Хърватия победи България и се класира на европейското по хандбал

Хърватия победи България с 27:21 в мач от европейските квалификации по хандбал за жени до 19 години. Победата директно класира хърватките на Европейското първенство по хандбал, което ще се проведе през лятото в Испания. Мачът се игра в зала "Орловец" в Габрово пред около 1000 зрители, които подкрепяха родните състезателки. Българките започнаха изключително силно срещата и след 2 минути игра Лора Сарандева откри резултата. Хърватските състезателки бързо изравниха, но след голове на Боговеста Йосифова и Елизабет Оморегие България дръпна с 2 гола преднина. Възпитаничките на старши треньора Христо Коев продължиха да контролират събитията на терена и поддържаха комфортен аванс от няколко гола. Елизабет Оморегие и Лора Сарандева играеха на много високо ниво и демонстрираха прекрасни реализаторски умения.

До 20-та минута българките играеха изключително силно и водеха с 9:6 срещу своите съпернички от Хърватия. Но в последните 10 минути от полувремето родните състезателки заиграха много нервно, изгубиха концентрация и позволиха на хърватките да обърнат резултата в своя полза - 13:10. В последната минута на първото полувреме българската състезателка Анна Инджова не сдържа емоциите си и получи директен червен картон заради грубо нарушение. При 13:10 в полза на Хърватия дойде и последният съдийски сигнал за първата част.

Българките стартираха второто полувреме малко по-спокойно и мачът тръгна гол за гол. Лора Сарандева отбеляза своя гол номер 8 в срещата, който стопи разликата само до 1 гол - 15:16, но хърватките реагираха мигновено и вкараха нови 2 бързи попадения. Хърватските състезателки постепенно наложиха своя ритъм и успяха да пречупят устрема на България. Хърватките поддържаха аванс от няколко гола и доиграха мача спокойно.

"Доволен съм от момичетата, дадоха всичко от себе си, но за жалост не успяха да ни зарадват с класиране. И Словения и Хърватия бяха изключително трудни съперници, но за да стигнем до Европейско, трябваше да минем през тях. Поздравявам хърватския отбор за класирането, а ние продължаваме да работим", сподели старши треньорът на българския отбор Христо Коев. За най-добра състезателка от хърватския отбор беше избрана Йосипа Мамич. Лора Сарандева, която отбеляза 10 гола, беше избрана за най-добра състезателка от българския отбор.

Последна среща от група 6 на квалификациите за Евро 2015 по хандбал за девойки до 19 години в Испания:

България - Хърватия 21:27 (10:13)