Какво е бъдещето на ЦСКА - София след оттеглянето на Гриша Ганчев - Филип Филипов и Стоян Орманджиев с отговорите

Няма кой да го спре! Могъщ Джокович продължава да пише история (видео + галерия)

Световният №1 Новак Джокович продължава да пише история тази година. Сърбинът се наложи със 7:5, 4:6, 6:3 над поставения под №6 в схемата Томаш Бердих (Чехия) на финала на турнира от серията "Мастърс" в Монте Карло. Триумфът на Джокович е уникален, защото той стана първият тенисист в историята, който печели първите три "Мастърс"-а за годината. В началото на април 27-годишният сърбин стана първият играч в историята, спечелил в три отделни случая "Мастърс"-ите в Индиън Уелс и Маями в един сезон. Освен това с триумфа си в Монте Карло Джокович постигна още нещо впечатляващо, печелейки 4 поредни "Мастърс" титли. Ноле покори за втори път в кариерата си Монте Карло, след като бе шампион и през 2013 година.

Джокович продължава да пише история

И двамата тенисисти нямаха загубен сет преди финала. Шампионът взе 628 100 евро от наградния фонд и 1000 точки за световната ранглиста, докато финалистът си заработи 308 000 евро и 600 точки.

Мачът започна малко изненадващо - с пробив на 15 за Бердих още в откриващото подаване на сърбина. Чехът с лекота затвърди пробива за 2:0, а след това поведе и с 3:1. В шестия гейм обаче сърбинът върна пробива. Той първо стигна до брейкпойнт при 30:40, но Бердих го отрази с великолепно изпълнен втори сервис. След това обаче две грешки на чеха позволиха на Ноле да изравни за 3:3, а при 4:3 световният №1 излезе напред в резултата за първи път в мача. Бердих изглеждаше поразколебан в тези минути и в осмия гейм Джокович реализира нов пробив за 5:3. Сервирайки за първия сет обаче сърбинът допусна връщане на пробива и Бердих остана в битката за първата част. При 5:6 чехът сервираше за оставане в сета, но допусна изоставане в резултата от 15:40. Бердих спаси двата сетбола, но веднага след това Джокович стигна до трети и той бе реализиран от сърбина.

Във втори сет играта вървеше гейм за гейм без пробиви, макар че при 2:1 за Джокович сърбинът имаше брейкпойнт, след като първоначално изоставаше с 0:40. Бердих обаче измъкна подаването си и изравни за 2:2, а веднага след това получи три поредни точки за пробив при 0:40 в петия гейм. Джокович обаче спечели пет поредни точки и удържа подаването си, а веднага след това мачът бе прекъснат заради дъжд.

В първия гейм след подновяването на играта Джокович имаше брейкпойнт, но Бердих го отрази и изравни за 3:3. Веднага след това пък чехът притисна съперника си до стената. Джокович отрази точка за пробив с виртуозен минаващ удар на линията от трудна позиция, но при следващия брейкпойнт не издържа и след негов удар топката се спря в мрежата - пробив за Бердих. Чехът затвърди без особени усилия пробива и поведе с 5:3. Джокович измъкна следващото си подаване от 0:30, намалвайки изоставането си в резултата на 4:5, но Бердих не трепна, когато трябваше да сервира за сета и шампионът трябваше да бъде определен в решителна трета част.

В началото на третия сет в играта на Бердих настъпи сериозен спад и съперникът му се възползва максимално от това. Джокович поведе с 4:0, но сърбинът допусна пробив в петия гейм и това вдъхна известни надежди на чеха, че може да сътвори обрат. След голяма битка в шестия гейм Бердих успя да намали изоставането си на 2:4. Нещо повече, в седмия гейм Бердих имаше точка за пробив, но Джокович успя да се пребори за 5:2 и вече само гейм го делеше от триумфа. Бердих взе още един гейм, в който дори спаси мачбол, но Джокович бе солиден в подаването си, с което трябваше да сложи край на мача и показа, че неслучайно е №1 в света в момента и то с все по-голям точков аванс пред втория в ранглистата Роджър Федерер.

За Джокович това бе 19-а победа от 21 мача срещу Бердих. В същото време, продължава и впечатляващата серия на Ноле от поредни спечелени срещи този сезон, като те вече са 17.

Джокович вече има 52 титли на сингъл в кариерата си. Сърбинът вдигна днес "Мастърс" трофей №23, с което се изравни с Роджър Федерер на второто място в класацията по спечелени титли от тази категория. Лидер е Рафаел Надал с 27.

Бердих остава с 10 титли в кариерата си, като само една от тях е от категорията "Мастърс". Чехът я печели преди цели 10 години на закрито в Париж.