Григор прояви характер и се пребори с Вердаско в Монте Карло (видео+галерия)

Първата ракета на България Григор Димитров победи с 6:4, 4:6, 6:4 Фернандо Вердаско (Испания) в мач от началния кръг на "Мастърс" турнира в Монте Карло с награден фонд 3,8 милиона долара. Битката между двамата бе много оспорвана, имаше продължителни разигравания и много нерви, но поставеният под номер 9 в основната схема хасковлия прояви характер и се пребори за успеха след 2 часа и 27 минути. Така той си заслужи сблъсък във втория кръг срещу Фабио Фонини (Италия), който се наложи срещу Йежи Янович (Полша).

Григор записва втория си успех от три мача срещу 40-ия в световната ранглиста Вердаско. През 2013 година на полуфиналa в Бастад (Швеция) испанецът се наложи със 7:6(3), 5:7, 7:5. Вторият им двубой бе през 2014 година в Пекин (Китай), като тогава Григор бе победител с 6:1, 3:6, 6:3.
Григор спечели битката на нерви с Вердаско
Мачът започна в добро темпо и Григор осъществи пробив на ранен етап - за 2:1. След това той затвърди брейка си с убедителен сервис гейм за 3:1. Хасковлията тормозеше опонента си с чудесни форхенди, но и испанецът не отстъпваше в този компонент. Двамата на няколко пъти си размениха майсторски удари на мрежата, като подобно разиграване имаше в седмия гейм. Именно тогава българинът стигна до нов брейкпойнт, но бившият номер 7 в световната ранглиста го отрази. Без напрежение Димитров доведе резултата до 5:3 в своя полза, а в следващия гейм си заслужи овациите на публиката с чудесна точка на мрежата. Българинът получи две възможности да затвори сета още в този гейм, но не се възползва. Все пак краят на частта дойде след 43 минути игра при 6:4 със сервис-гейм на нула за Григор.
Във втората част имаше здрава битка и силите бяха изравнени. Този път испанецът пръв получи шанс за пробив - още във втория гейм, но Димитров се измъкна. В следващите няколко гейма тенисистите взимаха безпроблемо подаванията си, като Вердаско печелеше сервис-геймовете си на нула - за 2:1 и 3:2. Опитният испанец изстрелваше бомбени форхенди по диагоналите, които не намираха отговор от най-добрия ни тенисист. Резултатът се движеше равен до 4:4, когато пред Григор имаше нов брейкпойнт, но той бе пропилян. Много нерви имаше в десетия гейм, в който Димитров бе сериозно затруднен. Хасковлията успя да спаси цели пет сетбола, но при шестия се пропука и загуби подаването си и сета с 4:6.
Интрига не липсваше и в третата част. Първоначално изглеждаше, че 23-годишният Григор няма да има проблеми и ще затвори бързо мача, след като реализира два пробива - за 2:1, а след това и за 4:1. Това обаче не бе точно така. Вердаско, който е бивш номер 7 в световната ранглиста, реализира пробив на нула в шестия гейм, след което спечели подаването си за 3:4. Димитров взе сервиса си за 5:3 и се доближи само на гейм от успеха. Испанският му съперник пък не се предаде и успя да вземе последвалото си подаване за 4:5. Драмата бе запазена за самия край на срещата. След грешки от форхенд Григор изостана с 0:40 и даде три поредни точки за пробив на опонента си. Затварянето на двубоя се оказа трудна задача за българина. В следващите няколко минути той направи серия непредизвикани грешки, с което даде още четири точки за пробив на Вердаско. Българинът демонстрира характер, неутрализира всички седем брейкпойнта на испанеца, а при първия си мачбол сложи и точка на спора при 6:4.
Григор остави в статистиката 6 аса и 2 двойни грешки. Той се отчете с 28 печеливши удара и 49 непредизвикани грешки. При 31-годишния Вердаско директните точки от сервис бяха 2, а двойните грешки - 4. Испанецът завърши срещата с 19 уинъра и 44 непредизвикани грешки.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА МЕЖДУ ГРИГОР И ВЕРДАСКО МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!