе прекъсване, а след подновяването на играта домакините контролираха събитията на терена и успяха да стопят пасива си до две точки. Все пак, в самия край на първата част българите отново показаха точен мерник и след пробив на Ракочевич и нови три точки на Тейлър, Рилецо имаше шест точки аванс - 27:21.

Наказателната акция на Рилски спортист продължи и в началото на втората четвърт, а Симеон Илиев се разписа за 32:21, но след това, вместо да продължат да мачкат съперника си, българите предадоха инициативата в ръцете на Сигал, а домакините използваха шанса си по най-добрия начин – 33:36 след точни стрелби на Бериша.  В последните три минути българите успяха да се съвземат и отново възстнановиха част от преднината си - 43:38 на почивката.

Отборът на Сигал започна силно в третата четвърт с тройка на Трайковски и кош на Хълс, доведоха до ново равенство в резултата – 43:43, но веднага след това Тейлър, Бозов и Ракочевич върнаха лидерството в ръцете на гостите – 50:44. В следващите минути играта вървеше кош за кош при разменено надмощие, а след 30 минути Рилски спортист водеше с една точка – 56:55 и всичко остана да се решава в последната четвърт.

Домакините стигнаха до пълен обрат още в началото на заключителните десет минути след кош и фал на Мавунга, а Рилецо се разписа за първи път след близо четири минути игра чрез Ракочевич. В тези минути българите определено не бяха на себе си и допуснаха лесни точки, с което разликата в полза на тима от Прищина достигна девет точки – 67:58 при малко повече от пет минути игра. Точно в този момент късметът се усмихна на гостите, след като реферите отсъдиха неспортсментско нарушение срещу Ракочевич, а след това Бозов и Норфлийт вкараха за 66:67.

Оставащите до края 180 секунди бяха изпълнени с много напрежение  - Сигал отново успя да се откъсне напред със седем точки, като след това играчите на Рилецо направиха всичко възможно, за да стигнат до нов обрат, но малкото време и грешките в заключителните секунди подсигуриха победата на Сигал - 74:72.

Сигал Прищина – Рилски спортист 74:72 (21:27; 17:16; 17:13; 19:16)

Сигал: Бавчич 23, Аземи 5, Хълс 4, Мавунга 11, Якупи (Трайковски 9, Бериша 18, Стийт 4, Колс)

Рилски спортист: Гуджино 6, Тейлър 20, Бозов 12, Ракочевич 21, Георгиев 2 (Иванов 3, Норфлийт 5, Илиев 3, Тодоров)