Сидни Кросби поведе Питсбърг към победа във втория плейофен мач срещу Рейнджърс

Капитанът Сидни Кросби отбеляза два гола за първата победа на Питсбърг в тазгодишните плейофи на Националната хокейна лига на САЩ и Канада (НХЛ). Центърът на Пингвините се разписа два пъти във втората третина, а неговият тим победи Ню Йорк Рейнджърс с 4:3 и изравни серията след втория двубой в "Медисън Скуеър Гардън". Кросби отбеляза само един гол в 13 плейофни мача на Питсбърг през миналия сезон, когато страдаше от контузия в китката. Той беше точен отново във втория рунд на плейофите на изток срещу Рейнджърс, които миналата година спечелиха серията в седем мача. Отборът от Ню Йорк ще бъде поставен пред сериозно изпитание и през този сезон, след като Пингвините спечелиха втория мач от серията като гости, а в понеделник вечер са домакини. Дерек Степан даде аванс на Рейнджърс 2:05 минути преди края на първата третина, но Брендън Сътър, който класира Питсбърг за плейофите с два гола срещу Бъфало в последния ден на редовния сезон, изравни резултата при преполовяването на втората част. Сидни Кросби даде аванс на Питсбърг след 14:07 минути игра във втората третина, а след още четири минути той покачи на 3:1. И въпреки че Дерик Брасар върна Рейнджърс в мача в началото на последната част, Крис Куниц добави към двете си асистенции и гол, който се оказа победен. Марк-Андре Флюри спаси 23 от 26 удара на вратата на Питсбърг, като той беше преодолян за последно шест секунди преди края на срещата от Рик Неш.

Хенрик Лундквист пък отрази 18 шайби. Центърът Тайлър Джонсън вкара два гола за победата на Тампа Бей с 5:1 срещу Детройт, с което Светкавиците изравниха плейофната серия след второто си домакинство. Отборът от Тампа Бей вкара един гол в първата третина и три във втората, което предизвика смяната на неубедителния вратар на Червените криле Петер Мразек с Джими Хауърд. Това обаче не помогна особено много, защото Детройт вкара само един гол чрез Томаш Татар. "Играхме много добре при загубата в първия мач и просто искахме да продължим в това темпо. Щеше ми се да водим с 2:0 в серията, но е 1:1. Това пък е по-добре от 0:2. Сега трябва да спечелим като гости", каза главният треньор на Светкавиците - Джон Купър. Бен Бишъп отрази 23 удара на вратата на Тампа Бей, а освен Тайлър Джонсън голове вкараха още Алекс Килърн и Андрей Сустер. Петер Мразек спаси 14 удара и допусна четири гола преди смяната, а Джими Хауърд отрази 12 шайби в последната третина. Владимир Тарасенко отбеляза първи хеттрик в кариерата си в плейофите на НХЛ, а Сейнт Луис победи Минесота с 4:1 и изравни серията между двата тима на 1:1 победи. Тарасенко стана първият играч с хеттрик за Сините в плейофите от 2004 година насам, когато три гола вкара Майк Силингър. Роденият в Ярославъл хокеист е и едва 13-ият в клубната история с хеттрик в плейофите.

Анахайм затвърди доминацията си над Уинипег с втора поредна победа като домакин, въпреки че Патоците се нуждаеха от обрат и късен гол за успеха с 2:1. Адам Парди даде аванс на гостите в края на втората третина, но Патрик Маруун изравни в средата на последната част. Якоб Силфверберг пък се разписа 21 секунди преди края и Анахайм спечели за втори път в "Хонда Сентър".