Младежите стартираха квалификациите за Евро 2017 с тежка загуба от Уелс в дебюта на Тони Здравков (снимки)

Младежкият национален отбор на България до 21 години започна със загуба участието си в квалификациите за Евро 2017. В дебюта на новия старши треньор Антони Здравков "лъвчетата" отстъпиха с 1:3 на Уелс в Кардиф. Нашите изиграха много слабо полувреме и още до средата на първото полувреме губеха с 0:3. След почивката българите се опитаха да променят нещо, но стигнаха само до почетен гол, дело на Никола Колев в 51-ата минута.

Досега в историята си България нямаше загуба на това ниво в изиграните четири квалификационни мача за европейско срещу "драконите".

Тони Здравков запожи в предни позиции на Кирил Десподов от Литекс и Цветелин Чунчуков от Ботев (Пловдив). В средата на терена действаха капитанът Кристиян Малинов, Никола Колев, Георг Илиев и Александър Василев, а четиримата бранители пред вратаря Александър Любенов бяха Радослав Терзиев, Пламен Гълъбов, Христо Попадийн и Лазар Марин.

Нашите започнаха изключително плахо и още в първия четвърт час инкасираха два гола. В 9-ата минута Томас О'Съливан откри резултата след подаване на Уесли Бърнс, а в 13-ата отново той беше точен, отново след асистенция на Бърнс.

Българите бяха като попарени и продължиха да допускат наивни грешки. В 25-ата минута се стигна и до трети гол в полза на домакините. Райън Хеджес намери Джошуа Йоруърт и той простреля Любенов. Едва при този резултат младите "лъвчета" се активизираха, но до почивката единственото, което направиха, бяха един неточен удар на Десподов, и изстрел на Колев, спасен от стража на уелсците Кристиан Дибъл. Домакините пък можеха да вкарат и четвърто попадение, но шут на Хеджес срещна гредата.

На полувремето Тони Здравков предприе две смени, като пусна в игра Милчо Ангелов и Бекир Расим на местата на Чунчуков и Александър Василев. Българите започнаха да атакуват на по-висока скорост и в 51-ата минута Никола Колев върна един гол след хубав пас на Расим. Малко след това Десподов имаше шанс да намали на 2:3, но стреля неточно.

След влизането на Антонио Вутов в 70-ата минута натискът на България се засили още повече. Ангелов и Расим пропуснаха да върнат интригата в двубоя, а в последните секунди Дибъл спаси и удар на Кристиян Малинов.

В нашата група са още Дания, Румъния, Армения и Люксембург. За финалите в Полша директно се класират победителите в 9-те групи от пресявките, а четирите най-добри втори играят бараж за още две места. За първи път на финалите на младежко европейско първенство ще участват 12 страни, три групи по 4 тима. Досега отборите бяха 8.

На 27 август България е домакин на Люксембург.

Уелс U21 - България U21 3:1 (3:0)
1:0 О'Съливан (9)
2:0 О'Съливан (13)
3:0 Йоруърт (25)
3:1 Колев (51)

Съставът на България: 12. Александър Любенов;  18. Радослав Терзиев, 6. Христо Попадийн, 5. Пламен Гълъбов, 20. Лазар Марин; 10. Георги Илиев, 15. Кристиян Малинов, 8. Никола Колев, 19. Александър Василев (46 - 17. Бекир Расим); 7. Кирил Десподов (70 - 11. Антонио Вутов), 9. Цветелин Чунчуков (46 - 14. Милчо Ангелов)

Снимки: faw.org.uk