Холандия пак напляска Испания - две "лалета" в градинката на Ла Роха (видео + галерия)

Отборът на Холандия отново подчини Испания девет месеца по-късно. След погрома на Мондиал 2014 сега европейските шампиони загубиха с 0:2 в Амстердам в приятелски мач. Стефан де Врай (13) и Клаасен (15) зарадваха Гуус Хидинк, който е силно критикуван за слабото представяне на отбора от Ниската земя в квалификациите. Ла Роха игра с доста експериментален състав и показа сила в атака едва в края. Интересното е, че в този мач домакините сякаш отнеха стила на испанците "тики-тика".

Холандия - Испания Клаас Ян Хунтелаар поведе нападението на "оранжевите", подкрепян по крилата от Лусиано Нарсин и Мемфис Депай. Дейли Блинд държеше палката в средата на терена заедно с Клаасен и Уесли Снайдер. Висенте дел Боске направи революционни промени в състава си и заложи на дебютанта Хуанми на върха на атаката. Педро Родригес, Сантиаго Касорла и Иско също имаха офанзивни функции.

Холандия - Испания В седмата минута Депай отправи превъзходен шут в далечния горен ъгъл от 21 метра - Давид де Хеа направи изключително спасяване и задържа топката в ръцете си. Защитата пред младия вратар обаче се задъхваше и това придоби голово изражение в следващите минути. В 13-ата минута Уесли Снайдер центрира отляво, а непокритият Де Врай засече с глава към далечния ъгъл от 13 метра - 1:0. Стотина секунди по-късно резултатът стана 2:0 след ново лошо позициониране в отбрана. Клаасен беше оставен да овладее, да стреля и след това да добави от близко разстояние топката в мрежата.

Холандия - Испания Постепенно испанците заиграха по-активно в атака и застрашиха вратата на Вермер. В 29-ата минута малко не достигна на Жерард Пике да изпревари вратаря. Две минути по-късно Педро открадна топката на аутлинията от защитник, но след това се увлече във финтове срещу вратаря и беше спрян. С това обаче се изчерпаха възможностите за Ла Роха до почивката, като пролича липсата на идеи.

Холандия - Испания Втората част започна с остро и ниско центриране на Хуан Бернат, при което топката премина през малкото наказателно поле и никой не я засече (50-ата минута). В 54-ата минута Бруно Мартинс Инди беше оставен сам в малкото наказателно поле, но учудващо изпусна с глава от два метра. В 56-ата Де Хеа отрази мощен изстрел на Депай в близкия ъгъл.

Холандия - Испания В 60-ата влезлият на почивката дебютант Витоло беше спънат на границата на наказателното поле. Пике изпълни хитро фаул, пусна топката под стената, а вратарят незнайно как успя да се справи с коварната топка. В 68-ата Алваро Мората намери Витоло, който шутира ниско от 15 метра - покрай дясната греда на Вермер. В 70-ата топката попадна в мрежата на "лалетата", но след засада на Давид Силва. Попадението не беше зачетено.

Холандия - Испания В 80-ата опасността отново беше пред вратата на домакините - вратарят Вермер се намеси в ключовия момент при паса на Сеск Фабрегас към Мората. В 85-ата Витоло стреля с глава, Бруно Мартинс Инди изби сякаш с ръка, ала съдията не видя добре и подмина положението. Минута по-късно мощният шут на Мората не беше достатъчно точен. Канонадата от положения пред холандската врата продължи, като в 88-ата минута Давид Силва предпочете пас вместо да шутира и сбърка.

Холандия - Испания В крайна сметка холандците заслужено стигнаха до победата предвид по-силната игра най-вече през първото полувреме.